kobieta, test ciążowy, radość, zaskoczenie
fot. Panthermedia

12 najważniejszych pytań o początek ciąży

Test ciążowy pokazał ci dwie kreseczki? Z pewnością w głowie kłębi ci się mnóstwo pytań o początek ciąży. Postaramy się szybko i rzetelnie odpowiedzieć choć na niektóre z nich. Gdy rozwiejesz swoje wątpliwości, będzie ci dużo łatwiej.
kobieta, test ciążowy, radość, zaskoczenie
fot. Panthermedia

Niektóre dziewczyny twierdzą, że czuły, że są w ciąży, już kilka dni po zapłodnieniu. Skąd? Hm, ich słodka tajemnica. Większości z nas  wiadomość o ciąży potwierdził dopiero test ciążowy lub lekarz. A że do tego czasu żyłyśmy "normalnie", niejedna przyszła mama boi się, że zdążyła narozrabiać przed opóźnieniem okresu. Kilka drinków, seks, stresy – czy to nie zaszkodziło nienarodzonemu dziecku? Uspokajamy – jeszcze nie! A teraz najwyższa pora na nieco więcej szczegółów o początku ciąży.
 

1. Jak precyzyjnie obliczyć termin porodu?

To pewnie jedna z tych rzeczy, które cię teraz najbardziej interesują. Od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące (np. 11 kwietnia – 3 miesiące = 11 stycznia). Do otrzymanej daty dodaj siedem dni (11 stycznia + 7 dni = 18 stycznia). Przewidywany termin porodu (lekarze używają skrótu PTP) to właśnie 18 stycznia. Pamiętaj jednak, że wyliczona data narodzin dziecka jest tylko orientacyjna. Z badań wynika, że jedynie jedno na 20 dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Reszta przychodzi na świat najczęściej w granicach dwóch tygodni od terminu właściwego (czyli między 38. a 42. tygodniem ciąży).

Redakcja poleca: Wczesna ciąża - film z USG w 4.-6. tygodniu
Sprawdź, co można już zobaczyć na badaniu USG w bardzo wczesnej ciąży. Zobacz, jak wygląda zarodek i bijące serce dziecka między 4. a 6. tygodniem ciąży.

2. Czy to prawda, że po zajściu w ciążę nie powinnam gwałtownie rzucać palenia, tylko je ograniczyć?

Nieprawda! Palenie jest szalenie szkodliwe dla zdrowia i każdy moment jest dobry na jego radykalne rzucenie – a ciąża to już wyjątkowo. Oprócz zagrożeń uniwersalnych dla palacza, czyli znacznie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka oraz choroby serca, u dzieci, których mamy w ciąży paliły, powoduje ono znaczne zmniejszenie wagi urodzeniowej. Myślisz, że to w sumie nic wielkiego? Mylisz się! Niska waga urodzeniowa dziecka to jest główna przyczyna wielu poważnych problemów noworodków – z przedwczesnym porodem i opóźnieniami w rozwoju psychicznym oraz fizycznym włącznie. Mam wielką nadzieję, że wystarczająco cię nastraszyłam i nie sięgniesz już więcej po papierosa. Ani w ciąży, ani potem, gdy już urodzisz.
 

3. Dlaczego na początku ciąży jest mi niedobrze? Czy dziecko też często źle się czuje?

Nudności zazwyczaj pojawiają się około 6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru. Odpowiadają za nie prawdopodobnie podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i estrogenu), rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (co powoduje pogorszenie trawienia), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzony zmysł powonienia. Zazwyczaj jest tak, że im większa ilość wydzielanych hormonów w ciąży, tym większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty (kobiety z chorobą lokomocyjną bardziej narażone są na nudności w ciąży). Natomiast twoje marne samopoczucie w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu szczęśliwie w ogóle nie przekłada się na formę maluszka. Cóż możesz zrobić, żeby poczuć ulgę? Przede wszystkim staraj się jadać często, aby nie miewać pustego żołądka.

Zobacz też: 12 niezawodnych sposobów na mdłości w ciąży

4. Kiedy zacznie mi rosnąć brzuch?

To sprawa szalenie indywidualna. Są mamy, którym brzuszek zaokrągla się już w trzecim miesiącu ciąży, po innych nie widać ciąży nawet do połowy czasu jej trwania. I każda z tych sytuacji może być jak najbardziej w normie.

Doładuj
Przeładuj