pleśniawki u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Pleśniawki u niemowlaka i noworodka – jak wyglądają, czym je leczyć?

Pleśniawki u niemowlaka i noworodka to duży problem. Biały nalot na języku utrudnia dziecku ssanie. Sposób leczenia jest prosty, ale wymaga cierpliwości. Podpowiadamy, jak się pozbyć pleśniawek.
Aleksandra Sokalska
pleśniawki u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Pleśniawki u niemowlaka (u noworodka także) sprawiają, że dziecko gorzej ssie mleko. Dzieje się tak, bo czuje w buzi ból. Pleśniawki to częsta przypadłość dzieci karmionych piersią i butelką. Nie wiesz, jak skutecznie się ich pozbyć i dlaczego trzeba je leczyć? Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości. Na zdjęciu możesz zobaczyć jak wyglądają.

Spis treści:

Jak wygląda pleśniawka u dziecka?

Pleśniawki przypominają białe plamki. Wyglądają jak twarożkowaty osad w buzi dziecka, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale jedynie na krótki czas. Kiedy jest ich dużo, jama ustna przypomina „trawnik, na który spadło trochę śniegu". Pleśniawki tworzą biały nalot na języku, ale nie tylko. Mogą pojawić się również:

 • na śluzówce policzków,
 • na podniebieniu,
 • na dziąsłach,
 • pod językiem.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Przyczyny pleśniawek u dzieci

Pleśniawki mogą pojawić się u dziecka w każdym wieku. Bardzo często mają je noworodki i młodsze niemowlęta, ale mogą też dokuczać starszym dzieciom - kilkulatkom. Najczęściej pleśniawki atakują:
 • dzieci z osłabioną odpornością
 • niemowlęta leczone antybiotykami
 • noworodki (głównie wcześniaki).
 

Pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka można zaobserwować bardzo często. Dzieci zakażają się w czasie porodu od mamy (kobiety w ciąży są szczególnie podatne na grzybicę). Jeżeli noworodek zaraził się pleśniawkami, a jest karmiony piersią, może podczas ssania przenieść infekcję na mamę. Wtedy na sutkach tworzą się bolesne brodawki.

 

pleśniawki u niemowlaka zdjęcie
Biały nalot na języku niemowlaka, fot. AdobeStock

Pleśniawki u niemowlaka

​Biały nalot na języku niemowlaka często jest spowodowany grzybem Candida albicans. Grzyby te łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Niemowlaki najtrudniej uchronić przed pleśniawkami – dopóki poznają świat wszystkimi zmysłami i każdą rzecz chcą posmakować, narażone są infekcje.

Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny. Candida lubi ciepło, wilgoć i rozkładające się związki organiczne. Jest odpowiedzialna nie tylko za pleśniawki. Wywołuje również pieluszkowe zapalenie skóry. Może być obecna na ciele każdego człowieka. Nie u każdego jednak pojawiają się oznaki choroby.

Pleśniawki u starszych dzieci

Pleśniawki mogą mieć także starsze dzieci. Kilkulatki zarażają się pleśniawkami poprzez kontakt z rówieśnikami. Często wkładają do buzi te same przedmioty. W ten sposób bakterie i grzyby (w tym te wywołujące chorobę) szybko się rozprzestrzeniają.

Co na pleśniawki u dziecka?

Jeśli noworodek lub niemowlę ma pleśniawki, porzuć domowe sposoby leczenia. Nie działaj na własną rękę, tylko idź do lekarza. Pediatra powie ci, jakie leczenie zastosować, przepisze preparat, który pozwoli skutecznie pozbyć się nalotu. Niektóre leki możesz kupić tylko na receptę. Rodzaj lekarstwa zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby.

Do leczenia pleśniawek najczęściej stosuje się:
 • środki przeciwgrzybicze (głównie Aphtin i Nystatynę),
 • roztwór gencjany (rzadziej stosowany).
 
Leczenie pleśniawek jest bardzo proste: przepisanym środkiem pędzluj jamę ustną dziecka. To spowoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres.
Nie zaprzestawaj leczenia zbyt szybko. Może okazać się, że biały nalot nie został całkowicie usunięty i twoja walka rozpocznie się na nowo.

Gdy dziecko ma pleśniawki:
 • ścieraj je systematycznie – używaj jałowego gazika nasączonego lekarstwem
 • wyrzuć stary smoczek – kup nowy i dbaj o jego sterylność
 • jeśli karmisz naturalnie, dokładnie myj piersi – obserwuj, czy nie zostały zaatakowane przez grzyba
 • w razie potrzeby smaruj piersi – tym samym roztworem, co nalot w buzi dziecka,
 • jeżeli dziecko pije mleko modyfikowane – pamiętaj, że bardzo ważna jest higiena karmienia.
 • jeżeli dziecko dostaje pokarmy stałe – nie podawaj mu gorących, pikantnych potraw lub owoców cytrusowych, które podrażniają śluzówkę jamy ustnej i zwiększają odczuwany ból.

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 23 głosy

Popularne tematy