pobudki dziecka - co zrobić, by spało dłużej
fot. Fotolia

Twoje dziecko wstaje skoro świt? Możesz to zmienić!

Pobudki dziecka codziennie o 5 rano mogą wykończyć każdego. Dla dziecka zasada jest prosta - jeśli ono się wyspało, to mama także, prawda? Podpowiadamy, jak przestawić malucha by spał trochę dłużej.
Martyna Pstrąg
pobudki dziecka - co zrobić, by spało dłużej
fot. Fotolia
Mamy małych dzieci pokiwają ze zrozumieniem głowami czytając ten tytuł. Pobudki dziecka to temat drażliwych dla wszystkich, a szczególnie dla tych, który od dawna kładą się spać wykończeni, ale budzą się też skoro świt, bo pobudka dziecka odbyła się (znowu!) np. o 4 rano.
Zobacz, jakie są sposoby na sprawienie, by pobudki dziecka zgrały się z twoimi i wszyscy byli wyspani. Nie gwarantujemy, że maluch będzie dzięki temu spał do 10, ale dzięki tym sposobom jego pobudka może przesunąć się o 1-2 godziny do przodu, a to już coś, prawda?

Pobudki dziecka zbyt rano? Oto kilka rad, jak to zmienić

1. Kładź dziecko wieczorem o godzinę później. Zamiast kąpać, karmić i kłaść od razu spać dziecko o 19, przeciągnij czas przed kąpielą o godzinę. Dzięki późniejszemu pójściu spać, pobudka dziecka rano zmieni się na godzinę późniejszą - być może nie od razu, ale po kilku dniach powinnaś odczuć różnicę. Pamiętaj tylko by wieczornych rytuałów nie przeciągnąć zbyt długo, bo zbyt późne usypianie też nie jest dobre dla smyka.

2. Dobrze zadbaj o otoczenie w sypialni... wywietrz pokój, przygaś światło. To istotne by w pokoju były dobre warunki do spania, bo to dobrze wpływa na dłuższy sen, ale też zapobiega nocnym pobudkom smyka. Wystarczy, że w pokoju będzie 18-20 stopni C, a dziecko powinno spać jak suseł - a na pewno dłużej niż do godziny świtu.

3. Skróć drzemki w ciągu dnia. Niemowlakowi w 2. półroczu życia wystarczą 1-2 drzemki w ciągu dnia. Jeśli jest ich więcej, spróbuj zrezygnować z jednej - najlepiej tej, która jest najpóźniej. Dziecko nie będzie aż tak wypoczęte i łatwiej zaśnie wieczorem.

4. Nie karm po obudzeniu. Czasem dziecko budzi się i od razu woła mamę, bo wie, że dostanie jeść. Spróbuj przedłużyć chwile do czasu śniadania, być może wtedy dziecko nie będzie się budziło od razu, bo będzie wiedziało, że na jedzenie trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać.

5. Po zaśnięciu dziecka włóż do jego łóżeczka jaką mięciutką zabawkę (ale tylko wtedy, jeśli dziecko ma powyżej 6. miesiąca życia). Nie wkładaj zabawek do łóżeczka kiedy maluch usypia, bo to może go niepotrzebnie rozbudzić. Kiedy rano po obudzeniu dziecko znajdzie zajęcie, będzie w stanie przez 15-20 minut bawić się, co da tobie jeszcze kilka minut na drzemkę.

6. Daj mu się czymś zająć. Gdy usłyszysz rano, że dziecko się obudziło, a ty chcesz jeszcze chwilę poleżeć, nie podchodź od razu do łóżeczka. Dziecko, dopóki nie płacze, może przez chwilę zająć się sobą samo - jeśli się wsłuchasz, możesz usłyszeć jak gaworzy czy bawi się wiszącą nad nim karuzelką - te dźwięki poprawią także twój nastrój zaraz po przebudzeniu.

Redakcja poleca: Dlaczego sen jest ważny w rozwoju dziecka? [WIDEO]
Dobry sen gwarantuje niemowlęciu prawidłowy rozwój. Zobacz wywiad z ekspertem, dlaczego to takie ważne.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy