GRY
 
 

Chłopiec czy dziewczynka? Płeć dziecka na USG

Nie możesz się doczekać, kiedy poznasz płeć dziecka? Kiedyś wróżono z kształtu brzucha, dziś mamy ultrasonograf. Ale czy ta maszyna nie kłamie?

ciąża, chłopiec, dziewczynka, płeć dziecka, mama, kobieta

Płeć dziecka zawsze interesowała przyszłych rodziców – kiedyś wróżono z kształtu brzucha, dziś mamy USG, dzięki któremu w wiarygodny sposób można potwierdzić płeć dziecka przed porodem.

Kiedy określa się płeć dziecka? 

Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Jajeczko i plemnik jako jedyne komórki ludzkie mają jedynie po połowie garnituru chromosomów. Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, jajeczko zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodnił plemnik Y, będziesz miała chłopaczka. A gdy X – urodzi ci się dziewczynka!

Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

 

Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.–11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

 

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Kiedy można określić płeć dziecka?

Pierwsze nieomylne oznaki, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, powinny już być dostrzegalne na USG w 14. tygodniu ciąży. Czasem nawet udaje się to w 13. tygodniu. Wiarygodność takiej oceny zależy nie tylko od doświadczenia lekarza, ale też od warunków badania – ułożenia płodu, jakości ultrasonografu.

Jak rozpoznaje się płeć dziecka, przecież na monitorze USG widać tylko plamy?

Od 16. tygodnia narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne na monitorze USG – ale tylko dla doświadczonego lekarza.

Ty i tata maleństwa rzeczywiście możecie mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie, to tylko plamy. Jednak ginekolog na monitorze dokładnie pokaże wam tę ważną część malucha. Na wydrukowanym zdjęciu jeszcze łatwiej będzie ci to dojrzeć.

 
 
Polecamy: Chłopiec czy dziewczynka - czy możesz wybierać?

Dlaczego lekarze czasami mylą się w ocenie płci dziecka?

Dziś pomyłki zdarzają się już stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej prze starzała aparatura USG. Jeżeli dziecko w twoim łonie akurat tak się ułoży, że nie będzie widać narządów płciowych, lekarz oznajmi, że trudno rozpoznać płeć.

W przypadku bliźniaków czy trojaczków jedno z dzieci może zasłonić narządy brata czy siostry i ich obejrzenie jest wtedy niemożliwe. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70–80 proc. przypadków, a przy trzecim badaniu – w 95 proc.

Czy USG przez pochwę daje większą szansę na to, by poznać płeć dziecka?

Nie. Do 10. tygodnia wykonuje się je po to, żeby uzyskać lepszy obraz tak maleńkiego zarodka. Ale wtedy na rozpoznawanie płci jest zbyt wcześnie. Potem badanie USG przez pochwę służy głównie do oceny dolnego odcinka macicy, np. przy łożysku przodującym.

Czy na USG 4D widać więcej?

Podczas obserwowania maleństwa na monitorze aparatu USG 4D (kosztuje to około 200 zł) można zobaczyć mimikę dziecka, ruchy jego rączek i nóżek. I oczywiście rozpoznać płeć.Jednak tak nowoczesna aparatura nie jest wcale do tego celu lepsza.

Sprawdź 5 rodzajów ciążowego USG.

W jaki sposób można ze 100 proc. pewnością określić płeć dziecka?

Da się to określić ze stuprocentową pewnością na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy. Jednak takie badanie wykonuje się tylko w pewnych sytuacjach, np. żeby wykluczyć wady genetyczne u płodu. W innych przypadkach warto chyba zostawić odrobinę miejsca na tajemnicę.

Nietypowe metody określania płci dziecka

Zawieś obrączkę na nitce... i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec. Z tradycyjnych i baaardzo zawodnych metod masz jeszcze do dyspozycji wróżenie z kształtu brzuszka (usytuowany wysoko i okrągły zwiastuje córcię), chętkę na kwaśne (przepowiada chłopca).  
 
Doładuj
Przeładuj