Najlepsza pora roku na zajście w ciążę
fot. AdobeStock

Płodność zmienia się wraz z porami roku! Kiedy najłatwiej zajść w ciążę?

Staracie się o dziecko? Sprawdźcie, czy to rzeczywiście najlepszy moment. Naukowcy zbadali, jaka pora roku sprzyja poczęciu.
Milena Oszczepalińska
Najlepsza pora roku na zajście w ciążę
fot. AdobeStock
Naukowcy z Boston University School of Public Health w USA oraz z Uniwersytetu w Aarhus w Danii w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzili, że ludzi mieszkający na półkuli północnej mają większe szanse na poczęcie dziecka… późną jesienią i wczesną zimą niż w innych porach roku. Swoją analizę opublikowali w czasopiśmie „Human Reproduction”.  

Amerykańsko-duńskie badania na temat płodności

Eksperci z dwóch ośrodków – amerykańskiego i duńskiego – dokonali analizy danych zebranych od 14,3 tys. kobiet (ok. 8,5 tys. z Danii oraz ok. 5,8 tys. z USA i Kanady), które przed rozpoczęciem badania planowały powiększenie rodziny przez maksymalnie pół roku. Zadaniem kobiet było przez 12 kolejnych cykli menstruacyjnych wypełnianie co dwa miesiące ankiety, w której miały odpowiadać na takie pytania, jak:
  • częstość stosunków seksualnych z partnerem,
  • daty pojawiania się miesiączek,
  • stosowanie używek, w tym palenie papierosów,
  • rodzaj stosowanej diety.

Po przeanalizowaniu ankiet eksperci zauważyli, że najczęściej parom udawało się doprowadzić do zapłodnienia w drugiej połowie listopada i w pierwszej połowie grudnia, nawet jeśli starania rozpoczynali kilka miesięcy wcześniej, np. we wrześniu.

Główna autorka pracy, dr Amelia Wesselink z Boston University School of Public Health stwierdziła: “Po uwzględnieniu sezonu, w którym pary zaczynają się starać o dziecko, zaobserwowaliśmy, że płodność spada najbardziej późną wiosną, a rośnie w największym stopniu późną jesienią. Co ciekawe, zależność ta w większym stopniu dotyczyła par żyjących w niższych szerokościach geograficznych”.

Starając się o dziecko, warto wypróbować testy owulacyjne. Dzięki nim będziesz wiedzieć, kiedy dokładnie masz jajeczkowanie i wasze szanse na poczęcie są największe. Kup test owulacyjny online:

Redakcja poleca: Sprawdź, co jeść, żeby o 61. proc. zwiększyć szansę na ciążę! [WIDEO]
Zobacz film, z którego dowiesz się, co powinien jeść twój partner, żeby zwiększyć szansę na poczęcie dziecka.

Przyczyny zmian płodności w różnych porach roku

Naukowcom udało się ustalić, że taka zależność występuje, nie potrafią jednak jak dotąd odpowiedzieć na pytanie, skąd biorą się sezonowe zmiany płodności. Być może odpowiadają za to takie czynniki, jak:
  • temperatura,
  • wilgotność,
  • poziom witaminy D w organizmie,
  • zanieczyszczenie powietrza.

Aby jednak móc potwierdzić te hipotezy, potrzebne są dalsze badania. Naukowcy już planują ich przeprowadzenie.
Źródło: tvp.info

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy