Kobieta, miejsca intymne, operacje intymne, hymenoplastyka
fot. Fotolia

Plastyka miejsc intymnych na lepszy seks

Myśląc o operacjach plastycznych, z góry zakładamy, że chodzi o piękniejszą twarz lub odchudzanie. Tymczasem coraz większą popularność zyskują operacje, dzięki którym można poprawić wygląd miejsc intymnych i pozbyć się dyskomfortu podczas współżycia.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr Dawid Serafin
Kobieta, miejsca intymne, operacje intymne, hymenoplastyka
fot. Fotolia
Kobiety coraz częściej decydują się na zabiegi ginekologii plastycznej. Poprawa wyglądu miejsc intymnych nie tylko wpływa na zwiększenie atrakcyjności, ale przede wszystkim na zdrowie oraz poprawę jakości życia seksualnego.

Plastyka wag sromowych, czyli labioplastyka

Wiele kobiet nie akceptuje do końca wyglądu swojego ciała. Zbyt małe piersi, obwisłe pośladki, oponka na brzuchu, czy cellulit – to tylko niektóre z powodów, dla których wolimy więcej zakrywać, niż odsłaniać. Do tego coraz częściej dochodzą kompleksy związane z wyglądem miejsc intymnych, które często są przyczyną wstydu przed partnerem, a nawet zaniechania życia seksualnego. 
Przeczytaj: Czemu Polki rezygnują ze współżycia?
 
– Problemy związane z budową warg sromowych wpływają na wiele sfer życia kobiet. Ich przerost lub asymetria może być również powodem infekcji intymnych oraz podrażnień w miejscach intymnych, na przykład podczas jeżdżenia konno lub na rowerze – wyjaśnia ginekolog dr Dawid Serafin z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach. 
 
Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg zwany labioplastyką, polegający na zmianie kształtu warg sromowych mniejszych lub większych. Operacja trwa zaledwie 20-45 minut i przebiega najczęściej w znieczuleniu miejscowym, ale dopuszcza się także znieczulenie przewodowe lub ogólne. Rana goi się w ciągu tygodnia, w tym samym czasie schodzi także opuchlizna. Normalnie zacząć funkcjonować możemy już po kilku dniach od zabiegu, a do całkowitej aktywności seksualnej wrócić już po 3-6 tygodniach.  

Koszt plastyki warg sromowych to ok. 3200 zł.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Plastyka łechtaczki, czyli klitoroplastyka

Według badań przeprowadzonych przez Hackensack University Medical Center w New Jersey aż 63 proc. kobiet cierpi na dysfunkcje seksualne: brak pożądania, problemy z osiągnięciem orgazmu, brak wilgotności pochwy, brak satysfakcji i ból podczas stosunku (poznaj 12 przyczyn bólu podczas współżycia). 
 
– Kobiety często zastanawiają się, czy coś z nimi jest nie tak, czy wina leży po stronie partnera, który po prostu nie potrafi ich zaspokoić. Tymczasem przyczyną braku dostatecznej satysfakcji podczas współżycia, może być całkowicie lub częściowo zasłonięta przez fałdy łechtaczka, która jest najbardziej unerwionym miejscem na ciele kobiety – mówi dr Dawid Serafin. 
 
Problem rozwiązuje klitoroplastyka, czyli plastyka łechtaczki. Taki zabieg jest konieczny m.in. w sytuacji kiedy łechtaczka jest zasłonięta fałdami śluzówki, co znacząco może wpływać na intensywność doznań seksualnych, jak również na niemożność przeżywania orgazmów. Zabieg trwa około 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Choć pacjentka od razu po zabiegu może wrócić do codziennych czynności, to pełna rekonwalescencja trwa około 2 tygodni.

Koszt plastyki łechtaczki to ok. 2000 zł.

Odtworzenie błony dziewiczej, czyli hymenoplastyka

Ginekologia plastyczna umożliwia również odtworzenie błony dziewiczej, czyli tzw. hymenoplastykę. Kobiety poddają się temu zabiegowi z różnych powodów, m.in. religijnych, kulturowych i etnicznych – przekonują lekarze. 
 
– Podczas zabiegu wykorzystuje się diatermię niskotemperaturową, która umożliwia cięcie i koagulację tkanek w niskiej temperaturze. Metoda ta w porównaniu z tradycyjną elektrochirurgią lub też laserem zapewnia mniejszy uraz, obrzęk pooperacyjny i ból. Dzięki temu już po kilku godzinach od zabiegu pacjentka może prowadzić normalny tryb życia – wyjaśnia dr Serafin.

Koszt hymenoplastyki to ok. 2800 zł.

Poznaj: 5 zalet długiej gry wstępnej
dr Dawid Serafin
Konsultacja: dr Dawid Serafin

specjalista ginekologii i położnictwa, Gyncentrum - Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej w Katowicach

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy