dekorowanie bombek
fot. Adobe Stock

Jak udekorować mieszkanie na Święta i skąd wzięły się bombki?

Dlaczego wieszamy na choince bombki? I co jeszcze możemy wykorzystać do świątecznej dekoracji mieszkania? Mamy dla ciebie kilka pomysłów!
dekorowanie bombek
fot. Adobe Stock
Nie ma Świąt bez choinki, a choinki bez bombek! Czy wiesz, że ozdabianie drzewka tymi dekoracjami nie ma szczególnie długiej tradycji?

Historia bombek

Pierwsze choinkowe bombki, zwane w Małopolsce „bańkami”, pojawiły się w Polsce dopiero w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo wzbogacało się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymberga.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Udekorujcie świątecznie mieszkanie!

Oto kilka podpowiedzi, jak ładnie ozdobić dom na święta:
  • Powieś/wystaw kartki z życzeniami świątecznymi - na pewno już jakieś trafiły do waszej skrzynki pocztowej. Przyczep je magnesami do lodówki, przypnij spinaczami do suszenia do sznurka rozpiętego między haczykami, na których wiszą obrazki. Opowiadaj dziecku, co na nich jest, co znaczą oraz od kogo je dostaliście.
  • Część ozdób z masy solnej można powiesić na klamkach, haczykach i na oknie. Małe dzieci rzadko są wielbicielami minimalizmu. Przeważnie wolą wnętrza wesołe, pełne kolorów i świecidełek. Możecie zaszaleć! 
  • Żeby dom nie tylko pięknie wyglądał, ale też cudnie pachniał, warto na stole postawić pomarańcze z goździkami. Możecie narysować na pomarańczy kształt gwiazdy lub choinki. Potem w kontury wbijać goździki. Zapach jest prześliczny. Od razu robi się cieplej na sercu!

Zobacz:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy