dezynfekcja przedszkoli
fot. adobe stock

Po wyborach przedszkola zostaną zamknięte: „Konieczna będzie tam dezynfekcja”

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, które odbędą się w niedzielę 28 czerwca, w niektórych przedszkolach i szkołach zostaną utworzone obwodowe komisje wyborcze. Przed powrotem dzieci przedszkola będą musiały zostać zamknięte i zdezynfekowane.
Katarzyna Gałązkiewicz
dezynfekcja przedszkoli
fot. adobe stock
W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, w całym kraju odbędą się wybory prezydenckie. Część obwodowych komisji wyborczych pracować będzie w przedszkolach. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci placówki zostaną zamknięte w poniedziałek powyborczy, ponieważ  zostanie tam przeprowadzona dezynfekcja. Dzieci będą mogły do nich wrócić dopiero po ich odkażeniu.

Gdzie przedszkola zostaną zamknięte?

O zamknięciu przedszkoli informują m.in. władze Warszawy. Jak powiedziała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, w poniedziałek 29 czerwca zamkniętych będzie 40 przedszkoli na terenie Warszawy:

„Będą zamknięte między innymi dlatego, gdyż nie jesteśmy w stanie ocenić, jak długo będą pracować komisje wyborcze” – poinformowała Gałecka.
Podkreśliła przy tym, że po zakończonej pracy komisji placówki będą musiały przejść dezynfekcję:
„W pojedynczych przypadkach, gdzie przedszkole jest duże, będziemy starali się, żeby były otwarte” – dodała Gałecka.

Jak zaznaczyła, w sytuacji, kiedy rodzic nie będzie mógł zorganizować opieki dla dziecka tego dnia, burmistrzowie dzielnic zadeklarowali dla takich dzieci miejsce w innym przedszkolu: „Nikt nie zostanie sam w potrzebie” – zapewniła rzeczniczka ratusza.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Zamknięcie przedszkoli w Sosnowcu

Jak informują sosnowieccy urzędnicy, aż 23 na 99 stałych obwodów wyborczych znajduje się w pomieszczeniach przedszkoli. Decyzją władz w poniedziałek, 29 czerwca, placówki te zostaną zamknięte. Tuż po zakończeniu prac obwodowych komisji wyborczych, zostanie przeprowadzona dezynfekcja przy pomocy nadtlenku wodoru:

„Komisje często pracują do świtu, dlatego postanowiliśmy, że te przedszkola w poniedziałek będą zamknięte. W tym czasie przeprowadzimy zamgławianie, by we wtorek zarówno dzieci, jak i wszyscy pracownicy tych przedszkoli byli bezpieczni. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby komisja zakończyła pracę np. o godzinie 3 albo 4 nad ranem, wcześniej były w niej setki osób, a 3 godziny później nasze dzieci idą do tego przedszkola” – tłumaczył Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Urząd poinformował, że rodzice wyłączonych na jeden dzień placówek, zostaną powiadomieni przez dyrekcję poszczególnych przedszkoli.

Zamknięte placówki w Kielcach

Samorządowcy z Kielc poinformowali, że także w tym mieście w 20 przedszkolach, w których znajdują się lokale wyborcze, w poniedziałek 29 czerwca nie będą prowadzone zajęcia:
„To z uwagi na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, w których odbywały się wybory, oraz dostosowania placówek do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szczegółowych wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego obowiązujących w czasie epidemii COVID-19” – poinformował Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Jak sprawdzić czy przedszkole jest zamknięte?

Jeśli zastanawiasz się, czy w związku z niedzielnymi wyborami  placówka, do której uczęszcza twoje dziecko, będzie czynna w poniedziałek, sprawdź to na stronie internetowej urzędu miasta lub przedszkola. Aby uzyskać taką informację możesz także zadzwonić do sekretariatu.

Źródło: twojezagłebie.pl, tvnwarszawa.pl, kielcewyborcza.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy