Janusz Korczak, Po drugiej stronie okna, książka
fot. materiały prasowe

Po drugiej stronie okna – recenzja książki

Wiele razy zachęcałam do czytania książek Janusza Korczaka. Tym razem proponuję książkę o samym autorze, choć nie jest ona taką typową biografią.
Janusz Korczak, Po drugiej stronie okna, książka
fot. materiały prasowe
To niezwykła, poruszająca opowieść o pedagogu, lekarzu, który – co dziś nie jest takie powszechne – traktował dzieci z należnym szacunkiem, po prostu jak partnerów.

Przyznam się, że wiele książek testuję na swoich wnuczkach. Gdy zaproponowałam im Po drugiej stronie okna, okrutnie się zjeżyły. Twierdziły nadąsane, że skoro są po lekturze tak wielu książek Janusza Korczaka, to wiedzą o autorze wszystko. W końcu jednak doszłyśmy do porozumienia i ustaliłyśmy, że książkę przeczytamy wspólnie.

To było fantastyczne czytanie, bo połączone z długimi rozmowami o Januszu Korczaku pisarzu, wychowawcy, lekarzu, pedagogu, który wyprzedził epokę, wreszcie niesamowitym człowieku - przyjacielu i opiekunie dzieci. Marysia i Helenka z zainteresowaniem wysłuchały fragmentów dotyczących dzieciństwa Starego Doktora, opowieści o jego przyjaciołach, współpracownikach, wychowankach. Marysia nie mogła zrozumieć, dlaczego taki wspaniały człowiek nie założył rodziny, nie ożenił się ze swoją wieloletnią współpracownicą Stefanią Wilczyńską, nie miał własnych dzieci, które – jak filozoficznie orzekła – bardzo by kochał. Młodsza Helenka zachwycona była wymyślanymi przez Korczaka przezwiskami, śledziła bankowe zdolności pisarza, bo chciała wiedzieć, czy ulubiony przez nią Dżek, bohater książki Bankructwo małego Dżeka, smykałkę do interesów wziął od autora.

Zresztą te dyskusje o Januszu Korczaku dotyczyły bardzo wielu spraw. Na koniec moje dziewczyny orzekły, że już teraz naprawdę wszystko rozumieją. Już wiedzą, dlaczego to właśnie Janusz Korczak poszedł ze swoimi podopiecznymi w tę ostatnią drogę ku śmierci. Tylko taki człowiek – powiedziała młodsza Helenka – mógł być zdolny do takiego czynu. Mniej odważny by nie poszedł. Marysia popatrzyła na siostrę i ze smutkiem dodała: Nie ma już takich doktorów.

Mam nadzieję, że teraz sięgniecie po książkę. Zanim zaczniecie czytać, bardzo starannie ją obejrzyjcie. Jest wydana z ogromną dbałością o każdy szczegół. A zamieszczone w niej ilustracje, to nie tylko pamiątki przeszłości, to także dowód na to, że Stary Doktor myślał o wielu sprawach. To prawda. Razem z moimi wnuczkami gorąco polecam.

Jeśli natomiast chcecie w rodzinnym gronie lub sami opowieści o Januszu Korczaku posłuchać, kupcie wersję elektroniczną książki. Czyta wspaniale niezawodny jak zawsze Henryk Talar.


Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku
Autorka: Anna Czerwińska – Rydel
Ilustratorka: Dorota Łoskot – Cichocka
Wydawnictwo: Muchomor

Wersja elektroniczna
Seria: Mistrzowie Wyobraźni
Wydawca: Buka
Opracowanie graficzne: Grażka Lange
Lektor: Henryk Talar
Muzyka: Bester Quartet
4 CD plus książeczka z fragmentami tekstów Janusza Korczaka
Czas nagrania: 4 godziny 52 minuty

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy