GRY

Plecak na kółkach, czy tradycyjny? [WIDEO]

Co lepsze dla dziecka: plecak na kółkach, czy tradycyjny? Radzi fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Przy zakupie plecaka szkolnego rodzice często zastanawiają się, czy kupić dziecku plecak tradycyjny, czy może lepszy byłby taki na kółkach. Wydaje nam się, że plecak ciągnięty na kółkach pomoże – szczególnie małemu dziecku - lepiej poradzić sobie z ciężarem.  Jednak, czy takie rozwiązanie jest zdrowe dla kręgosłupa, pleców i ogólnej postawy przedszkolaka?
 

Plecak na kółkach – co na to fizjoterapeuta?

– Dla małych dzieci polecam tradycyjne plecaki dobrze dostosowane do ich wagi i wzrostu – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta. – Plecak ze stelażem na kółkach to bardzo fajna i przydatna sprawa, ale polecam raczej na podróż pociągiem, autobusem na wakacje, czy zieloną szkołę. Na co dzień raczej odradzam.
Dlaczego to takie ważne?
– Plecak ciągnięty w ten sposób nakłania dziecko do asymetrycznej aktywności – mówi Paweł Zawitkowski.
 
Uwaga: Drodzy rodzice, nie panikujmy!
Plecako-walizki na kółkach nie spowodują asymetrii u dziecka, ale mogą potęgować, utrwalać asymetrię już istniejącą! Taki gadżet się przydaje, ale na podróż dziecka.

Wygodnym rozwiązaniem są plecaki, które mają odpinane na rzepy stelaże z kółkami. Można więc raz mieć zwykły plecak, raz ciągnięty na kółkach, jak ten prezentowany na filmie.

Polecamy:
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Rodzicielstwo bliskości