GRY
 
 

Plaster na zdrowie

Coraz więcej dolegliwości możemy leczyć nowoczesnymi, wygodnymi lekami. Antykoncepcja, rzucanie palenia, odchudzanie, walka z cellulitem i bólem... Wszystko plastrami? Sprawdź sama!

plaster antykoncepcyjny
fot. Fotolia
Lecznicze plastry możesz kupić niemal wszędzie: w aptekach, sklepach zielarskich, drogeriach, w internecie. Niestety, nie wszystkie plastry wychwalane pod niebiosa przez sprzedawców są skuteczne. Ufać możesz właściwie tylko tym, które są polecane przez lekarzy.

Zamiast pigułki z hormonami

Plastry antykoncepcyjne pojawiły się w Polsce w 2004 roku. Niemal od razu zrobiły furorę – z dumą pokazują je na swoich ramionach aktorki, piosenkarki i osoby z show-biznesu. Dlaczego? Są dobrym środkiem antykoncepcyjnym dla osób młodych i aktywnych. Przede wszystkim są wygodniejsze niż tabletka, bo wystarczy o nich pamiętać raz na tydzień. Prawidłowo stosowane dają niemal stuprocentową pewność, że nie zajdzie się w nieplanowaną ciążę.

Można się w nich kąpać, opalać, uprawiać sport, prowadzić życie pełne pasji bez konieczności pamiętania o codziennej ochronie – jak to jest w przypadku pigułek. Nie musisz się martwić, że zapomnisz ją połknąć. Plaster „pamięta” za ciebie przez siedem dni (nawet jeśli przykleisz go później, niż wynika to z cyklu, będziesz mieć jeszcze kilkanaście godzin działania ochronnego). Ale mają też minusy, choć nie są one bardzo dokuczliwe:
  • brzegi plastra mogą się odklejać i brudzić (nie wpływa to na ich skuteczność),
  • barierą może być cena – 50–60 zł (w zależności od apteki).
Przeciwwskazaniami do używania plastrów są: ciąża, karmienie piersią, nadwaga (ponad 80 kg) i ewentualna reakcja alergiczna na składnik kleju. Lek jest przepisywany przez lekarza i to on zdecyduje, czy jest to dla ciebie właściwa forma antykoncepcji.
Redakcja poleca: Jak nie przytyć po rzuceniu palenia? - film
Postanowiłaś zerwać z nałogiem, ale obawiasz się gwałtownego przyrostu wagi, który zwykle następuje po odstawieniu papierosów? Dietetyk udziela wskazówek, jak skutecznie można sobie z tym poradzić.

Sposób na życie bez papierosa

Chcesz rzucić palenie? To też możesz zrobić za pomocą plastrów. Kosztują sporo. Tygodniowa kuracja kosztuje 50–70 zł. Ale, jak wspominają ci, którym udało się wyjść z nałogu, są dość skuteczne. Działają podobnie jak te antykoncepcyjne, tylko tu przez skórę dostarczana jest organizmowi dawka nikotyny.

Zanim przykleisz taki plasterek, dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem (w każdym mieście znajdziesz poradnię antynikotynową), by pomógł ci dobrać odpowiednią dawkę nikotyny. Plastrów nie mogą używać osoby z przewlekłymi chorobami skóry i kobiety w ciąży (ale te już na pewno dawno rzuciły palenie!). Plastry są wygodne (naklejasz je raz dziennie) i, w przeciwieństwie do gum z nikotyną, nie powodują przykrych dolegliwości (gumy szczypią w język). Do tego, by rzucić palenie, potrzebna jest jeszcze silna wola, bo same plastry nie odzwyczajają od sięgania po papierosa.

Pomogą zlikwidować ból

Plastrami możesz również walczyć z bólem. W aptekach kupisz przeciwbólowe plastry rozgrzewające (około 40 zł) – te stosuje się przy bólach reumatycznych i mięśniowych. Dzięki zawartości m.in. oleożywicy z papryki chilli poprawiają krążenie w obolałych miejscach i likwidują stany zapalne. Gdy bolą mięśnie i stawy, a także na różne urazy (np. sportowe lub zwykłe siniaki) można stosować chłodzące plastry hydrożelowe (około 40 zł). Działają podobnie jak zimne okłady, bo zawierają olejki mentolowy i eukaliptusowy, a także arnikę i wyciąg z korzenia diabelskiego szponu.

Osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy mogą zastosować ziołowe plastry (około 20 zł). Zawierają wyciąg z sześciu roślin i działają na bóle spowodowane stresem, przemęczeniem czy nawet zmianami pogody. Przykleja się je na skroń lub kark. Działają od 8 do 12 godzin.

Z nimi łatwiej zniesiesz podróż

Plastry możesz też zastosować zamiast... akupresury. Są pomocne w chorobie lokomocyjnej.  Te, które nie zawierają substancji chemicznych, można przyklejać dzieciom powyżej trzeciego roku życia, a także stosować, jeśli masz alergię lub jesteś w ciąży. Działają wyłącznie mechanicznie: pod kołnierzykiem z plastra znajduje się stożek wykonany ze specjalnego tworzywa i on właśnie uciska punkt, który – według medycyny chińskiej – jest odpowiedzialny za wystąpienie choroby lokomocyjnej. Plaster nakleja się 15 minut przed podróżą lub w czasie jazdy.

Odtruwają organizm?

Sceptycznie potraktuj plastry usuwające toksyny. Jest ich całe mnóstwo – od japońskich, drogich plastrów  (około 100 zł za sztukę), aż po tańsze (około 120 zł za 10 sztuk). Nakleja się je na stopy na całą noc i w tym czasie odtruwają one organizm, usuwają z niego toksyny, wspomagają krążenie krwi i dają ci zastrzyk energii. Czy rzeczywiście tak działają? Nie ma medycznych badań potwierdzających ich skuteczność. Naszym zdaniem zdecydowanie lepsza będzie gimnastyka i zdrowa dieta.

ZOBACZ TEŻ: Na jakie badania może skierować lekarz rodzinny
 
Doładuj
Przeładuj