GRY

Zabawki a płeć

Samochód dla chłopca, lalka dla dziewczynki. A może na odwrót? Czemu nie. Nie ulegaj stereotypom, posłuchaj dziecka, ono wie, czym tak naprawdę chce się bawić.
dziewczynka, lalka, dziecko, tulić, zabawka
Wybierając zabawki, nie przejmuj się kwestią płci. Segregowanie według tego kryterium – to dla chłopca, to dla dziewczynki – nie ma większego znaczenia. Dobrze, by dziecko miało swobodę wyboru. A zabawki – były bezpieczne, pobudzały wyobraźnię. No i jeszcze, by dziecko lubiło się nimi bawić.

Synek domaga się lalki, czy to normalne

Nic nie stoi na przeszkodzie, by małemu chłopcu sprawić lalę. W trzecim roku życia wszystkie dzieci chcą mieć misie, króliczki, lalki. To świadczy o tym, że potrzebują czułości i chcą obdarzać swoje zabawki uczuciami. Nie tylko troszczyć się o nie, karmić, kłaść spać, ale je przytulać, a czasem nawet na nie nakrzyczeć. Zabawa lalką rozwinie w chłopcu opiekuńczość i na pewno nie pozbawi go męskości. Malec w ten sposób przygotowuje się do roli taty, uczy się okazywać uczucia i poznawać emocje. Chłopcy wyrastają z tych zabaw.
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

Czy dziewczynce można kupić samochodzik

Jeśli tylko mała tego chce. Niektóre dziewczynki uwielbiają zabawy małymi resorakami i zazdroszczą takich zabawek swoim kolegom lub bratu. Mała miłośniczka komunikacji będzie szczęśliwa, jeśli kilka modeli aut, lub choćby jeden, będzie miała na własność. Może właśnie dzięki nim, a właściwie dzięki otwartemu na potrzeby dziecka wychowaniu, wyrośnie na przebojową dziewczynę, która na pewno sobie z życiu poradzi. Psychologowie zauważyli jednak, że męskie zabawy w wykonaniu dziewczynek są bardziej akceptowane. W sklepach można znaleźć nawet autka produkowane z myślą o dziewczynkach. Co prawda malowane w kwiatki i różowe, ale jednak auta.

Naśladowanie dorosłych a płeć

Naśladowanie dorosłych jest naturalne dla dwulatka. Wykorzystaj to. Ukazało się ostatnio wiele książek kulinarnych, które pokazują, jak wspaniale można spędzić czas z dzieckiem właśnie w kuchni, pokazując mu nowe smaki, właściwości produktów spożywczych, przyrządzając wspólnie proste dania. To między innymi doskonały sposób na poprawienie apetytu u wszystkich niejadków, uświadomienie dzieciom, jak powstają potrawy, a może również rozbudzenie w nich prawdziwej kulinarnej pasji. W końcu wielu wybitnych kucharzy to przecież mężczyźni.

Czy dziewczynkę warto zachęcać do zabawy klockami

Klocki to jedna z najlepszych zabawek na świecie i to bez względu na płeć dziecka, które się nimi bawi. Garną się do nich wszystkie dzieci, oczywiście jeśli rodzice w odpowiednim momencie pokażą im, jakie dają możliwości. Myśląc stereotypowo, klocki są dla małego budowniczego, czyli chłopca, ale czy dziewczynka nie powinna doskonalić swoich rączek, ćwiczyć koordynacji wzrokowej, wyobraźni przestrzennej, cierpliwości? Czy nie może mądrze i dobrze się bawić? Jeśli chcesz, by twoja córka wyrosła na kreatywną osobę, z całą pewnością warto kupić jej klocki i najlepiej razem z nią się nimi bawić.

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj