nadwaga dzieci
fot. Adobe Stock

Po naszych ulicach chodzą zabiedzone dzieci - alarmują lekarze

Bieda cały czas rośnie, a widok naszych dzieci jest tego najlepszym dowodem. Zobacz, co pokazały badania na temat zdrowia dzieci.
Agnieszka Majchrzak
nadwaga dzieci
fot. Adobe Stock
Lekarze od wielu już lat biją na alarm: nasze dzieci tyją na potęgę, a winne jest temu przede wszystkim to, co dostają do jedzenia oraz braku ruchu. Efekt jest taki, że całkowicie zmieniło to obraz polskiej biedy - to właśnie dziecko z nadwagą lub otyłe stało się jej symbolem.

Biedne dziecko ma nadwagę

Objawem biedy w Polsce jest dziecko z nadwagą, żywiące się niezdrowymi produktami - uznali uczestnicy 29. Konferencja European Childhood Obesity Group (ECOG), która obradowała w Katowicach.

Chodzi o to, że dzieci w Polsce masowo spożywają za dużo produktów zawierających zbyt dużo tłuszczu i cukru. Są one zawarte głównie w niezdrowych przekąskach. Takie jedzenie jest stosunkowo bardzo tanie, proste do podania dziecku i szybko zaspokaja atak głodu. Niestety to wina nas rodziców, że nasze dzieci są z nadwagą. Często nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku - idziemy „na skróty" i na szybko dajemy maluchowi coś do jedzenia.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Dziecko z nadwagą - to może być sygnał czegoś więcej

Specjaliści alarmują, że dzieci z nadwagą mają problemy i wołają o pomoc. „Dzieci uciekają często w jedzenie przed problemami. Jedzenie jest przyjemnością, więc dziecko nieszczęśliwe - bo coś jest nie tak w rodzinie, w szkole - sięga po tę przyjemność" - wyjaśniła w rozmowie z PAP dr hab. Agnieszka Stachurzok.

Dzieci z nadwagą nie mają pomocy

Niestety dzieci z nadwagą czy niewielką otyłością nie otrzymują w porę właściwej pomocy. Lekarze rodzinni są w pierwszej kolejności skupieni na leczeniu infekcji u dzieci i nie zawsze mają czas i możliwość, aby zwrócić rodzicom uwagę na ten aspekt zdrowia dziecka.

Brakuje też poradni specjalistycznych do leczenia nadwagi u dzieci. Chodzi o fachową i kompleksową pomoc nie tylko lekarza, ale też dietetyka, fizjoterapeuty i psychologa.

Polskie dziecko najbardziej otyłe?

Chociaż od wielu już lat statystyki donoszą o zastraszającym tempie przybywania w Polsce dzieci z nadwagą, to na tle innych krajów nie wypadamy obecnie aż tragicznie. Lokujemy się w środku stawki państw europejskich. W naszym kraju przestało przybywać dzieci z nadwagą, narasta jednak ilość dzieci z największą otyłością.

W Europie najwięcej grubych dzieci jest obecnie w krajach basenu Morza Śródziemnego - Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i na Malcie.

„Słynna zdrowa dieta śródziemnomorska była dietą chłopów włoskich z lat 50. - współczesne rodziny już się nie odżywiają według jej zasad" - wyjaśniła dr hab. Agnieszka Stachurzok.

Konkluzja konferencji w Katowicach sprowadziła się do tego, że jedynym sposobem walki z nadwagą u dzieci jest wprowadzenie szerszej edukacji na temat zdrowego żywienia, rozbudowanie system opieki nad dzieckiem otyłym w ramach świadczeń NFZ oraz ustanowienie podatku od cukru.

Czy zgadzacie się z tym, że jednym z większych problemów zdrowotnych dzieci w Polsce jest ich nadwaga? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: rynekaptek.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy