GRY
 
 

Białe plamki w buzi noworodka

Skąd się biorą przypominające twarożek białe plamki w buzi noworodka? To infekcja grzybicza: pleśniawki! Na szczęście nie są niebezpieczne.

Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek, płacz, pleśniawki
fot. fotolia
Taki nalot widoczny po wewnętrznej stronie policzków, czasem na języku lub na podniebieniu górnym i dziąsłach, to pleśniawki.

Ekspert radzi:

Tak potocznie nazywa się infekcję grzybiczą. Najczęściej występuje ona u noworodków. Do zarażenia mogło dojść np. w drogach rodnych mamy albo przez smoczek, który szkrab oblizał. Do wystąpienia pleśniawek może też przyczynić się podawanie dziecku antybiotyków.

Polecamy: Pleśniawki mogą utrudniać ssanie!

Pleśniawki nie są niebezpieczne, ale dziecko może odczuwać ból i pieczenie. Trzeba je leczyć, ponieważ same nie ustąpią. Poza tym dziecko może zainfekować nimi pierś mamy (brodawka staje się zaczerwieniona, swędzi i piecze). Wtedy karmienie będzie powodować ból.

Zobacz także: Pleśniawki w ustach - dyskutuj na forum

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj