GRY
 
 

Pobyt w szpitalu po porodzie

Po porodzie w szpitalu spędzicie z dzieckiem jeszcze co najmniej dwie doby. Dowiedz się, jak najlepiej przetrwać ten czas.

pobyt w szpitalu po porodzie, poród, porodówka
fot. Fotolia

Tuż po narodzinach dziecka rodzice czują naturalną potrzebę, by wspólnie przeżywać tę radosną chwilę. Nie mają na to wiele czasu, bo po dwóch-trzech godzinach mama z dzieckiem jest przewożona do sali poporodowej. Niektóre szpitale dysponują rodzinnymi salami poporodowymi, jednak pobyt w nich jest odpłatny.

Ile czasu mogą trwać odwiedziny mamy z noworodkiem i kto może ich odwiedzać?

Pierwsze dni po porodzie powinny należeć głównie do rodziców. Nie każda kobieta marzy o wizytach znajomych – to zależy od jej samopoczucia i tego, jak bardzo jest zmęczona. Zwykle odwiedziny w szpitalu po porodzie powinny być krótkie. Witanie nowego członka rodziny bywa kłopotliwe, np. dla rodziców, którzy nie zatroszczyli się o opiekę nad starszymi pociechami lub zapomnieli o zakazie przyprowadzania do szpitala dzieci do siódmego roku życia. Przepis ten – choć przykry – jest uzasadniony, bo noworodki mogłyby zarazić się od nich chorobami wieku dziecięcego.
Redakcja poleca: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Jak zachowywać się podczas wizyt na oddziale poporodowym?

W kilkuosobowych salach nie ma warunków na częste wizyty i przyjmowanie wielu gości. Brakuje intymności, może być głośno i duszno, a to nie służy ani mamom, ani dzieciom. Obowiązujące w wielu placówkach ograniczenie liczby gości do dwóch osób jest więc konieczne. Warto też pamiętać, że inne kobiety w obecności obcych osób krępują się wstać z łóżka, np. ze względu na pobrudzoną koszulę. Mogą też potrzebować pomocy w pielęgnacji dziecka czy karmieniu piersią. Najlepiej umówić się z innymi mamami na jakiś znak porozumiewawczy, który oznacza, że trzeba wyjść z gośćmi na korytarz, gdzie zwykle dla odwiedzających są kąciki ze stolikami i krzesłami.

Jak wygląda karmienie po cesarce?

Zdarza się, że poród musi być zakończony operacyjnie z podaniem narkozy. Jeśli dziecko urodzi się w dobrym stanie, a ty będziesz na tyle silna, żeby móc spotkać się z dzieckiem – już w pierwszych godzinach po zabiegu przystaw je do piersi.
Karmienie piersią po cesarce nie jest tak proste jak po porodzie naturalnym i dlatego warto je zacząć jak najwcześniej, by ułatwić i przyśpieszyć zapoczątkowanie laktacji. Przytulenie dziecka do siebie da ci również siłę i motywację do szybszego powrotu do dobrej formy. W pierwszej dobie po cięciu cesarskim dziecko czasem przebywa na oddziale noworodków i jest przynoszone tylko do karmienia. Od samopoczucia i dobrej kondycji pacjentki zależy, jak szybko będzie stale przy niej.

Ocena (3 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj