biały nalot na języku u dziecka
fot. Adobe Stock

Biały nalot na języku u dziecka: przyczyny i leczenie. Co oznacza biały nalot przy przeziębieniu?

Biały nalot na języku dziecka to nie zawsze pleśniawki. Biały osad nie musi też świadczyć o chorobie, ale gdy towarzyszy mu gorączka albo nalot pojawia się podczas przeziębienia, trzeba wdrożyć leczenie. Zapytałyśmy położnej, skąd najczęściej bierze się biały nalot na języku u dzieci.
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
biały nalot na języku u dziecka
fot. Adobe Stock

Niektóre mamy sądzą, że biały nalot na języku u dziecka bierze się od mleka. To jednak niejedyna przyczyna powstawania osadu. Czasem biały nalot oznacza pleśniawki, a czasem inne nieprawidłowości lub chorobę, np. grzybicę jamy ustnej. Jeśli objawy u dziecka cię niepokoją, koniecznie idź do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Biały nalot na języku u dziecka: przyczyny

Biały nalot na języku miewa różne przyczyny, ale jeśli jest niewielki, można przyjąć, że to osad występujący fizjologicznie. Nie ma wówczas powodu do niepokoju. Inne, poważne przyczyny białego nalotu na języku u dziecka, to m.in.:
  • grzybica jamy ustnej (nalot jest obfity, grudkowaty, zmiany mogą objąć gardło i podniebienie);
  • zapalenie gardła;
  • angina,
  • szkarlatyna u dziecka,
  • anemia,
  • przerost migdałka gardłowego.

U małych dzieci przyczyną występowania białego nalotu na języku może też być odwodnienie, niedostateczna higiena jamy ustnej oraz pleśniawki u niemowląt, częste zwłaszcza u noworodków.
Pleśniawki mogą się pojawić zarówno u niemowląt karmionych butelką, jak i ssących pierś mamy. To białe grudki mocno przytwierdzone do śluzówki jamy ustnej. Wyglądem przypominają twarożek. Gdy się pojawią, dziecko zwykle traci apetyt. Nie wolno samemu usuwać białego nalotu, tylko pokazać dziecko lekarzowi.

Biały nalot na języku u dziecka: leczenie

Jeśli zauważysz biały nalot na języku u dziecka, nie podejmuj leczenia samodzielnie. Interwencji lekarza wymaga zwłaszcza nalot, któremu towarzyszą inne, niepokojące objawy, jak gorączka czy złe samopoczucie. Skonsultuj się ze specjalistą także wtedy, gdy biały nalot utrzymuje się bardzo długo albo gdy pojawił się nagle, np. przy przeziębieniu. Lekarz ustali właściwe leczenie. Możliwe, że będzie to:
  • antybiotykoterapia (w przypadku anginy bądź płonicy);
  • podanie leków przeciwgrzybiczych (w przypadku grzybicy czy pleśniawek).

Czasem jednak, gdy biały nalot na języku u dziecka nie ma poważnych przyczyn, leczenie może polegać np. na obfitym pojeniu albo dokładnej higienie jamy ustnej.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy