GRY
 
 

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Ile dni musi upłynąć od współżycia, żeby test ciążowy pokazał wiarygodny wynik? Kiedy najlepiej go zrobić, wyjaśnia ekspert.

kiedy robić test ciążowy, po ilu dniach robić test ciążowy, pozytywny test ciążowy
fot. Fotolia
Od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. W tym czasie zetknęłam się z różnymi opiniami na temat tego, kiedy robić test ciążowy. Po ilu dniach od współżycia można liczyć na to, że pokaże się pozytywny wynik? Jak długo trzeba czekać od współżycia? Magda z Krakowa 

Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka: Test ciążowy należy zrobić nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki – najlepiej z porannego moczu. Wszystkie testy ciążowe wykrywają w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG), hormon który jest specyficzny dla ciąży. Warto pamiętać, że test ciążowy może być niewiarygodny, jeśli stosowane były leki hormonalne zawierające w składzie hCG. Czułość wszystkich testów jest podobna i wynosi między 95 a 99%. Nie ma znaczenia, czy jest to test płytkowy, paskowy czy strumieniowy. Każdy dodatni potwierdza ciążę.

Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik, prowadzi Oddział Perinatologii w Klinice Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu