kiedy można poznać płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Płeć dziecka: kiedy można ją poznać? W którym tygodniu widać na USG płeć dziecka?

Kiedy można poznać płeć dziecka? Zwykle pewność można mieć dopiero w 20. tygodniu ciąży, ale wiele zależy od umiejętności lekarza i jakości sprzętu do USG. Choć istnieją szybsze metody, by sprawdzić, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka, testy na płeć dziecka i przesądy lepiej traktować z przymrużeniem oka.
Magdalena Drab
kiedy można poznać płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Kiedyś ludzie zgadywali płeć po zachciankach ciążowych i wróżyli z kształtu brzucha. Dziś mamy badania ultrasonografem, czyli USG, dzięki któremu w wiarygodny sposób można określić płeć dziecka przed porodem. To kiedy można poznać płeć dziecka, zależy od kilku czynników, m.in. doświadczenia lekarza, jakości ultrasonografu oraz tego, czy jesteś w pierwszej ciąży, czy kolejnej. Po 12. tygodniu ciąży prawidłowe rozpoznanie płci dziecka wynosi 91-98 proc., jednak występuje ryzyko nierozpoznania męskiego płodu. Specjaliści zalecają więc wykonanie takiego badania dopiero po 20. tygodniu ciąży.

Spis treści:

 1. Kiedy określa się płeć dziecka? 
 2. Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka
 3. Jak rozpoznać płeć dziecka i w którym tygodniu?
 4. Kiedy widać płeć dziecka na USG?
 5. Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka?
 6. Czy lekarz może się pomylić w ocenie płci dziecka?
 7. Czy warto zrobić test na płeć dziecka?
 8. Jakie są tradycyjne metody określania płci dziecka?
 9. Co to jest chiński kalendarz płci?

Kiedy określa się płeć dziecka? 

Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Jajeczko i plemnik jako jedyne komórki ludzkie mają jedynie po połowie garnituru chromosomów. Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, jajeczko zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodnił plemnik Y, będziesz miała syna, a gdy X – urodzi ci się córka! Można więc powiedzieć, że płeć dziecka zależy od genów ojca (mężczyzna decyduje, czy będziecie mieć chłopca, czy dziewczynkę, ale oczywiście nie robi tego świadomie!). Istnieją różne metody na poczęcie córki lub syna, ale czy skuteczne? Szanse są... pół na pół!

Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.-11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

 • 7. tydzień ciąży: powstają gruczoły płciowe;
 • 9. tydzień ciąży: jeśli to chłopiec, kształtują się jądra;
 • 10. tydzień ciąży: u maleńkiej dziewczynki rozwijają się jajniki;
 • 12. tydzień ciąży: genitalia, czyli zewnętrzne narządy płciowe, stają się męskie lub żeńskie;
 • 14. tydzień ciąży: u chłopca pojawia się gruczoł prostaty, u dziewczynki jajniki zstępują do miednicy;
 • 18. tydzień ciąży: jądra zaczynają powoli przemieszczać się z brzuszka do worka mosznowego.

Jak rozpoznać płeć dziecka i w którym tygodniu?

Niemal wszyscy przyszli rodzice chcą wiedzieć, jak rozpoznać płeć dziecka. Kiedyś płeć można było jedynie wywróżyć z kształtu brzucha. Dzisiaj pierwsze nieomylne oznaki, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, mogą już być dostrzegalne na USG w 12.-14. tygodniu ciąży. Wiarygodność takiej oceny zależy nie tylko od doświadczenia lekarza, ale też od warunków badania – ułożenia płodu, jakości ultrasonografu. Najpewniej jednak założyć, że płeć dziecka poznasz podczas badania połówkowego – około 20. tygodnia ciąży.

Kiedy widać płeć dziecka na USG?

Od 16. tygodnia ciąży narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne, więc doświadczony lekarz może określić płeć dziecka na USG. Ty i tata maleństwa możecie mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie, to tylko plamy. Jednak ginekolog na monitorze dokładnie pokaże wam, gdzie znajdują się narządy płciowe. Na wydrukowanym zdjęciu jeszcze łatwiej będzie ci to dojrzeć.

