fot. Fotolia.pl

Pływak, biegacz, czy karateka? – czy wiesz jakiego sportowca wychowujesz?

Czy wiesz, że najnowsze badania DNA pozwalają w kilka minut wskazać predyspozycje sportowe twojego nawet maleńkiego dziecka?
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Twój mąż zawsze marzył o tym, by syn, podobnie jak on grał w piłkę nożną a ten ma zadatki na dobrego pływaka? Ty z kolei zawsze marzyłaś, by twoja córka uczęszczała na balet, ale nie wiesz, czy będzie miała ku temu odpowiednie warunki? Dzięki rozwojowi biologii molekularnej w kilka minut możesz dowiedzieć się do jakich aktywności fizycznych twoje dziecko będzie miało większe bądź mniejsze predyspozycje.

Genetyka w trosce  o najmłodszych przyszłych olimpijczyków

DF Medica właśnie temu poświęciło swój najnowszy program: „FitSport”.  Został on stworzony, by wspierać monitorowanie rozwoju aktywności fizycznej dzieci i pomaga oszacować, czy dyscyplina, którą uprawiają, albo będą uprawiać jest adekwatna do ich możliwości fizycznych. Autorzy programu zaznaczają jednak, że nie oznacza to, że mniejsze predyspozycje bazowe przekreślają szanse na osiąganie sukcesów sportowych. - Badanie genetyczne podpowiada, w jaki sposób dopracować strukturę treningu oraz program żywieniowy, by zagwarantować młodemu zawodnikowi poprawę wyników - twierdzą.
 
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

DNA treningu rodziców

Program ten pomaga nie tylko w wychowaniu młodych sportowców. Badanie Fitsport jest skierowane również do rodziców. Niezależnie od tego, jaki charakter nadaliście waszym sportowym dokonaniom: zawodowy czy amatorski, warto rozszyfrować genetyczne predyspozycje organizmu i w przemyślany sposób szlifować jego formę – uważają autorzy programu Fit Sport.  Tata może sprawdzić jak przebiec kolejne okrążenie bez zadyszki na osiedlowej bieżni lub jak w odpowiedni sposób przygotować się do startu w maratonie. Mamie to badanie może pomóc zrzucić zbędne po porodzie kilogramy. Jak? Wskazując odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej indywidualny do organizmu, który najefektywniej spala tkankę tłuszczową.
 

Trening zgodny z kodem genetycznym

Zdaniem autorów badania Fitsport dobrze skonstruowany trening, uwzględniający nasze indywidualne predyspozycje, nie tylko zwiększa szanse na sukcesy sportowe, czy poprawę kondycji fizycznej, ale może też spowolnić starzenie się DNA i uchronić nas przed otyłością, cukrzycą typu 2, osteoporozą oraz miażdżycą. Przyczynić się do tego, że nauczymy się planować wysiłek w odpowiednich proporcjach z regeneracją, a proces dbania o siebie wzmocnimy odpowiednim programem żywieniowym.
 - Wynik tego badania określa, jaki charakter należy nadać treningowi konkretnej osoby: wytrzymałościowy (długa jednostajna praca) czy skoncentrowany na intensywnym, ale krótkim wysiłku nastawionym na szybkość, moc oraz siłę mięśniową – mówi dr Michał Wilk, który jest jednym z pierwszych Polaków, którzy wykonali badanie FitSport; wielokrotny mistrz Polski w trójboju siłowym, specjalista ds. żywienia i suplementacji oraz przygotowania motorycznego sportowców, pracownik naukowo – dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach (Katedra Teorii i Praktyki Sportu – Kierownik Zakładu Treningu Sportowego).

Polecamy: Jak wychować olimpijczyka?


 Formuła badania FitSport została opracowana tak, żeby na bazie analizy genetycznej wskazać nam taki styl życia oraz formę treningu, dzięki którym w pełni wykorzystamy swój potencjał (ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci), a tym samym wzmocnimy ochronę organizmu przed ewentualnymi zagrożeniami – przeforsowaniem lub kontuzjami.

Co daje badanie FitSport?

Badanie jest proste, krótkie i bezbolesne. Polega na pobraniu nabłonka (poprzez potarcie wewnętrznych stron policzków, a następnie poddaniu go analizie laboratoryjnej. Raport, który jest podsumowaniem FitSport bierze pod lupę cztery aspekty fizjologii człowieka. Są one niezwykle istotne przy precyzyjnym planowaniu aktywności fizycznej ‒ adekwatnej do potrzeb oraz możliwości organizmu.
  • Predyspozycje do określonego rodzaju wysiłku
Analiza FitSport wskazuje, który typ włókien mięśniowych (szybkokurczliwych czy wolnokurczliwych) jest szczególnie rozwinięty i do jakiego rodzaju wysiłku jesteśmy najbardziej predysponowani.
  • Zdolność lipolizy
Lipoliza ma bezpośredni związek ze zdolnością organizmu do eliminowania tkanki tłuszczowej. Informacje uzyskane po badaniu DNA pozwalają tak regulować aktywność fizyczną, by doprowadzić do efektywnej redukcji tkanki tłuszczowej.
  • Zdolności antyoksydacyjne
Możliwości organizmu do usuwania toksyn, które gromadzą się w trakcie aktywności fizycznej zależą od uwarunkowań genetycznych. Właściwa interpretacja zdolności antyoksydacyjnych pozwala nie tylko na indywidualne planowanie treningu, ale również na opracowanie optymalnej diety i suplementacji. Błędy wynikające z zaburzeń detoksykacji (np. reaktywne formy tlenu potęgują ryzyko wielu groźnych chorób) mogą spowolnić proces powysiłkowej regeneracji i są odpowiedzialne za stany przewlekłego zmęczenia. Wywołują bóle mięśniowe i stawowe.
  • Reakcja zapalna
Uszkodzenia mięśni mogą być skutkiem zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Dlatego określenie poziomu indywidualnych reakcji zapalnych jest kluczową informacją na etapie planowania ilości jednostek treningowych w tzw. mikrocyklu oraz synchronizowania ich  z długością odpoczynku.

Badanie FitSport  DF Medica otrzymało rekomendację Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Czytaj też: Jakie efekty daje dieta DNA?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy