GRY
 
 

Pływak, biegacz, czy karateka? – czy wiesz jakiego sportowca wychowujesz?

Czy wiesz, że najnowsze badania DNA pozwalają w kilka minut wskazać predyspozycje sportowe twojego nawet maleńkiego dziecka?

fot. Fotolia.pl

Twój mąż zawsze marzył o tym, by syn, podobnie jak on grał w piłkę nożną a ten ma zadatki na dobrego pływaka? Ty z kolei zawsze marzyłaś, by twoja córka uczęszczała na balet, ale nie wiesz, czy będzie miała ku temu odpowiednie warunki? Dzięki rozwojowi biologii molekularnej w kilka minut możesz dowiedzieć się do jakich aktywności fizycznych twoje dziecko będzie miało większe bądź mniejsze predyspozycje.

Genetyka w trosce  o najmłodszych przyszłych olimpijczyków

DF Medica właśnie temu poświęciło swój najnowszy program: „FitSport”.  Został on stworzony, by wspierać monitorowanie rozwoju aktywności fizycznej dzieci i pomaga oszacować, czy dyscyplina, którą uprawiają, albo będą uprawiać jest adekwatna do ich możliwości fizycznych. Autorzy programu zaznaczają jednak, że nie oznacza to, że mniejsze predyspozycje bazowe przekreślają szanse na osiąganie sukcesów sportowych. - Badanie genetyczne podpowiada, w jaki sposób dopracować strukturę treningu oraz program żywieniowy, by zagwarantować młodemu zawodnikowi poprawę wyników - twierdzą.
 
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

DNA treningu rodziców

Program ten pomaga nie tylko w wychowaniu młodych sportowców. Badanie Fitsport jest skierowane również do rodziców. Niezależnie od tego, jaki charakter nadaliście waszym sportowym dokonaniom: zawodowy czy amatorski, warto rozszyfrować genetyczne predyspozycje organizmu i w przemyślany sposób szlifować jego formę – uważają autorzy programu Fit Sport.  Tata może sprawdzić jak przebiec kolejne okrążenie bez zadyszki na osiedlowej bieżni lub jak w odpowiedni sposób przygotować się do startu w maratonie. Mamie to badanie może pomóc zrzucić zbędne po porodzie kilogramy. Jak? Wskazując odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej indywidualny do organizmu, który najefektywniej spala tkankę tłuszczową.
 

Trening zgodny z kodem genetycznym

Zdaniem autorów badania Fitsport dobrze skonstruowany trening, uwzględniający nasze indywidualne predyspozycje, nie tylko zwiększa szanse na sukcesy sportowe, czy poprawę kondycji fizycznej, ale może też spowolnić starzenie się DNA i uchronić nas przed otyłością, cukrzycą typu 2, osteoporozą oraz miażdżycą. Przyczynić się do tego, że nauczymy się planować wysiłek w odpowiednich proporcjach z regeneracją, a proces dbania o siebie wzmocnimy odpowiednim programem żywieniowym.
 - Wynik tego badania określa, jaki charakter należy nadać treningowi konkretnej osoby: wytrzymałościowy (długa jednostajna praca) czy skoncentrowany na intensywnym, ale krótkim wysiłku nastawionym na szybkość, moc oraz siłę mięśniową – mówi dr Michał Wilk, który jest jednym z pierwszych Polaków, którzy wykonali badanie FitSport; wielokrotny mistrz Polski w trójboju siłowym, specjalista ds. żywienia i suplementacji oraz przygotowania motorycznego sportowców, pracownik naukowo – dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach (Katedra Teorii i Praktyki Sportu – Kierownik Zakładu Treningu Sportowego).

Polecamy: Jak wychować olimpijczyka?

Doładuj
Przeładuj