GRY
 
 

Po co wykonuje się USG w 30. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Podczas tzw. USG w 30. tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas tzw. USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo i czy jest już ułożony główką do dołu.

Zobacz inne z serii: USG W CIĄŻY – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (5)

– USG w 30. tygodniu ciąży to popularne określenie badania, które należy wykonać między 28. a 32. tygodniem ciąży – wyjaśnia dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. 

To jedno z ostatnich badań USG w ciąży, dzięki któremu lekarz sprawdza, czy płód rozwija się prawidłowo. W praktyce bada się dokładnie te same parametry, co na USG połówkowym, jednak wbrew popularnemu przekonaniu, na USG w 30. tygodniu ciąży, wiele rzeczy widać… mniej wyraźnie.

– Na przykład serce płodu widzimy teraz gorzej niż na poprzednich badaniach, ponieważ jest ono schowane w klatce piersiowej. Z upływem tygodni ciąży kostnieją żebra płodu i na badaniu obserwujemy tzw. efekt żaluzji, ponieważ fale ultradźwiękowe odbijają się od kości – wyjaśnia dr Malinowski. 

Po co wykonuje się USG w 30. tygodniu ciąży?

– Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Musimy sprawdzić, czy dziecko urosło tak, jak urosnąć powinno, czyli zgodnie z zaplanowanym terminem porodu. Wielkość dziecka, zarówno po porodzie, jak i przed porodem, to jeden z ważniejszych parametrów, mówiących nam o dobrostanie dziecka. Sprawdzamy także, czy od ostatniego USG nie rozwinęły się u dziecka żadne wady, bo przecież nie wszystkie rzeczy pokazują się w 12. czy 20. tygodniu ciąży – tłumaczy ginekolog.
 

Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu