historia szopki bożonarodzeniowej
fot. Adobe Stock

Historia szopki bożonarodzeniowej (i jak ją zrobić z dzieckiem)

Zróbcie własną szopkę bożonarodzeniową - z tego, co jest w domu, z plasteliny, zabawek - niech ogranicza was tylko kres wyobraźni!
historia szopki bożonarodzeniowej
fot. Adobe Stock
Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez szopki. Chodzimy oglądać je w kościołach, wysyłamy na kartkach świątecznych i ustawiamy w domach pod choinkami. Może w tym roku zrobisz własną szopkę z dzieckiem i opowiesz mu, jak zrodził się zwyczaj wystawiania szopek i jasełek?

Ciekawostka: skąd wziął się żłobek?

Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy odtworzył urodziny Jezusa, czyli pierwszy „wystawił” jasełka. To dzięki niemu w roku 1224 powstała pierwsza żywa szopka bożonarodzeniowa. Dzięki niej św. Franciszek mógł wytłumaczyć wiernym, co jest istotą tego święta. Żłobek, który użyty był w pierwszej szopce, służył również za ołtarz do odprawienia mszy w Boże Narodzenie.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zbuduj z dzieckiem szopkę

Już? Dlaczego nie? Przecież uwielbiacie świąteczne dekoracje, prawda? Szopkę możecie zrobić z klocków albo z masy solnej. Gwiazdę betlejemską można łatwo wykonać z kłębka wełny. Święta rodzina i pastuszkowie? Ludziki z klocków lub małe zabawki-figurki będą świetne! Albo narysujcie na papierze kontury postaci, wytnijcie, pokolorujcie, z tyłu przyklejcie podpórkę z kawałka tektury. Możecie też ulepić świętą rodzinę z plasteliny. Będzie pięknie!
Możesz też wybrać którąś z gotowych szopek bożonarodzeniowych.

Zobacz, jak zrobić:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy