GRY

Chłopiec czy dziewczynka? Płeć dziecka na USG

Nie możesz się doczekać, kiedy poznasz płeć dziecka? Kiedyś wróżono z kształtu brzucha, dziś mamy ultrasonograf. Ale czy ta maszyna nie kłamie?
ciąża, chłopiec, dziewczynka, płeć dziecka, mama, kobieta

Płeć dziecka zawsze interesowała przyszłych rodziców – kiedyś wróżono z kształtu brzucha, dziś mamy badania ultrasonografem, czyli USG, dzięki któremu w wiarygodny sposób można potwierdzić płeć dziecka przed porodem.

Kiedy określa się płeć dziecka? 

Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Jajeczko i plemnik jako jedyne komórki ludzkie mają jedynie po połowie garnituru chromosomów. Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, jajeczko zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodnił plemnik Y, będziesz miała chłopaczka. A gdy X – urodzi ci się dziewczynka!
Kiedyś można było płeć malucha jedynie wywróżyć z kształtu brzucha, dzisiaj sprawdzisz to już od ok. 14. tygodnia ciąży. 

Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.–11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Mamotoja.pl do białej listy w Adblock.   

Kiedy można określić płeć dziecka?

Pierwsze nieomylne oznaki, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, powinny już być dostrzegalne na USG w 14. tygodniu ciąży. Czasem nawet udaje się to w 13. tygodniu. Wiarygodność takiej oceny zależy nie tylko od doświadczenia lekarza, ale też od warunków badania – ułożenia płodu, jakości ultrasonografu.

Co to jest chiński kalendarz płci?

To jeden z najstarszych sposobów planowania płci dziecka. Liczy sobie ponad 700 lat i cieszy się wielką popularnością. Zakłada, że płeć dziecka można zaplanować na podstawie dwóch czynników: wieku matki i miesiąca zapłodnienia.
Kalendarz chiński ma służyć rozrywce i nie jest metodą medyczną. Jedno jednak jest pewne – ta metoda określania płci może być dobrą zabawą dla rodziców, a przy odrobinie szczęścia, faktycznie może się sprawdzić :-)

Jak rozpoznaje się płeć dziecka, przecież na monitorze USG widać tylko plamy?

Od 16. tygodnia narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne na monitorze USG – ale tylko dla doświadczonego lekarza.
Ty i tata maleństwa rzeczywiście możecie mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie, to tylko plamy. Jednak ginekolog na monitorze dokładnie pokaże wam tę ważną część malucha. Na wydrukowanym zdjęciu jeszcze łatwiej będzie ci to dojrzeć.
 
Zobacz też: Chłopiec czy dziewczynka – czy możesz wybierać?

Dlaczego lekarze czasami mylą się w ocenie płci dziecka?

Dziś pomyłki zdarzają się już stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej przestarzała aparatura USG. Jeżeli dziecko w twoim łonie akurat tak się ułoży, że nie będzie widać narządów płciowych, lekarz oznajmi, że trudno rozpoznać płeć.

W przypadku bliźniaków czy trojaczków jedno z dzieci może zasłonić narządy brata czy siostry i ich obejrzenie jest wtedy niemożliwe. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70–80 proc. przypadków, a przy trzecim badaniu – w 95 proc.

Czy USG przez pochwę daje większą szansę na to, by poznać płeć dziecka?

Nie. Do 10. tygodnia wykonuje się je po to, żeby uzyskać lepszy obraz tak maleńkiego zarodka. Ale wtedy na rozpoznawanie płci jest zbyt wcześnie. Potem badanie USG przez pochwę służy głównie do oceny dolnego odcinka macicy, np. przy łożysku przodującym.
 

Czy na USG 4D widać więcej?

Podczas obserwowania maleństwa na monitorze aparatu USG 4D (kosztuje to około 200 zł) można zobaczyć mimikę dziecka, ruchy jego rączek i nóżek. I oczywiście rozpoznać płeć. Jednak tak nowoczesna aparatura nie jest wcale do tego celu lepsza.

Zobacz też: 5 rodzajów ciążowego USG

W jaki sposób można ze 100 proc. pewnością określić płeć dziecka?

Da się to określić ze stuprocentową pewnością na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy. Jednak takie badanie wykonuje się tylko w pewnych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu. W innych przypadkach warto chyba zostawić odrobinę miejsca na tajemnicę.

Nietypowe metody określania płci dziecka

Zawieś obrączkę na nitce... i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec. Z tradycyjnych i baaardzo zawodnych metod masz jeszcze do dyspozycji wróżenie z kształtu brzuszka (brzuch usytuowany wysoko i okrągły zwiastuje córcię), chętkę na kwaśne (przepowiada chłopca).

Ocena (58 ocen)

4.1
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu