pobyt w szpitalu po porodzie, poród, porodówka
fot. Fotolia

Pobyt w szpitalu po porodzie

Po porodzie w szpitalu spędzicie z dzieckiem jeszcze co najmniej dwie doby. Dowiedz się, jak najlepiej przetrwać ten czas.
pobyt w szpitalu po porodzie, poród, porodówka
fot. Fotolia

Tuż po narodzinach dziecka rodzice czują naturalną potrzebę, by wspólnie przeżywać tę radosną chwilę. Nie mają na to wiele czasu, bo po dwóch-trzech godzinach mama z dzieckiem jest przewożona do sali poporodowej. Niektóre szpitale dysponują rodzinnymi salami poporodowymi, jednak pobyt w nich jest odpłatny.

Ile czasu mogą trwać odwiedziny mamy z noworodkiem i kto może ich odwiedzać?

Pierwsze dni po porodzie powinny należeć głównie do rodziców. Nie każda kobieta marzy o wizytach znajomych – to zależy od jej samopoczucia i tego, jak bardzo jest zmęczona. Zwykle odwiedziny w szpitalu po porodzie powinny być krótkie. Witanie nowego członka rodziny bywa kłopotliwe, np. dla rodziców, którzy nie zatroszczyli się o opiekę nad starszymi pociechami lub zapomnieli o zakazie przyprowadzania do szpitala dzieci do siódmego roku życia. Przepis ten – choć przykry – jest uzasadniony, bo noworodki mogłyby zarazić się od nich chorobami wieku dziecięcego.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Jak zachowywać się podczas wizyt na oddziale poporodowym?

W kilkuosobowych salach nie ma warunków na częste wizyty i przyjmowanie wielu gości. Brakuje intymności, może być głośno i duszno, a to nie służy ani mamom, ani dzieciom. Obowiązujące w wielu placówkach ograniczenie liczby gości do dwóch osób jest więc konieczne. Warto też pamiętać, że inne kobiety w obecności obcych osób krępują się wstać z łóżka, np. ze względu na pobrudzoną koszulę. Mogą też potrzebować pomocy w pielęgnacji dziecka czy karmieniu piersią. Najlepiej umówić się z innymi mamami na jakiś znak porozumiewawczy, który oznacza, że trzeba wyjść z gośćmi na korytarz, gdzie zwykle dla odwiedzających są kąciki ze stolikami i krzesłami.

Jak wygląda karmienie po cesarce?

Zdarza się, że poród musi być zakończony operacyjnie z podaniem narkozy. Jeśli dziecko urodzi się w dobrym stanie, a ty będziesz na tyle silna, żeby móc spotkać się z dzieckiem – już w pierwszych godzinach po zabiegu przystaw je do piersi.
Karmienie piersią po cesarce nie jest tak proste jak po porodzie naturalnym i dlatego warto je zacząć jak najwcześniej, by ułatwić i przyśpieszyć zapoczątkowanie laktacji. Przytulenie dziecka do siebie da ci również siłę i motywację do szybszego powrotu do dobrej formy. W pierwszej dobie po cięciu cesarskim dziecko czasem przebywa na oddziale noworodków i jest przynoszone tylko do karmienia. Od samopoczucia i dobrej kondycji pacjentki zależy, jak szybko będzie stale przy niej.

Jak wygląda jedzenie po cesarce i kiedy będziesz mogła wstać?

W pierwszej dobie po operacji będziesz otrzymywać pożywienie wyłącznie pozajelitowo: 2-3 litry płynów w postaci kroplówek. Następnego dnia otrzymasz pierwszy posiłek – kleik i suchary. Przez 24 godziny po cięciu cesarskim prowadzony będzie bilans płynów przyjętych i wydalonych. Dlatego w pęcherzu moczowym może być pozostawiony cewnik. Osiem godzin po zabiegu, po wyjęciu cewnika, spróbujesz wstać. Nawet przy pomocy położnej pierwsze próby mogą być trudne. Będzie ci się wydawało, że każde napięcie mięśni brzucha spowoduje rozerwanie się szwów, możesz poczuć duszności i nudności. Na szczęście jest to tylko nieprzyjemne wrażenie rozejścia się rany operacyjnej, a nie jej stan faktyczny. Jeśli uda ci się przełamać pierwszy opór i lęk, kolejne próby wstania z łóżka okażą się o wiele łatwiejsze. Już na drugi dzień bez większego problemu sama wstaniesz i weźmiesz prysznic.

Sprawdź też, jak wygląda połóg po cesarskim cięciu

Jak radzić sobie z gorszym nastrojem w szpitalu?

W ciągu tych kilku dni poczujesz skutki ogromnego wysiłku, braku snu i gwałtownych zmian hormonalnych. Możesz przeżywać skrajnie odmienne uczucia: od euforii do płaczu. Taka huśtawka nastrojów to normalny stan, w którym będziesz potrzebowała nie tylko dużo czułości i serdeczności, ale także wsparcia. Nie tłum w sobie złości i staraj się spokojnie zwracać uwagę innym, jeśli coś ci przeszkadza. Gdy po porodzie pojawia się smutek, śmiało proś o pomoc. Pamiętaj jednak, że nie jesteś jedyną osobą w oddziale. Jeśli przed pójściem do szpitala nastawisz się pozytywnie, będzie ci łatwiej porozumiewać się z innymi.

O co pytać podczas pobytu na oddziale poporodowym?

Teraz będziesz decydować już nie tylko o sobie, ale również o wszystkich sprawach dotyczących dziecka. Zapytaj, w jakim stanie się urodziło, postaw pytania o pierwsze badania noworodka, jego szczepienia i kiedy należy je powtórzyć. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się też ojcowie, którzy uczestnicząc w waszej wspólnej rozmowie z pediatrą, zapamiętają istotne informacje. Przed tobą zadanie trudniejsze: nauka rozumienia i zaspokajania potrzeb dziecka. Początkowo możesz popełniać oczywiste błędy, np. przewijając dziecko bez wcześniejszego umycia rąk po zmianie podpaski, co może narazić je na infekcje. Nie martw się, z czasem osiągniesz wprawę.

Polecamy: Co to jest zabieg Credego?

Jaką dietę stosować po porodzie?

Początkowo możesz być tak zajęta opieką nad dzieckiem, że będziesz momentami zapominać o piciu i jedzeniu. Powiedz mężowi, by przygotował ci kanapki lub dzwonił w porze posiłku i mobilizował do zjedzenia go. Nie stosuj żadnej specjalnej diety. Unikaj tylko ciężkostrawnych, mocno przyprawianych potraw, owoców cytrusowych i pestkowych. Podjadaj suszone śliwki, które regulują wypróżnienia i pij dużo niegazowanej wody (2-3 litry dziennie) – butelki postaw obok łóżka.

Sprawdź dokładnie, jak się odżywiać po porodzie

Na co jeszcze zwrócić uwagę w szpitalu?

Szpital jest najlepszym miejscem na uzupełnienie wiadomości o opiece nad noworodkiem i oswajanie się z praktyką pod fachowym okiem. Przewijanie i kąpiel noworodka krok po kroku możesz ćwiczyć wspólnie z mężem – umów się wcześniej na to z położną. Nawet jeśli uczyłaś się w szkole rodzenia pielęgnacji noworodka oraz techniki przystawiania dziecka do piersi, korzystałaś z porad w książkach, czasopismach lub w internecie, poproś położną, by sprawdziła, jak sobie radzisz. Staraj się naprawdę wszystko zrozumieć, zaufaj swojej matczynej intuicji i obserwacjom, bądź dociekliwa. Jeśli w szpitalu nie ma doradcy laktacyjnego, skorzystaj z porady telefonicznej.

Dbaj o siebie!

Najwięcej kłopotu będą ci sprawiać fizyczne dolegliwości.
  • Mimo bólu staraj się często wstawać z łóżka i spacerować w sali lub po korytarzu.
  • Do siedzenia możesz używać kółka dmuchanego lub wypełnionego kulkami.
  • Aby krocze szybko się zagoiło, podmywaj się wodą po każdej wizycie w toalecie. Wycieraj je (również ranę po cesarskim cięciu) wyłącznie papierowym ręcznikiem, a potem susz suszarką (zimnym strumieniem). 
  • Kiedy tylko możesz, zdejmuj majtki. W przyszpitalnym sklepiku kupisz jednorazową, przewiewną bieliznę.
  • Przyda ci się własny zapas najdłuższych podpasek, a na łóżko – jednorazowe podkłady z fizeliny.
  • Koniecznie kup sobie nakładki na deskę sedesową. Docenisz, że to nie tylko kwestia higieny, ale również wygody.
Sprawdź również, jak powinna wyglądać wyprawka na połóg - 14 niezbędnych rzeczy

konsultacja: Małgorzata Gierada-Radoń
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy