PlayStation czy Xbox
fot. Fotolia.pl

PlayStation czy Xbox - która konsola dla dziecka w 2021 roku?

PlayStation czy Xbox? Niedoświadczeni komputerowo rodzice zachodzą w głowę, która konsola będzie lepszą inwestycją dla ich dziecka. Rynek stale się powiększa, a każda z opcji ma swoje plusy i minusy.
PlayStation czy Xbox
fot. Fotolia.pl
PlayStation czy Xbox? Bitwa pomiędzy dwiema najpopularniejszymi konsolami trwa już od kilku lat. Ich producenci - Sony i Microsoft stale walczą ze sobą wprowadzając nowe udogodnienia i projektując coraz bardziej zaawansowane modele. Pod koniec 2020 roku obydwie marki zaprezentowały nowe modele konsol - Xbox Series X i S oraz PlayStation 5. Do szerokiego grona ich klientów należą także dzieci, zafascynowane technologią i angażującymi grami, dlatego podpowiadamy, jakie wady i zalety ma każda z konsol.

Spis treści:
 1. PlayStation czy Xbox - jaką konsolę kupić?
 2. Czym się różni Xbox od PlayStation?
 3. PlayStation czy Xbox - kompatybilność wsteczna
 4. PlayStation i Xbox - różnice w cenie
  Czy warto sięgać po starsze modele konsol?
 5. PlayStation czy Xbox - które gry na jaką konsolę?

PlayStation czy Xbox - jaką konsolę kupić?

W obu konsolach, oprócz obsługi gier, można uruchomić wiele funkcji multimedialnych, takich jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy przeglądanie stron internetowych. To, na jaką warto się zdecydować, zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb danego użytkownika oraz rodzaju użytkowania (np. tego, czy będziemy kupować gry w wersji cyfrowej, czy też pudełkowej). 

Obydwie marki zaprezentowały po 2 wersje nowych konsol - tańszą i droższą:
 • Xbox Series S (tańsza) i Xbox Series X (droższa)
 • PlayStation 5 Digital Edition (tańsza) i PlayStation 5 z napędem Blu-Ray 4K UHD (droższa)

Czym się różni Xbox od PlayStation?

Droższe warianty obydwu konsol mają dość podobne specyfikacje - z minimalną przewagą propozycji Microsoftu (Xbox). Czynnikiem decydującym będzie tu więc cena oraz dostępność konkretnych gier, którymi zainteresowani są poszczególni użytkownicy.

Specyfikacje konsol różnią się nieco jednak w wersjach tańszych, które nie posiadają napędów na płyty i oferują jedynie opcję gier w wersjach cyfrowych (często mogą być tańsze niż wersje pudełkowe, ale zostają przypisane do danego konta i nie można ich odsprzedać np. kiedy gra się znudzi bądź nie spodoba). W przypadku PlayStation 5, tańsza wersja różni się od droższej jedynie brakiem napędu na płyty - wydajność samej konsoli jest taka sama. Xbox Series S oferuje nieco niższą moc obliczeniową oraz mniejszy napęd RAM - w zamian jednak za znacznie niższą cenę. 

PlayStation czy Xbox - kompatybilność wsteczna

Jak wygląda kwestia gier zakupionych na konsole poprzednich generacji? Obydwie najnowsze konsole Sony i Microsoftu oferują funkcję kompatybilności wstecznej.

 • PlayStation 5 będzie współpracowało z grami na PlayStation 4 oraz PlayStation VR,
 • Xbox Series X oferuje znacznie szerszą kompatybilność, która umożliwi uruchamianie gier dedykowanych dla modeli Xbox, Xbox 360 oraz Xbox One.

PlayStation i Xbox - różnice w cenie

Jaką konsolę kupić? Decydującym czynnikiem dla rodzica bywa często cena. W przypadku najnowszych modeli wyglądają one następująco:
 • Xbox Series S (bez napędu optycznego) - ok. 1350 zł
 • PlayStation 5 Digital Edition (bez napędu optycznego) - ok. 1850 zł
 • Xbox Series X - ok. 2250 zł
 • PlayStation 5 - ok. 2300 zł

Ogromną różnicę robi tu jednak dostępność: najnowsze modele Xboxa są możliwe do kupienia od ręki w każdym dużym sklepie z elektroniką. PlayStation 5 są obecnie niedostępne, a sklepy czekają na kolejne dostawy, które bardzo szybko się wyprzedają (sytuacja na 12.01.2021).

Czy warto sięgać po starsze modele konsol?

Na pewno część rodziców zadaje sobie pytanie, czy opłaca się sięgać po starsze konsole. Niestety - niekoniecznie. Od momentu premiery nowej konsoli wszystkie nowe tytuły gier wypuszczane są głównie na nowe modele sprzętu i nie będą kompatybilne ze starymi konsolami. Jeśli jednak dziecko jest jeszcze małe i ma jedynie kilka ulubionych gier, a nowinki technologiczne są jeszcze poza zasięgiem jego zainteresowań - starszy model konsoli (np. odkupiony z drugiej ręki) może być dobrym rozwiązaniem.

PlayStation czy Xbox - które gry na jaką konsolę?

Jakie popularne gry dla dzieci i nastolatków dostępne są na poszczególne konsole?
 • Fortnite - dostępny na Xbox i PS
 • Minecraft - dostępny na Xbox i PS
 • The Sims 4 - dostępne na Xbox i PS
 • Among Us - dostępne tylko na Xbox
 • Roblox - dostępne tylko na Xbox
 • Plants vs Zombies - dostępne na Xbox i PS
 • Spiderman/Spiderman: Miles Morales - dostępne tylko na PS
 • Spyro Reignited Trilogy - dostępne na Xbox i PS
 • Crash Team Racing: Nitro-Fueled - dostępne na Xbox i PS
 • Fifa 21 - dostępna na Xbox i PS
 • Cuphead - dostępne na Xbox i PS
 • Jedi: Upadły Zakon/Star Wars: Battlefront II - dostępne na Xbox i PS

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy