Encyklopedia zdrowia dziecka

Pleśniawki

Pleśniawki to zmiany wewnątrz buzi dziecka, spowodowane powierzchowną infekcją błony śluzowej drożdżakami. To jedna z najczęstszych niemowlęcych dolegliwości. 
Pleśniawki mogą pojawić się już w 1 tygodniu życia dziecka. Na ogół nie są groźne, jednak trzeba je leczyć, bo mogą powodować trudności ze ssaniem i dyskomfort.  Zdarza się, że rozprzestrzeniają się m.in. na krtań.

Przeczytaj także: Typowe dolegliwości noworodka

Przyczyny pojawiania się pleśniawek

Za powstanie pleśniawek odpowiada drożdżak Candida albicans, którym dziecko najczęściej zaraża się przechodząc przez drogi rodne matki.
U starszych niemowląt przyczyną powstania pleśniawek może być kuracja antybiotykiem.
Drożdżaki mogą przenosić się także za pośrednictwem  zainfekowanych smoczków, zabawek, które dziecko bierze do buzi, a nawet rąk.


Najczęstsze objawy

  • biały nalot w buzi dziecka
Białe, wypukłe zmiany  pojawiające się  na wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach,  języku i podniebieniu dziecka wyglądają jak twarożek albo rozlane zsiadłe mleko.
Mogą się zlewać, tworząc większe wysepki.  Zdarza się, że białym nalotem pokryta jest cała błona śluzowa wnętrza buzi.  

Możliwe objawy

  • trudności ze ssaniem
  • niepokój
Dziecko, które ma pleśniawki, odczuwa dyskomfort i może być bardzo niespokojne. Zmiany pieką, może więc mieć także  trudności ze ssaniem.

Polecamy: Dlaczego noworodek nie chce ssać piersią? 10 powodów.

Kiedy do lekarza?

Leczenie pleśniawek lepiej powierzyć pediatrze, który postawi diagnozę (pleśniawki można pomylić z innymi zakażeniami) i pomoże dobrać odpowiedni preparat (niektóre leki, stosowane przy leczeniu pleśniawek, można kupić tylko na receptę)

Koniecznie  trzeba iść  do lekarza, jeśli:
  • dziecko ma tak mocno podrażnioną jamę ustną, że nie chce jeść
  • zakażenie mimo leczenia się utrzymuje albo często nawraca
  • pojawia się chrypka, która może świadczyć o tym, że infekcja rozszerzyła się na krtań.  

Leczenia i pielęgnacja dziecka, które ma pleśniawki

W leczeniu pleśniawek najczęściej stosuje się   płyny i żele antyseptyczne (np. Aftin, Hextril, Pansoral) i preparaty  przeciwgrzybicze (np. Nystatyna) oraz  wodny roztwór gencjany.
Leczenie wymaga cierpliwości, systematyczności oraz dbałości o higienę

Uwaga!
Zmiany mogą pojawić się także na brodawkach mamy karmiącej piersią. Zakażona skóra skóra swędzi, łuszczy się lub twardnieje i piecze. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie i dziecka, i mamy. Nie trzeba przerywać karmienia piersią. 

Powikłania

Zdarza się, że pleśniawki obejmują coraz większą powierzchnię błony śluzowej, przechodzą na przełyk, krtań, tchawicę i oskrzela.

Zapobieganie pleśniawkom

Dbaj o czystość smoczków, zabawek i wszystkiego, co trafia do buzi dziecka. Myj mu często ręce. 
Jeśli karmisz dziecko piersią, obserwuj swoje brodawki. Jeśli pojawią się na nich jakieś zmiany, prawdopodobnie są także w buzi dziecka.
Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, dbaj o higienę karmienia.

Sprawdź, czy musisz mieć sterylizator czy wystarczy wrzątek?

oprac. Beata Turska