Plastyka pochwy
fot. AdobeStock

Plastyka pochwy: na czym polega zabieg?

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi mające na celu poprawę wyglądu i funkcjonalności żeńskich narządów płciowych.
Dominika Bielas
Plastyka pochwy
fot. AdobeStock
Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy i plastyka krocza są najpopularniejszymi zabiegami ginekologii estetycznej w Polsce. Panie, które doświadczyły trudnego naturalnego porodu i marzą o tym, by ich miejsca intymne wyglądały jak dawniej, mogą zdecydować się na taki zabieg, chodzi o poprawę jakości życia seksualnego.

Wskazania do plastyki pochwy

Waginoplastyka jest zalecana paniom, u których doszło do rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy, a nawet uszkodzenia mięśni dna miednicy. Efektem tego jest obniżenie jakości życia seksualnego, nietrzymanie moczu i obniżenie narządu rodnego. Zazwyczaj dzieje się tak po ciężkich porodach lub u pań, które rodziły kilkukrotnie. Problem może się pojawić także u kobiet zmagających się z otyłością lub ciężko pracujących fizycznie. Na zabieg decydują również panie, które chciałby odmłodzić krocze lub takie, u których pochwa po porodzie nie została prawidłowo zszyta. 

Dobrze by było, aby pacjentki, które decydują się na zabieg, nie planowały już kolejnych ciąż. Kolejna ciąża jest możliwa, jednak kolejny poród może zniweczyć efekty operacji. W zależności od miasta i prestiżu kliniki, koszt waginoplastyki waha się od 5 do nawet 10 tysięcy złotych.
Redakcja poleca: Jakie błędy popełniają mamy odchudzające się po porodzie? Film
Schudnąć po ciąży – to marzenie wielu mam. Jednak, jak tłumaczy kosmetolog Anna Salomon, szczupła sylwetka wymaga cierpliwości i wytrwałości. Jakie zatem są najczęstsze błędy świeżo upieczonych mam podczas odchudzania? Sprawdź i i sama ich nie popełnij.

Przygotowanie do zabiegu

Oprócz kwalifikacji lekarza do zabiegu niezbędne będzie wykonanie badań krwi, moczu, antygenów, poziomu cukru, elektrolitów oraz koagulogramu. W przypadku pań po czterdziestym roku życia dodatkowo przeprowadzane jest EKG. 6 godzin przed zabiegiem pacjentka nie może jeść i pić, a 2 tygodnie wcześniej nie może zażywać leków przeciw grypie, przeciwkaszlowych oraz kwasu acetylosalicylowego i jego pochodnych. Operacja odbywa się po miesiączce.

Przebieg plastyki pochwy

Zabieg waginoplastyki trwa od 90 do 120 minut, najczęściej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Na tylnej powłoce wejścia do pochwy lekarz dokonuje nacięcia, potem usuwa nadmiar tkanki i zaszywa wejście do pochwy. Używa się szwów wchłanialnych. Podczas zabiegu mogą zostać również usunięte blizny po pęknięciu lub nacięciu pochwy.
Do całkowitej aktywności ruchowej kobieta może wrócić już po kilku dniach. Abstynencja seksualna trwa do 6-8 tygodni. Może wystąpić ból, który można łagodzić za pomocą środków przeciwbólowych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy