Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?

Im młodsze dziecko, tym częściej ma pasożyty: owsiki, tasiemca, lamblie czy glistę ludzką. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, podpowiada, jak rozpoznać, że maluchowi dokuczają ci „pasażerowie na gapę”. Poznaj objawy zakażenia pasożytami u dziecka.
Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować obecność pasożytów w organizmie dziecka. Bardzo wiele można powiedzieć bowiem na podstawie wyglądu i zachowania malucha.
 

Jakie dolegliwości wywołują pasożyty, czyli popularne „robaki”?

Możesz podejrzewać, że maluchowi dokuczają pasożyty, jeżeli twoje dziecko:
  • ma bladą skórę
  • nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy
  • jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesno dziecięcy
  • w nocy może zgrzytać zębami
  • moczy się w nocy
  • chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie mówiąc) – te objawy nasilają się podczas pełni księżyca, gdyż wówczas pasożyty najintensywniej się rozmnażają
  • ma słabe włosy i paznokcie oraz skórę sprawiającą wrażenie niedożywionej
Najczęstszą chorobą pasożytniczą u dzieci jest owsica, którą bardzo łatwo się zakazić – samica składa jednorazowo od 8 do 10 000 jaj! Niestety, możemy się nią zarazić nawet wziewnie, gdyż jaja owsików latają w powietrzu.
Innym często występującym u dzieci pasożytem jest glista ludzka. Związane jest to z zabawami w piaskownicy i spożywaniem niedokładnie umytych owoców i warzyw.
Dość częste są również tasiemce i włosogłówka.
Trudna do wykrycia jest giardia lamblii – zwykle diagnozuje się ją, gdy występuje razem z innym pasożytem i dochodzi do kumulacji.

Zobacz też film: jak bezpiecznie usunąć kleszcza

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zainspiruj się!

Warto wiedzieć