Pleśniawki utrudniają dziecku ssanie! Jak się ich pozbyć?

Pleśniawki, czyli małe białe kropeczki w buzi, pojawiają się u wielu noworodków. Sposób leczenia pleśniawek jest prosty, ale wymaga cierpliwości. Sprawdź, jakie metody na pleśniawki są najskuteczniejsze.
co na pleśniawki u niemowlaka
fot. Fotolia

Pleśniawki to spory problem dla noworodka i niemowlaka. Dziecko, u którego się pojawią, gorzej ssie mleko, ponieważ czuje w buzi ból. Białe plamki w buzi dziecka (często też określane jako biały nalot) mogą pojawić się już w pierwszym tygodniu jego życia. Nie wiesz, jak skutecznie się ich pozbyć i dlaczego trzeba je leczyć? Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.

Skąd się biorą pleśniawki u dzieci?
Jak można je rozpoznać?
Co na pleśniawki u niemowlaka?
Jak wygląda leczenie?

Pleśniawki u niemowlaka: skąd się biorą?

Pleśniawki u niemowlaka są spowodowane grzybem Candida albicans. Noworodek najczęściej zaraża się nim podczas porodu, przechodząc przez drogi rodne matki. Możesz mieć trudności z szybkim pozbyciem się pleśniawek u dziecka. Grzyby te łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny. Candida lubi ciepło, wilgoć i rozkładające się związki organiczne. Jest odpowiedzialna nie tylko za pleśniawki. Wywołuje również pieluszkowe zapalenie skóry. Może być obecna na ciele każdego człowieka, nie u każdego jednak pojawiają się oznaki choroby.

Pleśniawki najczęściej mają:
  • dzieci z osłabioną odpornością, a więc noworodki (głównie wcześniaki)
  • niemowlęta, które są leczone antybiotykami.

Biały nalot w buzi mogą też mieć starsze dzieci. Kilkulatki zarażają się pleśniawkami poprzez kontakt z innymi dziećmi, które je mają. Często wkładają do buzi te same przedmioty, a w ten sposób bakterie i grzyby (w tym te wywołujące chorobę) bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Najtrudniej jest uchronić przed pleśniawkami małe dzieci - dopóki poznają świat wszystkimi zmysłami i każdą rzecz chcą posmakować, narażone są na ryzyko infekcji. 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Jak wyglądają pleśniawki?

Pleśniawki przypominają białe plamki. Wyglądają jak twarożkowaty nalot w buzi dziecka, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale jedynie na krótki czas. Występują w jamie ustnej:
  • na śluzówce policzków
  • na podniebieniu
  • na dziąsłach
  • na języku
  • pod językiem.
Kiedy jest ich dużo, buzia w środku przypomina „trawnik, na który spadło trochę śniegu”. Najczęściej występują u noworodków. Dzieci zakażają się w czasie porodu od mamy (kobiety w ciąży są szczególnie podatne na grzybicę). Jeśli dziecko zaraziło się pleśniawkami, a jest karmione piersią, może podczas ssania przenieść infekcję na mamę. Wtedy na sutkach tworzą się bolesne brodawki.
 
pleśniawki u niemowlaka zdjęcie
Biały nalot na języku niemowlaka, fot. AdobeStock

Co na pleśniawki u niemowlaka?

Na pleśniawki najczęściej stosuje się środki przeciwgrzybicze (głównie Aphtin i Nystatynę). Czasem także wodny roztwór gencjany. Jeśli zauważysz w buzi dziecka pleśniawki, nie działaj na własną rękę, tylko poradź się pediatry, jaki preparat zastosować, by skutecznie pozbyć się pleśniawek. Rodzaj leku zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Poza tym niektóre leki możesz kupić jedynie na receptę.

Jakie mleko modyfikowane wybrać - testy i opinie rodziców
Sposób leczenia pleśniawek jest bardzo prosty: przepisanym środkiem pędzluj jamę ustną dziecka. To spowoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Co ważne, zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres.

Jak pomóc noworodkowi, który ma pleśniawki?

Pleśniawki w buzi są nieprzyjemne. Dziecko, które je ma, może gorzej ssać. Staraj się karmić noworodka spokojnie. Gdy rozpoczniesz leczenie, szybko pojawią się efekty. Nie zaprzestawaj kuracji zbyt szybko. Może okazać się, że nalot nie został całkowicie usunięty i twoja walka rozpocznie się na nowo. Gdy dziecko ma pleśniawki, przede wszystkim:
  • Ścieraj je systematycznie - jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem.
  • Wyrzuć stary smoczek - kup nowy i dbaj o jego sterylność.
  • Dokładnie myj swoje piersi - jeśli karmisz piersią i obserwuj, czy nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie potrzeby smaruj je tym samym roztworem, co nalot w buzi dziecka. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, pamiętaj, że bardzo ważna jest higiena karmienia.

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem