USG 30 tydzień ciąży: po co wykonuje się to badanie? [WIDEO]

Podczas tzw. USG w 30 tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo i jakie jest jego ułożenie do porodu.

Zobacz inne z serii: USG W CIĄŻY – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (5)

USG w 30 tygodniu ciąży to popularne określenie badania, które należy wykonać między 28 a 32 tygodniem ciąży. Dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik wyjaśnia w naszym filmie, co można zaobserwować w trakcie tego ostatniego obowiązkowego USG w ciąży i dlaczego jest to tak ważne badanie.

Co bada się na USG w 30 tygodniu ciąży?

Na ok. 30 tydzień ciąży przypada trzecie obowiązkowe badanie USG w ciąży. W jego trakcie lekarz sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo. W praktyce bada się dokładnie te same parametry, co na USG połówkowym, jednak wbrew popularnemu przekonaniu, na USG w 30 tygodniu ciąży, wiele rzeczy widać… mniej wyraźnie. „Na przykład serce płodu widzimy teraz gorzej niż na poprzednich badaniach, ponieważ jest ono schowane w klatce piersiowej. Z upływem tygodni ciąży kostnieją żebra płodu i na badaniu obserwujemy tzw. efekt żaluzji, ponieważ fale ultradźwiękowe odbijają się od kości” – tłumaczy dr Malinowski. 

Po co wykonuje się USG w 30 tygodniu ciąży?

Zdaniem dra Mariana Malinowskiego odpowiedź na to pytanie jest prosta. „Musimy sprawdzić, czy dziecko urosło tak, jak urosnąć powinno, czyli zgodnie z zaplanowanym terminem porodu. Wielkość dziecka, zarówno po porodzie, jak i przed porodem, to jeden z ważniejszych parametrów, mówiących nam o dobrostanie dziecka. Sprawdzamy także, czy od ostatniego USG nie rozwinęły się u dziecka żadne wady, bo przecież nie wszystkie rzeczy pokazują się w 12 czy 20 tygodniu ciąży” – wyjaśnia ginekolog.

Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy