GRY
 
 

Pleśniawki mogą utrudnić dziecku ssanie! Jak się ich pozbyć?

Pleśniawki, czyli małe białe kropeczki w buzi, pojawiają się u wielu noworodków. Sposób leczenia pleśniawek jest prosty, ale wymaga cierpliwości. Sprawdź, jakie metody na pleśniawki są najskuteczniejsze.

co na pleśniawki u niemowlaka
fot. Fotolia

Pleśniawki u niemowlaka są spowodowane grzybem Candida albicans, którym noworodek najczęściej zaraża się, przechodząc przez drogi rodne matki podczas porodu. Co to są pleśniawki? To twarożkowaty nalot w buzi dziecka, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale jedynie na krótki czas. Może pojawić się już w pierwszym tygodniu życia. Jak skutecznie pozbyć się pleśniawek i dlaczego trzeba je leczyć?

Pleśniawki u niemowlaka: skąd się biorą?

Candida lubi ciepło, wilgoć i rozkładające się związki organiczne. Jest odpowiedzialny nie tylko za pleśniawki, wywołuje również pieluszkowe zapalenie skóry. Ten rodzaj grzyba może być obecny na ciele każdego człowieka, nie u każdego jednak pojawiają się oznaki choroby.

Biały nalot w buzi najczęściej spotyka się u dzieci z osłabioną odpornością, a więc u noworodków (głównie wcześniaków) i dzieci, które są leczone antybiotykami. Możesz mieć trudności z szybkim pozbyciem się pleśniawek u dziecka. Grzyby te bowiem łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Co na pleśniawki u niemowlaka?

Na pleśniawki najczęściej stosuje się środki przeciwgrzybicze (głównie Aphtin i Nystatynę). Czasem także wodny roztwór gencjany. Jeśli zauważysz w buzi dziecka pleśniawki, nie działaj na własną rękę, tylko poradź się pediatry, jaki preparat zastosować by skutecznie pozbyć się pleśniawek. Rodzaj leku zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Poza tym niektóre leki możesz kupić jedynie na receptę.

Sposób leczenia pleśniawek jest naprawdę bardzo prosty: należy przepisanym środkiem pędzlować jamę ustną dziecka, co powoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Co ważne, zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres.

Bądź cierpliwa w walce z pleśniawkami u noworodka

Pleśniawki w buzi są nieprzyjemne i z tego powodu dziecko może gorzej ssać. Staraj się więc spokojnie karmić noworodka. Gdy już rozpoczniesz leczenie, szybko pojawią się pierwsze efekty. Nie zaprzestawaj jednak zbyt szybko kuracji, bo może się okazać, że nalot nie został całkowicie usunięty i twoja walka rozpocznie się na nowo.

Jak pomóc noworodkowi, który ma pleśniawki?

Gdy dziecko ma pleśniawki, przede wszystkim:
  • Ścieraj je systematycznie jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem.
  • Wyrzuć stary smoczek i kup nowy (dbaj o jego sterylność).
  • Dokładnie myj swoje piersi (jeśli karmisz piersią) i obserwuj, czy także one nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie potrzeby smaruj je tym samym roztworem co nalot w buzi malca. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, pamiętaj, że bardzo ważna jest higiena karmienia.

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Przeczytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!