GRY
 
 

Po co robić badanie na chlamydię planując zajście w ciążę? Zobacz, jak wykryć bakterię?

Chlamydia może powodować problemy z płodnością a w przypadku ciąży zagraża zarówno matce, jak i jest niebezpieczna dla płodu i noworodka.

kobieta, znak zapytania
fot. Fotolia

Jeśli podczas przygotowań do ciąży lekarz zaleci ci badanie na obecność chlamydii, nie oburzaj się. Warto sprawdzić, czy nie jesteś zarażona tą bakterią, ponieważ początki choroby nie dają żadnych objawów. A zarażonych kobiet z roku na rok jest coraz więcej. Jest to najszybciej rozpowszechniająca choroba weneryczna. Warto zanim zajdziesz w ciążę zrobić test na chlamydię. Pojawiającym się pierwszym symptomem obecności chlamydii są upławy i ból przy oddawaniu moczu.

Jak wykryć chlamydię?

  • za pomocą wymazu z szyjki macicy bądź cewki moczowej: to najczęstsza metoda stwierdzania drobnoustrojów w wymazie,
  •  za pomocą badania krwi: badanie polega na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi,
  • za pomocą testu diagnostycznego: najnowszy sposób wykrycia chlamydii trachomatis, który potrafi dokładnie ocenić podtyp bakerii.
     

Jak leczyć chlamydię? 

Najczęściej lekarze przepisują antybiotyk. Terapia trwa od 7 do 10 dni. Bardzo ważną informacją jest to, że lek powinien przyjmować również mąż-partner kobiety u której wykryto bakterie.

Czytaj też:


 

Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!
Doładuj
Przeładuj