kiedy do dentysty z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Ból zęba? Nie przegap tych 7 objawów infekcji u dziecka

Dziecko prawdę ci powie? No chyba, że nie wie, jak nazwać to, co się z nim dzieje! A jeśli płacze, nie ma apetytu, zaczyna gorączkować, wiadomo, że coś mu dolega. Może zęby? Próchnica u dziecka nie zawsze jest widoczna gołym okiem!
Karolina Stępniewska
kiedy do dentysty z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Kiedy gorączkuje lub jest rozdrażnione, od razu podejrzewasz, że coś się kroi. Może przeziębienie, może ząbkowanie, może choróbsko aktualnie krążące po przedszkolu... Ale czy wiesz, że takie objawy mogą również świadczyć o infekcji zęba? Jeśli oprócz tego zaobserwujesz kilka charakterystycznych symptomów, nie zwlekaj – pora na wizytę u dentysty! To może być próchnica.

Objawy infekcji zęba u dzieci

Małe dzieci, nawet te, które zaczęły już mówić, często mają problem z precyzyjnym określeniem dolegliwości, dlatego warto, abyś wiedziała, jak rozpoznać kłopoty z zębami u dziecka. Do typowych objawów choroby zębów u dzieci zaliczamy:
  • ból zęba - ostry, pulsujący lub promieniujący ból w jamie ustnej może świadczyć o infekcji odzębowej. Może prowadzić do rozwoju ropnia: - Gdy zaatakowana miazga zębowa obumiera, ból może na jakiś czas ustąpić lub złagodnieć, ale bakterie nadal będą się namnażać skutkując powiększającą się infekcją i uszkodzeniem tkanek. Nawet jeśli ropień pęknie, a z jego wnętrza wypłynie treść ropna, nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Infekcje zęba równie dobrze mogą przebiegać bezboleśnie, np. po obumarciu miazgi – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Stomatologii Periodent w Warszawie.
  • zmiana koloru zęba – zainfekowany ząb może stać się siny i ciemniejszy od pozostałych. Wtedy mówimy, że ząb jest "martwy", co jest efektem martwicy miazgi. 
  • obrzęk dziąseł i szyi - zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy odcień, są twarde i niezmienione zapalnie. - Jeśli obszar dziąsła okalającego ząb jest zaczerwieniony, rozpulchniony i opuchnięty, przyczyną prawdopodobnie jest stan zapalny zęba, ponieważ choroby dziąseł są rzadkie u dzieci. Gdy infekcja się rozprzestrzenia, może pojawić się opuchlizna policzka, okolic żuchwy, a nawet powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, co jest sygnałem toczącej się w organizmie infekcji. U małych pacjentów wszelkie zmiany zapalne przebiegają szybciej niż u dorosłych – mówi dr Stachowicz.
  • problemy z przeżuwaniem – ból przy ucisku i nagryzaniu to częsty objaw towarzyszący infekcji zęba, podobnie jak wrażliwość na gorące i/lub zimne jedzenie. Jeśli zauważysz u dziecka szczękościsk, problem z normalnym rozwarciem ust, gryzieniem, żuciem pokarmów, grymasi przy jedzeniu i nie ma apetytu, koniecznie umów je na wizytę u stomatologa
  • utrata wagi  - ból zęba może prowadzić do utraty apetytu, a to z kolei może sprawić, że dziecko zacznie chudnąć.
  • nieświeży oddech - obecność ropnej wydzieliny w okolicy zęba często jest sprawcą nieprzyjemnego zapachu z ust, a dodatkowo może dawać niepokojący, gorzki posmak w jamie ustnej. 
  • gorączka i apatia – mogą pojawić się przy zaawansowanej infekcji zęba, tak samo jak dreszcze, osłabienie i ogólne złe samopoczucie u dziecka. Dziecko może mieć kłopoty ze snem, nudności, wymioty, a nawet biegunkę. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, a lekarz pediatra wykluczy inne przyczyny, koniecznie skonsultuj się z dentystą!
  • ropień zęba - ostry ropny stan zapalny tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba, ma wygląd pęcherzyka wypełnionego płynem, pojawia się na dziąśle. Obszar ten często jest wrażliwy w dotyku, zaczerwieniony oraz opuchnięty. Po uciśnięciu, z pęcherza może wypływać ropa.  - Jeśli pojawia się ropień, zwłaszcza u dziecka, najczęściej jest to spowodowane głęboką próchnicą i stanem zapalnym miazgi, czyli żywej i bogato unerwionej części zęba. Dziąsło i otaczające zęba tkanki zostają zainfekowane przez bakterie, a stan zapalny może rozprzestrzeniać się od korzenia aż do kości. Dodatkowo, dzieci są bardziej zagrożone infekcjami zębów, ponieważ mają jeszcze nie tak sprawny układ odpornościowy. Prawdziwy problem powstaje, gdy ubytki nie są leczone – mówi ekspert.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.

Nie bagatelizuj chorób zębów!

Nie daj się zwieść obiegowej opinii, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Infekcje zębów to problem dla zdrowia całego organizmu. Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna, która nie tylko może uszkodzić inne zęby lub zawiązki zębów stałych, ale także rozprzestrzenić na inne części ciała. Nieleczona prowadzi do martwicy miazgi i powstania ropnia.
Dzieci chorujące na wczesną próchnicę, nieleczoną, gorzej rozwijają się fizycznie, co może być spowodowane m.in. niedożywieniem czy gorszym przyswajaniem pokarmów na skutek kłopotów z zębami. Ich wzrost i waga często różni się od rówieśników.

Jak zapobiegać próchnicy?

- Najlepszą strategią jest przeciwdziałanie próchnicy poprzez właściwą higienę jamy ustnej i odpowiednią dietę np. niskie spożycie cukru, na którym żerują próchnicotwórcze bakterie. Ale także niedopuszczanie, aby próchnica się rozwijała poprzez regularne kontrole u dentysty i leczenie we wczesnym stadium. Najlepiej, by rodzice myli zęby wspólnie z maluchem, pomagali mu w szczotkowaniu lub sprawdzali, czy robi to właściwie. W ten sposób na bieżąco mogą obserwować swoje dziecko pod kątem niepokojących objawów infekcji zębów i zareagować, nim dojdzie do groźnych powikłań – radzi stomatolog.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy