Niemowlę śpi w ramionach mamy
fot. Fotolia

To dziecko to cud! Pierwszy taki poród na świecie

To niezwykłe, do czego zdolni są lekarze, by pomóc kobiecie urodzić zdrowe dziecko. Zobacz, dlaczego ta historia poruszyła nas wszystkich!
Hanna Szczesiak
Niemowlę śpi w ramionach mamy
fot. Fotolia
24-letnia Moaza Al Matrooshi od dziecka chorowała na beta-talasemię, dziedziczną niedokrwistość, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Gdy miała 9 lat, konieczna była chemioterapia, która mogła uszkodzić jajniki i uniemożliwić jej zajście w ciążę w przyszłości. Na prośbę matki lekarze pobrali tkankę z prawego jajnika i zamrozili ją. Przez lata fragmenty jajnika były przechowywane w ciekłym azocie w szpitalu w Leeds.

Cudowne dziecko

Po wielu latach leczenia i przeszczepie szpiku kostnego, lekarze wszczepili kobiecie pobrane i zamrożone tkanki. Poziom hormonów u Al Matrooshi w końcu się ustabilizował, znów zaczęła miesiączkować. Aby zajść w ciążę, wraz z mężem zdecydowali się na skorzystanie z metody in vitro. Kilka dni temu kobieta urodziła zdrowego chłopca. "To cud, że mam w ramionach mojego synka" – powiedziała w rozmowie z BBC.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Pierwszy taki przypadek na świecie

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na świecie. Chociaż na świecie już kilkadziesiąt kobiet urodziło dzieci po podobnym zabiegu, Moaza Al Matrooshi jest pierwszą kobietą, u której pobrano i zamrożono tkanki, zanim weszła w okres dojrzewania. "To ogromny krok. Wiedzieliśmy już, że przeszczep tkanki jajnika działa u starszych kobiet, ale nie wiedzieliśmy, że możemy pobrać tkankę od dziecka, zamrozić i sprawić, by potem zadziałała jeszcze raz" – powiedziała Sara Matthews, ginekolożka ze szpitala Portland. Musicie przyznać, że to niezwykłe, czego dziś potrafią dokonać lekarze!

Gratulujemy młodym rodzicom!

Czytaj także: Tak wyjątkowa ciąża prawie nigdy się nie zdarza!

źródło: BBC News, Wysokie Obcasy
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy