płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Chłopiec czy dziewczynka? Kiedy widać płeć dziecka na USG (i czy lekarz może się mylić?)

Nie możesz się doczekać, kiedy poznasz płeć dziecka? Kiedyś wróżono z kształtu brzucha, dziś mamy USG. Ale czy lekarz może się pomylić? Kiedy wiadomo, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka?
Magdalena Drab
płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Płeć dziecka:
1. Kiedy się określa?
2. Kształtowanie się płci
3. Kiedy widać płeć dziecka?
4. Płeć dziecka na USG
5. Chiński kalendarz płci
6. Czy lekarz może się pomylić?
7. USG przez USG transwaginalne
8. Płeć dziecka na USG 4D
9. 100 proc. metoda określenia płci dziecka
10. Stare metody odgadnięcia płci

Płeć dziecka zawsze interesowała przyszłych rodziców, ale kiedyś dowiadywaliśmy się o tym, czy to syn, czy córka, dopiero podczas porodu. Zgadywano płeć po zachciankach ciążowych i wróżono z kształtu brzucha. Dziś mamy badania ultrasonografem, czyli USG, dzięki któremu w wiarygodny sposób można określić płeć dziecka przed porodem. Sprawdź, kiedy możesz dowiedzieć się, czy będziesz mieć chłopca, czy dziewczynkę.

Kiedy określa się płeć dziecka? 

Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Jajeczko i plemnik jako jedyne komórki ludzkie mają jedynie po połowie garnituru chromosomów. Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, jajeczko zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodnił plemnik Y, będziesz miała syna. A gdy X – urodzi ci się córka! Można więc powiedzieć, że to mężczyzna decyduje, czy będziecie mieć chłopca, czy dziewczynkę (ale oczywiście nie robi tego świadomie!). Są różne metody na poczęcie córki lub syna - czy skuteczne? Szanse są... pół na pół!

Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.–11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

W którym tygodniu widać płeć dziecka?

  Kiedyś płeć można było jedynie wywróżyć z kształtu brzucha, dzisiaj pierwsze nieomylne oznaki, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, mogą już być dostrzegalne na USG w 14. tygodniu ciąży (prawidłowa ocena w tym czasie to ok. 75 proc.). Czasem nawet udaje się to w 13. tygodniu. Wiarygodność takiej oceny zależy nie tylko od doświadczenia lekarza, ale też od warunków badania – ułożenia płodu, jakości ultrasonografu. Najpewniej jednak założyć, że płeć dziecka poznasz podczas badania połówkowego - około 20 tygodnia ciąży.

Jak rozpoznaje się płeć dziecka podczas USG?

Od 16. tygodnia narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne na monitorze USG – ale tylko dla doświadczonego lekarza. Ty i tata maleństwa możecie mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie, to tylko plamy. Jednak ginekolog na monitorze dokładnie pokaże wam, gdzie znajdują się narządy płciowe. Na wydrukowanym zdjęciu jeszcze łatwiej będzie ci to dojrzeć.

Co to jest chiński kalendarz płci?

To jeden z najstarszych sposobów planowania płci dziecka. Liczy sobie ponad 700 lat i cieszy się wielką popularnością. Zakłada, że płeć dziecka można zaplanować na podstawie dwóch czynników: wieku matki i miesiąca zapłodnienia.
Kalendarz chiński ma służyć rozrywce i nie jest metodą medyczną. Jedno jednak jest pewne – ta metoda określania płci może być dobrą zabawą dla rodziców, a przy odrobinie szczęścia, faktycznie może się sprawdzić. :-)

Czy lekarz może się pomylić w ocenie płci dziecka?

Dziś pomyłki zdarzają się już stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej przestarzała aparatura USG. Jeżeli dziecko w twoim łonie akurat tak się ułoży, że nie będzie widać narządów płciowych, lekarz oznajmi, że trudno rozpoznać płeć. Najlepiej zaczekać z diagnozą do o. 16 tygodnia. We wczesnej ciąży łatwiej dostrzec narządy płciowe dziewczynki, po 13 tygodniu ciąży - chłopca.

Jeśli nie wiesz lub nie chcesz wiedzieć, jakiej płci będzie dziecko, wyprawkę najlepiej kupić w neutralnych kolorach.

W przypadku bliźniaków czy trojaczków jedno z dzieci może zasłonić narządy brata, czy siostry i ich obejrzenie jest wtedy niemożliwe. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70–80 proc. przypadków, a przy trzecim badaniu – w 95 proc.

Czy na USG przezpochwowym lepiej widać płeć dziecka?

Nie. Do 10. tygodnia ciąży wykonuje się je po to, żeby uzyskać lepszy obraz tak maleńkiego zarodka. Ale wtedy na rozpoznawanie płci jest zbyt wcześnie. Potem badanie USG przez pochwę służy głównie do oceny dolnego odcinka macicy, np. przy łożysku przodującym.

Płeć dziecka na USG 4D

Podczas obserwowania maleństwa na monitorze aparatu USG 4D (kosztuje to około 200-300 zł) można zobaczyć mimikę dziecka, ruchy jego rączek i nóżek. I oczywiście rozpoznać płeć. Jednak tak nowoczesna aparatura nie jest wcale do tego celu lepsza, doświadczony lekarz bez problemu stwierdzi na klasycznym sprzęcie USG, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki.

Czy można ze 100 proc. pewnością określić płeć dziecka?

Da się to określić ze stuprocentową pewnością na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy. Jednak takie badanie wykonuje się tylko w pewnych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu. 100 proc. sposób na określenie płci dziecka to np.:
  • amniopunkcja
  • test NIFTY.

Tradycyjne metody określania płci dziecka

Nadal bardzo popularne są wierzenia, że płeć dziecka można odgadnąć po:
  • ruchu obrączki nad brzuchem - zawieś obrączkę na nitce i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec;
  • wróżeniu z kształtu brzuszka - brzuch usytuowany wysoko i okrągły zwiastuje córcię,
  • zachciankach ciążowych - chętka na kwaśne przepowiada chłopca;
  • urodzie mamy - jeśli w ciąży promienieje, będzie syn, jeśli wygląda gorzej - będzie córka, która odbiera mamie urodę.
Pamiętaj jednak, że to tylko mity, podobnie jak kalendarz chiński - nie mają żadnego potwierdzenia w nauce!


Źródła (bibliografia):

Oceń artykuł

Ocena 4 na 66 głosy

Zobacz także

Popularne tematy