Carrefour plecaki
fot. Adobe Stock

Plecak dla dziecka. Jaki model wybrać, żeby nie zrobić mu krzywdy?

Kręgosłup dziecka jest bardzo delikatny i podatny na deformacje, dlatego dobrze dobrany plecak jest kluczowym elementem szkolnej wyprawki. Jak zatem znaleźć ten najlepszy? Podpowiadamy!
Carrefour plecaki
fot. Adobe Stock
Źle dobrany, zbyt ciężki szkolny plecak może prowadzić do uporczywego bólu pleców (zwłaszcza szyi i dolnego odcinka) oraz wad postawy. Te z kolei z czasem mogą się pogłębić, przez co dochodzi do skrzywienia kręgosłupa, zwyrodnień, problemów z kolanami, stopami i stawami biodrowymi, a nawet do zmniejszonej pojemności płuc. Dlatego warto wybrać taki tornister, który nie przysporzy dziecku problemów.

Jaki powinien być szkolny plecak?

▪  Odpowiedni do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Z plecakiem jest podobnie jak z butami: nie powinno się go kupować na wyrost. Innego plecaka potrzebuje pierwszak, a innego czwarto- czy szóstoklasista. Trzeba także pamiętać, że dzieci z tego samego rocznika różnią się od siebie wzrostem i masą ciała, dlatego kierowanie się wyłącznie ich wiekiem nie wystarczy. Inny model należy wybrać dla wysokiego na swój wiek, ważącego ponad 30 kg siedmioletniego osiłka, a inny dla najmniejszej w klasie, ważącej niewiele ponad 17 kg drobinki.
▪  Dobrze zaprojektowany. Plecak dla dziecka powinien mieć usztywnioną tylną część, która będzie dobrze przylegać do pleców na ich całej długości: od ramion do odcinka lędźwiowego. To bardzo ważne, ponieważ  dzięki niej ciężar plecaka rozkłada się równomiernie. Inna ważna część to szerokie szelki, które nie wpijają się w barki i które można regulować w taki sposób, by górna krawędź tornistra znajdowała się na poziomie ramion malca. Jednocześnie jednak plecak musi dawać dawało się swobodnie zakładać.
▪  Lekki.  Zdaniem, ortopedów waga plecaka dla dziecka w wieku szkolnym nie może – oczywiście wraz z zawartością  – przekraczać 10  proc. masy jego ciała. W praktyce oznacza to, że ważący średnio 23-25 kg siedmiolatek powinien mieć plecak, który waży około 2,3 - 2,5 kg. Tymczasem z badań przeprowadzonych w związku z akcją Lekki Tornister1 wynika, że co drugie dziecko w wieku od 6 do 9 lat nosi zbyt ciężki plecak, a w tornistrach jest średnio 1 kg zbędnych rzeczy.
plecaki Carrefour
▪  Z przegródkami. Dzięki przegródkom zawartość plecaka nie przemieszcza się. Dziecku łatwiej jest znaleźć poszczególne przedmioty I utrzymać porządek.
▪  Dobrej jakości. W sklepach jest mnóstwo tanich plecaków, w których bardzo często psują się zamki czy rozchodzą szwy itd. Lepiej zainwestować trochę więcej w produkt dobrej jakości i mieć gwarancję jakości (oraz bezpieczeństwa) przez cały rok szkolny, a może nawet dłużej.
▪  Wyposażony w elementy odblaskowe. Jesienią i zimą szybko zapada zmierzch, a dzięki elementom odblaskowym dziecko jest lepiej widoczne na drodze.
▪  Ładny. Plecak powinien się podobać przede wszystkim dziecku, a nie nam, dlatego jeśli pod każdym innym względem jest odpowiedni, nie kręćmy nosem, gdy dziecko wybiera model z bohaterem ulubionej kreskówki. Duży wybór kolorowych plecaków szkolnych z lubianymi przez dzieci motywami znajdziesz np. w Carrefour. Do niektórych można nawet dokupić wymienne nakładki zmieniające wygląd plecaka!
 
Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepszy na świecie plecak nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie właściwie użytkowany. Dlatego od samego początku wyrabiaj w dziecku prawidłowe nawyki. Powinno wiedzieć, że plecak nosi się na obydwu ramionach, a nie na jednym (za nonszalancję w tym zakresie płaci się bólem i godzinami spędzonymi na gimnastyce korekcyjnej), a cięższe rzeczy pakuje się niżej niż lekkie.

Uwaga!
Pakuj plecak wraz z dzieckiem, by nie dźwigało rzeczy, które nie są w dany dzień potrzebne: zbędnych podręczników, wszystkich możliwych przyborów plastycznych, zabawek itd. Kupuj zeszyty w miękkich okładkach. Walcz o szkolne szafki (dzięki temu dziecko będzie mogło zostawiać część rzeczy w szkole) oraz dystrybutory z wodą (by uniknąć noszenia ciężkich butelek z piciem) i zorganizuj klasową zbiórkę na materiały plastyczne – bloki, kredki i farby będą wówczas na miejscu.
 
1 lekkitornister.org, raport NIK o bezpieczeństwie i higienie nauczania w szkołach publicznych (2017) 

Artykuł powstał z udziałem marki Carrefour
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy