Lego Duplo, klocki
fot. materiały prasowe Lego

Pobawmy się w liczenie!

Poznaj ze swoim dzieckiem świat cyferek i przekonajcie się, jak wspaniałą zabawą może być nauka liczenia.
Lego Duplo, klocki
fot. materiały prasowe Lego

Rozwój zdolności matematycznych dziecka jest związany z poziomem rozwoju jego zdolności motorycznych, czyli umiejętności poruszania się i manipulowania przedmiotami, a także postrzegania kształtów, rozmiarów, wagi i ilości. Wszystko to jest ważne dla przyszłych zdolności matematycznych. Nie zwlekaj – już teraz zacznij z dzieckiem naukę liczenia!
 
Niemowlaki nie rozróżniają cyferek ani związku pomiędzy nimi. Potrafią to już natomiast dzieci w wieku żłobkowym, zaś przedszkolaki przejawiają żywe zainteresowanie matematyką i z chęcią podejmują różnorodne gry i zabawy z użyciem cyferek. Czy wiesz, jak najlepiej ćwiczyć naukę liczenia ze swoim dzieckiem?
 
Dorota i jej córka, Zosia (3 lata) zaczynają od prostej arytmetyki. Do codziennych aktywności włączają ćwiczenia takie, jak liczenie liści na drzewie czy słupków w ogrodzeniu. Angażują się w to obydwie i mają przy tym mnóstwo radości.


Dziewczynka lubi bawić się na dworze z dziećmi. Podczas zabawy w chowanego uczy się liczyć do dziesięciu. Potem razem z mamą liczy, ile na podwórku jest roślin, samochodów, zjeżdżalni czy ławek, a także koleżanek i kolegów.
 
Zestaw do budowania LEGO® DUPLO® składa się z pociągu i klocków z cyferkami, dzięki którym dziecko nie tylko uczy się liczenia, ale także rozpoznawania cyferek. Dorota z Zosią zaczyna „lekcję matematyki” od prostej gry. Trzyma w ręku klocek z cyferką trzy i prosi ją, by pokazała na swoich paluszkach, ile to jest. Potem pokazuje córce kolejne cyferki.


Mama łatwo może korygować błędy Zosi i jest szczęśliwa, że mała świetnie się bawi, nie zdając sobie sprawy z tego, że jednocześnie się uczy. Te proste ćwiczenia ułatwiają im przejście do trudniejszych zadań, czyli do zbudowania wieży z cyferek od 1 do 10. Po kilku dniach praktyki Zosia jest już gotowa, by z pomocą mamy złożyć cały pociąg i pokazać wszystkie cyferki.

 
Porada rodzicielska:
Zbierz kilka kamyków na podwórku i zaproponuj w domu prostą zabawę. Niech dziecko przy klocku z daną cyferką położy odpowiednią liczbę kamyków. Na początku będzie musiało oddzielić klocki z cyferkami od innych klocków, a potem dodatkowo policzyć kamyki. Możesz wykorzystać w zabawie także inne przedmioty, np. małe piłki.
 
Podczas sesji zdjęciowej został wykorzystany zestaw LEGO DUPLO „Pociąg z cyferkami” (nr katalogowy 10558).
 
www.duploswiat.pl
www.duploswiat.pl/pomysly-na-zabave/podwodna-wystawa
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy