noworodek, płacz, pleśniawki
fot. fotolia

Białe plamki w buzi noworodka

Skąd się biorą przypominające twarożek białe plamki w buzi noworodka? To infekcja grzybicza: pleśniawki! Na szczęście nie są niebezpieczne.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek, płacz, pleśniawki
fot. fotolia
Taki nalot widoczny po wewnętrznej stronie policzków, czasem na języku lub na podniebieniu górnym i dziąsłach, to pleśniawki.

Ekspert radzi:

Tak potocznie nazywa się infekcję grzybiczą. Najczęściej występuje ona u noworodków. Do zarażenia mogło dojść np. w drogach rodnych mamy albo przez smoczek, który szkrab oblizał. Do wystąpienia pleśniawek może też przyczynić się podawanie dziecku antybiotyków.

Polecamy: Pleśniawki mogą utrudniać ssanie!

Pleśniawki nie są niebezpieczne, ale dziecko może odczuwać ból i pieczenie. Trzeba je leczyć, ponieważ same nie ustąpią. Poza tym dziecko może zainfekować nimi pierś mamy (brodawka staje się zaczerwieniona, swędzi i piecze). Wtedy karmienie będzie powodować ból.

Zobacz także: Pleśniawki w ustach - dyskutuj na forum

Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy