edipresse.355045RKTRGB75.jpg

Po cesarskim cięciu

Pierwsze dziecko urodziłam przez cesarkę, czy kolejny raz również odbędzie się to w ten sam sposób. Kiedy mogę zajść w następną ciążę. Odpowiada ginekolog.
edipresse.355045RKTRGB75.jpg
Pierwsze dziecko urodziłam przez cesarkę, czy kolejny raz również odbędzie się to w ten sam sposób. Kiedy mogę zajść w następną ciążę. Iza z Gryfina

Lekarz prowadzący może uznać, że w drugiej ciąży może Pani spróbować urodzić siłami natury. Nie stosuje się już bowiem zasady: „raz cięcie, zawsze cięcie”. Jednak gdy wskazania są te same, np. nieprawidłowa budowa miednicy, problemy z oczami, na pewno zostanie wykonana operacja. Niestety, jest ona również konieczna, gdy za pierwszym razem wykonano cięcie klasyczne (wzdłuż mięśnia macicy, a nie poprzecznie).
Zazwyczaj próby zajścia w następną ciążę można rozpocząć po sześciu miesiącach od chwili zabiegu (blizna jest już wtedy wykształcona). Niektórzy specjaliści zalecają jednak wydłużenie tego okresu do 1–2 lat. Wiadomość, że zostaniesz mamą, dodaje ci skrzydeł. Co jednak zrobić, gdy lekarz słowami: „musi pani leżeć” owe skrzydła podcina?


Odpowiada ekspert: ginekolog prof. dr hab. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny. Były członek komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy. Były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Laureat wyróżnienia TD „Parasol Szczęścia”.


td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy