ból brzucha w czasie owulacji

Czy płaski brzuch w połowie ciąży świadczy o złym rozwoju dziecka?

Czy w 21. tygodniu ciąży brzuch może być płaski? Czy to może być sygnał, że dziecko źle się rozwija, jest za małe? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
ból brzucha w czasie owulacji

Wiele kobiet, nie tylko szczupłych, ale również tych ze zbyt dużą wagą ciała, martwi się, że w połowie ciąży nie mają jeszcze widocznego brzucha, podczas gdy u ich koleżanek jest inaczej. Tymczasem wielkość brzucha zależy m.in. od budowy miednicy kobiety czy wielkości dziecka. Zawsze warto wtedy pójść do lekarza, żeby rozwiać swoje wątpliwości.

Zobacz też: Pierwsze ruchy dziecka - zaskakujące fakty

Czy w 21. tygodniu ciąży brzuch powinien być już widoczny?

W połowie ciąży, czyli po 20. tygodniu ciąży, brzuch nie musi być jeszcze widoczny. I nie musi świadczyć to o złym rozwoju dziecka. Dno macicy znajduje się nieco pod pępkiem, więc macica jest jeszcze mała. W razie jakichkolwiek wątpliwości  i obaw o rozwój dziecka warto pójść do ginekologa, który zbada przyszłą mamę i oceni wysokość dna macicy.

Zobacz też: Jak obliczyć termin porodu
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Jakie badanie będzie pomocne, by rozwiać obawy dotyczące płaskiego brzucha w ciąży?

Należy wykonać badanie USG. W tym okresie ciąży planowo wykonuje się badanie USG oceniające dokładnie budowę oraz wielkość płodu. Można więc sprawdzić, czy wielkość płodu jest zgodna z wyliczeniami z ostatniej miesiączki bądź porównać pomiary z wcześniejszymi badaniami USG. Jeśli płód wzrasta prawidłowo, nie należy się martwić tym, że brzuch nie jest widoczny. Wkrótce z pewnością się to zmieni.

Zobacz też: Gdy dziecko rodzi się po terminie
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy