plecak szkolny
fot. Adobe Stock

Plecak do szkoły - czym się kierować przy zakupie

Plecak dla dziecka do szkoły to dobre rozwiązanie. Dużo lepsze niż torba na kółkach czy na ramię. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka szkolnego.
Monika Karbarczyk
plecak szkolny
fot. Adobe Stock

Najistotniejszym elementem wyposażenia ucznia – prócz książek i zeszytów – jest plecak lub tornister. Nieodpowiednio dobrane mogą przyczyniać się do skrzywienia kręgosłupa i wad postawy. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy!

Ile powinien ważyć plecak szkolny?

Problemem polskiego ucznia jest zbyt ciężki plecak. Według WHO, nie powinien on ważyć z zawartością więcej niż 10% masy ciała dziecka. Niestety nie od dziś wiadomo, że dzieciaki dźwigają do szkoły dużo, dużo więcej. Nawet ograniczenie do minimum zawartości plecaka, nie zawsze pozwala odpowiednio odciążyć dziecko.

– Dzieci w wieku szkolnym znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. Ich organizm jest podatny na czynniki zewnętrzne, które go kształtują. Zbyt duże przeciążenia będą powodować utrwalone wady postawy, takie jak boczne skrzywienie kręgosłupa lub okrągłe plecy. Mechanizm jest podobny do tego, który stosowano w Chinach, aby u kobiet uzyskać małe stopy. Długotrwały ucisk powodował zaburzenia wzrostu tych stóp  – wyjaśnia dr Rafał Mikusek, kierownik medyczny Szpitala Centrum ENEL-MED.

Warto przeczytać: Prosty sposób na prosty kręgosłup

Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.

Tornister czy plecak – czym się kierować w wyborze?

Najwygodniejszy dla dziecka jest tornister – jest odpowiednio usztywniony, dzięki czemu pozwala zachować odpowiednią postawę. Niestety, ze względu na to usztywnienie, sam sporo waży.  Z tego powodu rodzice częściej decydują się na plecak szkolny.

Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na:
  • rozstaw ramion – plecak nie powinien zsuwać się dziecku z ramion,
  • wyprofilowanie pleców – plecak bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci,
  • liczbę przegródek (miejsce na drobne przedmioty, takie jak piórnik czy śniadaniówka).

Dodatkowo warto wybrać model z dodatkowym pasem na wysokości bioder – ustabilizuje on plecak, co pozwoli na równomierne rozłożenie ciężaru.

Idealny plecak dla dziecka

Idealny plecak (lub tornister) dla dziecka powinien:
  • dobrze przylegać do pleców, a więc powinien mieć wyprofilowany i usztywniony tył (koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym), dzięki temu dziecko będzie mogło zachować odpowiednią postawę;
  • dobrze rozkładać ciężar na plecach – jest to możliwe dzięki szerokim szelkom, dopasowanym również do szerokości ramion;
  • mieć kilka przegródek, które pozwolą na równomierne rozłożenie ciężaru;
  • być dopasowany do postury oraz wagi dziecka – nie powinien być szerszy od dziecka, najlepiej by kończył się na dole, na linii pleców oraz na górze przed szyją.

Przygotowaliśmy dla ciebie propozycje dobrych plecaków szkolnych – wygodnych dla dziecka i łagodnych dla twojej kieszeni:


Warto co jakiś czas przeglądać plecak lub tornister dziecka – zdarza się, że dzieci gromadzą w nich mnóstwo przedmiotów, niepotrzebnie obciążających ich ekwipunek szkolny.

Zobacz też przegląd plecaków: 10 plecaków szkolnych w cenach od 40 do 170 zł

Konsultacja merytoryczna:  lek. med. Rafał Mikusek - specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED., ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy