Bieganie, biegnąca para
fot. Fotolia

Czy mężczyźni aktywni fizycznie są bardziej płodni?

Badania naukowe dowodzą, że płodność mężczyzn, zależna głównie od jakości ich spermy, znacznie się obniża. Mają na to wpływ m.in. czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza), dieta (w tym chemia dodawana do żywności), niezdrowy tryb życia. Zdaniem naukowców, aby zminimalizować szkodliwy wpływ tych czynników na płodność, panowie powinni zacząć o siebie dbać – np. częściej uprawiać sport.
Bieganie, biegnąca para
fot. Fotolia

Aktywni fizycznie mają więcej plemników 

– Problem braku aktywności fizycznej nie jest związany wyłącznie z utratą smukłej sylwetki. Jak wynika z badań opublikowanych w „British Medical Journal”, aktywność fizyczna może wpływać na płodność. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy ćwiczą około 12 godzin tygodniowo, mają aż o 73% więcej plemników niż ci, którzy wolą spędzać czas na błogim relaksie1 – przekonuje prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa.
Niepłodność to problem, którego podłoże, przyczyny i sposoby leczenia nie zawsze są jasne. Medycyna nie poznała jeszcze wszystkich odpowiedzi, dlatego w procesie diagnozowania i leczenia niepłodności warto uwzględnić również czynnik aktywności fizycznej zarówno partnera, jak i partnerki – uzupełnia wypowiedź prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, przedstawiciel Ośrodka i klastra Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności.

Warto wiedzieć: Jakie są przyczyny męskiej niepłodności? (video)

Korzyści z uprawiania sportu

Mężczyźni, którzy mają siedzącą pracę, a czas wolny spędzają przed komputerem na kanapie, powinni zrównoważyć to odpowiednią dawką ruchu. Cieszące się coraz większą popularnością bieganie, rower czy pływanie mogą przynieść wiele korzyści. Regularne treningi bowiem zwiększają poziom testosteronu, co w rezultacie poprawia jakość spermy.
Długotrwały wysiłek fizyczny zwiększa także wydolność organizmu oraz pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, przeciwdziałając miażdżycy, która może być jedną z przyczyn kłopotów z erekcją. Regularne uprawianie sportu pozwala również zniwelować skutki stresu, który negatywnie wpływa na płodność i wielu parom odbiera ochotę na miłość. 
Ponadto zdaniem wielu lekarzy sprawni fizycznie ludzie częściej uprawiają seks, zwiększając w ten sposób szansę na zapłodnienie

Polecamy: Czy stres może być przyczyną niepłodności?
 
Autor: Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka/ mk 
 
1Gaskins A. J., Physical activity and television watching in relation to semen quality in young men [w:] British Medical Journal, 2012. 
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy