Zmiana zachowania dziecka - to może być sygnał, że jest ofiarą przemocy [WIDEO]

Jeżeli pogodne dziecko nagle staje się smutne, niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy - mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać, że dziecko może być ofiarą przemocy.

Zobacz inne z serii: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę o przemocy wobec dzieci (4)

Przemoc wobec dzieci to bardzo poważny problem w naszym kraju. Właściwie nie ma tygodnia, aby media nie doniosły o przypadkach drastycznego traktowania dzieci, często kończącego się ich śmiercią. Dlatego tak ważne jest, aby jakikolwiek sygnał, że dziecko może doświadczać przemocy, wychwycić znacznie wcześniej. O tym, jak przeciwdziałać przemocy wobec dzieci rozmawiali uczestnicy 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zmiana w zachowaniu dziecka

"Diamentralna zmiana zachowania powinna nas zastanowić" - mówi Szredzińska. Jak podkreśliła socjolog, jeżeli wesołe, pogodne, energiczne dziecko nagle zaczyna być wycofane, smutne, nie zawiązuje kontaktu, odpowiada półsłówkami i widać, że po prostu jest smutne, to jest coś, co może zaniepokoić. "Ale nadal nie musi świadczyć, że chodzi o przemoc" - zaznaczyła. Może świadczyć o tym, że są jakieś inne kłopoty w rodzinie.

Jestem niezdarny, jestem głupia

Sygnałem alarmowym może być także sytuacja, kiedy dziecko samo mówi o sobie źle. Jeżeli mówi - "a ja jest taki niezdarny", "a jestem taka głupia" - to powinno nas to zastanowić, gdyż dzieci same z siebie tak źle o sobie nie mówią. Socjolog zaznaczyła, że dzieci wychowujące się w środowisku, które je dobrze traktuje i troskliwie się nimi opiekuje, nie mówią o sobie w ten sposób.

Agresywne zachowanie

Socjolog podkreśliła, że także agresywne zachowanie powinno zwrócić uwagę. "Czasami myślimy, że tak po prostu dziecko jest agresywne, a ono w ten sposób odreagowuje to, co czasami dzieje się w domu, bo innych narzędzi do odreagowania nie ma" - mówi Szredzińska.

Przemoc wobec dzieci to bardzo poważny problem w Polsce, napiszcie, co o tym myślicie w komentarzach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy