związek, para, dziecko, marzenie o dziecku, starania o dziecko
fot. Fotolia

Płodność w badaniach naukowych, czyli „czy wiesz, że”

Czy aktywność fizyczna, stres, kofeina mają wpływ na płodność? Czy nowotwór wyklucza macierzyństwo? Czy na skuteczność zabiegu in vitro może mieć wpływ przynależność rasowa? Sprawdź, co zostało naukowo dowiedzione.
Monika Karbarczyk
związek, para, dziecko, marzenie o dziecku, starania o dziecko
fot. Fotolia

Mężczyźni aktywni fizycznie są bardziej płodni

W „British Medical Journal” opublikowano wyniki badań, które udowodniły, że aktywność fizyczna może wpływać na płodność. Wykazano, że mężczyźni, którzy ćwiczą 12 godzin tygodniowo mają o 73% więcej plemników niż osoby w ogóle nie ćwiczące. 

Warto wiedzieć: Jak przekonać mężczyznę do badania nasienia?
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Na skuteczność zabiegów in vitro może wpływać przynależność rasowa

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali ponad 1500 przypadków przeprowadzonych zabiegów in vitro. Zauważono, że wśród kobiet rasy białej zabiegi in vitro aż w 44% przypadków kończą się sukcesem, natomiast u Azjatek i Afrykanek tylko w 35% przypadków. Czy tylko rasa ma w tym przypadku znaczenie? Niekoniecznie. Naukowcy podkreślają, że w tym przypadku znaczenie mogą mieć również czynniki społeczne, środowiskowe, a nawet genetyczne. 

Nowotwór nie wyklucza macierzyństwa

Przed podjęciem leczenia nowotworu można zamrozić komórki jajowe - z takiego rozwiązania skorzystała Lindsay Beck. W wieku 24 lat dowiedziała się, że ma nowotwór języka. Lekarze uprzedzili ją, że z powodu leczenia nie będzie mogła zajść w ciążę. Po tej informacji zgłosiła swoje uczestnictwo w eksperymentalnym projekcie mrożenia komórek i poddała się hormonoterapii stymulującej jajniki do produkcji komórek jajowych. Obecnie jest matką dwójki dzieci - siedmioletniej dziewczynki i pięcioletniego chłopca. 

Kawa zmniejsza szansę na poczęcie dziecka

Amerykański uczony prof. Sean Ward wykazał, że kofeina w dużych ilościach zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Kofeina odpowiada za obniżenie aktywności mięśni w jajowodach, które mają za zadanie przemieszczanie jajeczek z jajników do macicy. Bardzo utrudnia to zapłodnienie

Zobacz także: Kawa w ciąży = za małe dziecko?

Mniej zestresowani częściej są rodzicami

Czy cechy osobowości, temperament mogą mieć wpływ na płodność? Według naukowców tak. Osoby bardziej odporne na stres i zrównoważone psychicznie mają większe szanse na zostanie rodzicami niż osoby podatne na stres. Poza tym kobiety zrelaksowane są atrakcyjniejsze, skłonne do zachowań seksualnych. W przypadku mężczyzn większe szanse na dziecko mają mężczyźni ekstrawertyczni i otwarci. 

Źródło: Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka/ mk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy