kiedy można poznać płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Płeć dziecka: kiedy można poznać, w którym tygodniu widać płeć dziecka na USG?

Kiedy można poznać płeć dziecka? Zwykle pewność można mieć dopiero w 20. tygodniu ciąży, ale wiele zależy od umiejętności lekarza i jakości sprzętu do USG. Choć istnieją szybsze metody, by sprawdzić, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka, testy na płeć dziecka i przesądy lepiej traktować z przymrużeniem oka.
Magdalena Drab
kiedy można poznać płeć dziecka
fot. Adobe Stock

Kiedyś ludzie próbowali rozpoznać płeć dziecka po zachciankach ciążowych lub kształcie brzucha ciężarnej. Dziś mamy badanie ultrasonograficzne, czyli USG, dzięki któremu na długo przed porodem w wiarygodny sposób można określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. 

To kiedy dokładnie poznamy płeć dziecka, zależy między innymi od doświadczenia lekarza, jakości aparatu USG, od tego, czy to pierwsza, czy kolejna ciąża, a także od samego dziecka, a dokładnie od pozycji, jaką przyjmuje podczas badania. Niektórzy rodzice mogą skorzystać również z innych metod poznawania płci niż USG. Opisujemy je wszystkie poniżej.
 

Spis treści: 

Kiedy można określić płeć dziecka na USG?

Większość rodziców dowiaduje się, czy urodzi im się chłopiec, czy dziewczynka podczas badania USG. Zwykle dzieje się to w trakcie badania połówkowego (ok. 20 tygodnia ciąży), czasem nieco wcześniej, na przełomie 3 i 4 miesiąca ciąży.

Nie zaleca się określania płci dziecka na badaniu ultrasonograficznym przed 12. tygodniem ciąży, ponieważ skuteczność określania płci wynosi wtedy jedynie 54 proc. Możliwość stwierdzenia płci zależy między innymi od tego, jak płód jest ułożony. Jeżeli obszar genitaliów będzie niedostępny – lekarz nie będzie w stanie określić płci nawet w zaawansowanej ciąży. Po 12. tygodniu skuteczność prawidłowego rozpoznania płci wynosi aż 91-98 proc. Występuje jednak ryzyko nierozpoznania męskiego płodu. Od 16. tygodnia ciąży narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne, więc doświadczony lekarz może określić płeć dziecka na USG.

Rodzice obserwujący obraz na ekranie aparatu USG mogą mieć wrażenie, że to, co widać, to tylko plamy. Jednak ginekolog na monitorze dokładnie pokaże, gdzie znajdują się narządy płciowe. Na wydrukowanym zdjęciu jeszcze łatwiej będzie je dojrzeć.

Podczas obserwowania płodu na monitorze aparatu USG 4D (badanie kosztuje ok. 200-400 zł) można zobaczyć mimikę dziecka, ruchy jego rąk i nóg. I oczywiście rozpoznać płeć. Nowoczesna aparatura nie jest jednak wcale lepsza do określania płci – doświadczony lekarz bez problemu stwierdzi na klasycznym sprzęcie USG, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki.

Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka?

Nie. Dopochwowe badanie USG wykonuje się do 10. tygodnia ciąży po to, żeby uzyskać lepszy obraz zarodka. Ale wtedy na rozpoznawanie płci jest zbyt wcześnie. Potem badanie USG przez pochwę służy głównie do oceny dolnego odcinka macicy, np. przy łożysku przodującym.

Czy lekarz wykonujący USG może się pomylić w ocenie płci dziecka?

Dziś pomyłki zdarzają się stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest większe przy wczesnej ciąży i przestarzałej aparaturze USG.

We wczesnej ciąży łatwiej dostrzec narządy płciowe dziewczynki, ale istnieje ryzyko nierozpoznania męskiego płodu. Najlepiej zaczekać z rozpoznaniem płci do minimum 16. tygodnia.

Może się zdarzyć, że dziecko tak się ułoży podczas badania, że nie będzie widać narządów płciowych. W przypadku bliźniaków czy trojaczków jedno z dzieci może zasłonić narządy brata lub siostry i ich obejrzenie jest wtedy niemożliwe. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70-80 proc. przypadków, a przy trzecim badaniu – w 95 proc.

Kiedy wiadomo jaka płeć dziecka: w którym tygodniu, miesiącu?

​Płeć dziecka najwcześniej można poznać, wykonując badania prenatalne (od 10 lub od 13 tygodnia ciąży). Przeprowadza się je tylko w szczególnych sytuacjach, by wykluczyć wady płodu, więc płeć dziecka w ten sposób poznaje niewielu rodziców. Skuteczność badań prenatalnych wynosi 99,53 proc. Płeć dziecka podawana jest w wyniku na życzenie rodziców – wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję na formularzu badania.

Badania prenatalne, które umożliwiają rozpoznanie płci, to

 • amniopunkcja – wykonuje się ją od 13. tygodnia ciąży (3 miesiąc ciąży)
 • test NIFTY – testy NIFTY pro można wykonywać od 10. tygodnia ciąży (3 miesiąc ciąży).

Kiedy kształtuje się płeć dziecka?

Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Plemnik może zawierać chromosom X i Y, komórka jajowa zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodnił plemnik z chromosomem Y, urodzi się chłopiec, gdy uda się to plemnikowi, który ma tylko chromosomy X – urodzi ci się córka! Można więc powiedzieć, że płeć dziecka zależy od genów ojca (mężczyzna decyduje, czy pocznie chłopca, czy dziewczynkę, ale oczywiście nie robi tego świadomie!). 

Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.-11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopca i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

 • 7. tydzień ciąży: powstają gruczoły płciowe;
 • 9. tydzień ciąży: u chłopca kształtują się jądra;
 • 10. tydzień ciąży: u dziewczynki rozwijają się jajniki;
 • 12. tydzień ciąży: zewnętrzne narządy płciowe (genitalia), stają się męskie lub żeńskie;
 • 14. tydzień ciąży: u chłopca pojawia się gruczoł prostaty, u dziewczynki jajniki zstępują do miednicy;
 • 18. tydzień ciąży: jądra zaczynają powoli przemieszczać się z brzuszka do worka mosznowego.

Czy warto zrobić test na płeć dziecka?

Popularność zyskują domowe testy na płeć dziecka. Są to testy płytkowe, bardzo podobne do testów ciążowych, przy pomocy których przyszła mama bada próbkę moczu. Jeśli pasek będzie niebieski, prawdopodobnie urodzi chłopca, jeśli czerwony lub zielony – dziewczynkę. Lekarze i sami producenci testów przestrzegają jednak przed braniem wyników na poważnie: takie testy służą jedynie do zabawy i nie zastąpią badania USG!
Wiele mówi się o teście, który ma umożliwić poznanie płci dziecka już w siódmym tygodniu ciąży. Jest to test z krwi – identyfikuje on we krwi matki cząsteczki DNA płodu, a następnie pozwala określić, czy są w nim fragmenty męskiego chromosomu. Jeśli zostały one zidentyfikowane – będzie chłopiec, jeśli nie – płód jest dziewczynką. Według badaczy nowy test na płeć dziecka jest dokładny w niemal 100 proc. Zyskuje on popularność przede wszystkim w USA.

Jak rozpoznać płeć dziecka – przesądy

Przed epoką badań USG płeć można było wywróżyć z kształtu brzucha ciężarnej. Obecnie nadal ludowe przesądy są bardzo popularne.

Zgodnie z niektórymi wierzeniami płeć dziecka można odgadnąć po:
 • ruchu obrączki nad brzuchem – zawieś obrączkę na nitce i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec;
 • wróżeniu z kształtu brzuszka – płeć dziecka według przesądów można określić także po kształcie brzucha. Okrągły brzuch oznacza, że urodzi się dziewczynka, natomiast spiczasty zwiastuje narodziny chłopca;
 • zachciankach ciążowych – chętka na kwaśne przepowiada chłopca;
 • urodzie mamy – jeśli w ciąży promienieje, będzie syn, jeśli wygląda gorzej – będzie córka, która odbiera mamie urodę.


Pamiętaj jednak, że to tylko mity na temat rozpoznawania płci dziecka – nie mają one żadnego potwierdzenia w nauce!

Co to jest chiński kalendarz płci

To najstarszy sposób planowania płci dziecka. Liczy ponad 700 lat i cieszy się wielką popularnością. Zakłada, że płeć dziecka można zaplanować na podstawie dwóch czynników: wieku matki i miesiąca zapłodnienia. Chiński kalendarz płci ma służyć rozrywce i nie jest metodą medyczną. Jedno jest jednak pewne – ta metoda określania płci może być dobrą zabawą dla rodziców, a przy odrobinie szczęścia, faktycznie się sprawdzi!


Źródła (bibliografia):


Zobacz także: 
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 67 głosy

Zobacz także

Popularne tematy