GRY
 
 

PlayStation 4 vs Xbox One – którą konsolę wybrać?

W wielu domach za sprawą nastoletnich dzieci toczy się żarliwa dyskusja: którą konsolę do gier kupić: PlayStation 4 czy Xbox One. Dlatego stworzyliśmy mini poradnik dla rodziców – komputerowych laików.

Rodzina gra na konsoli
fot. Fotolia.pl
Rodzice nie wiedzą - komputerowi eksperci podpowiedzą
Jesteśmy społeczeństwem nowych technologii. I czy nam się to podoba, czy nie dzieci również chcą korzystać z tych dobrodziejstw nauki… telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, audiobooków, czy konsol. Wielu rodziców na forach internetowych podpytuje, jaką konsolę do gier wybrać, żeby była najodpowiedniejsza dla dziecka.
 
PlayStation 4 czy Xbox One?
W obu konsolach, oprócz obsługi gier, można uruchomić wiele funkcji multimedialnych; takich jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy przeglądanie stron internetowych. To, na jaką warto się zdecydować zależy w dużej mierze od przywiązania do marki oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Jeśli przywiązujesz role do marek, to musisz wiedzieć, że producentem Xboxa One jest Microsoft, a PlayStation 4 wydało Sony.
Jak podpowiadają komputerowi eksperci Xbox One posiada odrobinę słabszy procesor i trochę wolniejszą pamięć niż jego największy konkurent PlayStation 4. Branżowe portale donoszą, że Xbox One ma z kolei lepiej przemyślaną konstrukcje konsoli: dobre chłodzenie i przyjazny interface ekranowy.   Czas pracy na bateriach game pada jest trochę dłuższy w konsoli Xbox One niż PS4. Oba sprzęty posiadają napęd Blu Ray (najnowocześniejszy typ napędu).

Polecamy: Klasyfikacja gier PEGI - jak ją odczytywać?
 
Jeśli chodzi o gry, to co ważne dla graczy - w przypadku Xbox One  grę można odsprzedać tylko jeden raz.  Xbox nie jest kompatybilny; co oznacza, że gry z poprzedniego modelu tej konsoli (Xbox 360)  nie można użyć w jej najnowszej wersji. Niestety, podobnie wygląda to w przypadku PlayStation 4. Tu również biblioteka gier zgromadzona na PlayStation 3 na nic się nie przyda, w urządzeniu nowszej generacji nie będzie można ich używać. Dla rodziców – w przypadku wymiany obu konsol - oznacza to kolejne wydatki na zakup nowych gier.

W konsoli Xbox One duże wrażenie na dzieciach robi kontroler ruchowy Kinect (czujnik ruchu). Dodatkową atrakcją jest to, że rozpoznaje komendy głosowe. Jedni dla tej właśnie funkcji wolą  Xbox One od PS 4 a inni uważają Kinect za zbędny dodatek windujący cenę konsoli. (Jest obowiązkowy w zestawie podstawowym). Jeśli chodzi o PlayStation 4 czujnik ruchu nazywa się PlayStation Camera. Można go dokupić wśród dodatkowych akcesoriów.
 
W obu konsolach jest możliwa gra w sieci przy wykupieniu płatnego abonamentu, w ramach którego znajdują się zarówno darmowe gry, jak i przestrzeń w chmurze. Obydwaj producenci umożliwiają wykorzystanie abonamentu wykupionego na poprzedniej wersji konsoli.
 
Ostatnią, ale bardzo ważną kwestią jest cena. Obecnie Xbox One kosztuje kilkaset złotych więcej od PlayStation 4.

Czytaj także: Gry komputerowe poprawiają refleks dziecka.
 
 
 
 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Doładuj
Przeładuj