Podczas obserwowania maleństwa na monitorze aparatu USG 4D (takie badanie kosztuje ok. 200-400 zł) można zobaczyć mimikę dziecka, ruchy jego rączek i nóżek. I oczywiście rozpoznać płeć. Nowoczesna aparatura nie jest jednak wcale lepsza do określania płci – doświadczony lekarz bez problemu stwierdzi na klasycznym sprzęcie USG, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki.

Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka?

Nie. Do 10. tygodnia ciąży wykonuje się je po to, żeby uzyskać lepszy obraz tak maleńkiego zarodka. Ale wtedy na rozpoznawanie płci jest zbyt wcześnie. Potem badanie USG przez pochwę służy głównie do oceny dolnego odcinka macicy, np. przy łożysku przodującym.

Czy lekarz może się pomylić w ocenie płci dziecka?

Dziś pomyłki zdarzają się już stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej przestarzała aparatura USG. Jeżeli dziecko w twoim łonie akurat tak się ułoży, że nie będzie widać narządów płciowych, lekarz oznajmi, że trudno rozpoznać płeć. Najlepiej zaczekać z diagnozą do minimum 16. tygodnia. We wczesnej ciąży łatwiej dostrzec narządy płciowe dziewczynki,  jednak istnieje ryzyko nierozpoznania męskiego płodu.

W przypadku bliźniaków czy trojaczków jedno z dzieci może zasłonić narządy brata czy siostry i ich obejrzenie jest wtedy niemożliwe. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70-80 proc. przypadków, a przy trzecim badaniu – w 95 proc.
By mieć stuprocentową pewność, jakiej płci będzie dziecko, można zbadać płyn owodniowy pobrany z macicy. Takie badanie wykonuje się tylko w pewnych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu. Badania prenatalne, które umożliwiają rozpoznanie płci, to: amniopunkcja i test NIFTY.

Czy warto zrobić test na płeć dziecka?

Popularność zyskują domowe testy na płeć dziecka. Są te testy płytkowe, bardzo podobne do testów ciążowych, przy pomocy których przyszła mama bada próbkę moczu. Jeśli pasek będzie niebieski, prawdopodobnie urodzi chłopca, jeśli czerwony lub zielony – dziewczynkę. Lekarze i sami producenci testów przestrzegają jednak przed braniem wyników na poważnie: takie testy służą jedynie do zabawy i nie zastąpią badania USG!
Wiele mówi się o teście, który ma umożliwić poznanie płci dziecka już w siódmym tygodniu ciąży. Jest to test z krwi – identyfikuje on we krwi matki cząsteczki DNA płodu, a następnie pozwala określić, czy są w nim fragmenty męskiego chromosomu. Jeśli zostały one zidentyfikowane – będzie chłopiec, jeśli nie – płód jest dziewczynką. Według badaczy nowy test na płeć dziecka jest dokładny w niemal 100 proc. Zyskuje on popularność przede wszystkim w USA.

Jakie są tradycyjne metody określania płci dziecka?

Obecnie płeć dziecka rozpoznaje się podczas badania USG, jednak nadal bardzo popularne są ludowe przesądy. Zgodnie z niektórymi wierzeniami płeć dziecka można odgadnąć po:
 • ruchu obrączki nad brzuchem – zawieś obrączkę na nitce i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec;
 • wróżeniu z kształtu brzuszka – brzuch usytuowany wysoko i okrągły zwiastuje córcię,
 • zachciankach ciążowych – chętka na kwaśne przepowiada chłopca;
 • urodzie mamy – jeśli w ciąży promienieje, będzie syn, jeśli wygląda gorzej – będzie córka, która odbiera mamie urodę.

Pamiętaj jednak, że to tylko mity na temat rozpoznawania płci dziecka – nie mają one żadnego potwierdzenia w nauce!

Co to jest chiński kalendarz płci?

Jednym z najstarszych sposobów planowania płci dziecka jest korzystanie z tzw. chińskiego kalendarza płci. Liczy on ponad 700 lat i cieszy się wielką popularnością. Zakłada, że płeć dziecka można zaplanować na podstawie dwóch czynników: wieku matki i miesiąca zapłodnienia. Chiński kalendarz płci ma służyć rozrywce i nie jest metodą medyczną. Jedno jest jednak pewne – ta metoda określania płci może być dobrą zabawą dla rodziców, a przy odrobinie szczęścia, faktycznie może się sprawdzić!


Źródła (bibliografia):


Zobacz także: 
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 67 głosy

Zobacz także

Popularne tematy