kobieta, ciąża, brzuszek, telefon, leżeć

Czy to początek porodu?

Czy będę wiedziała, że właśnie zaczyna się poród? Czy nie urodzę w sklepie albo samochodzie? Przeczytaj, po czym poznać, że rodzisz.
kobieta, ciąża, brzuszek, telefon, leżeć
Obawiasz się, że przegapisz początek akcji porodowej. Spokojnie. Poród to długi proces – trwa zwykle 8–12 godzin u kobiety, która rodzi po raz pierwszy (4–8 godzin u rodzącej kolejne dziecko).
Powiemy ci, czego możesz się spodziewać.

Pierwsze zwiastuny porodu

Już miesiąc przed porodem organizm zacznie ci dawać sygnały, że zbliża się termin porodu. Dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego porusza się mniej energicznie. Możesz wtedy poczuć nieregularne, niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te mają za zadanie „przegrupować” mięsień macicy i ukształtować jej dolny odcinek w taki sposób, aby był gotowy do porodu.
  [content:0_18464,,8_1130,0_21955,8_1271:ECVideo]

Na kilka tygodni przed porodem dziecko może obniżyć się w kanale rodnym (brzuch się „opuszcza”). Łatwiej ci będzie oddychać, ale jednocześnie może pojawić się uczucie nacisku na pęcherz moczowy, nieprzyjemne kłucia w dole brzucha oraz pachwinach. Teraz obserwuj, czy nie pojawią się inne objawy.
Kilka dni lub godzin przed porodem z kanału szyjki macicy może odejść czop śluzowy – galaretowata wydzielina lekko zabarwiona pasemkami krwi (może też być brunatna). Znaczy to, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, przygotowując się do porodu.
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.

Znak, że poród się zaczyna

Każdy poród rozpoczyna się i przebiega nieco inaczej. Są jednak dwa typowe symptomy porodu świadczące o tym, że niedługo przytulisz swoje wyczekane dziecko, a mianowicie: Jeśli w terminie porodu zaobserwujesz u siebie napięcie brzucha i pojawi się pierwszy skurcz – nie musisz od razu jechać do szpitala. Czekaj i obserwuj. Czy to rzeczywiście skurcze porodowe? A może po prostu wywołane zmęczeniem mięśni po intensywnym dniu...
  Jeśli przyjedziesz do szpitala za wcześnie (sprawdź: Co warto zabrać na porodówkę), z początkiem nieregularnej czynności skurczowej, to może się zdarzyć, że pod wpływem stresu związanego z pojawieniem się w szpitalu skurcze macicy wyciszą się, ustaną. Dlatego w domu sprawdź, czy w każdej pozycji skurcze mają tendencję do nasilania się, czy raczej do wyciszania. Jeśli masz wątpliwości, proponuję, byś weszła do wanny z ciepłą wodą lub wzięła ciepły prysznic.

Skurczów porodowych nie można niczym wyciszyć – ani lekami, ani kąpielą (czytaj też: Skurcze porodowe nie mijają po kąpieli). U pierworódek poród często zaczyna się powoli i łagodnie. Wykorzystaj więc te ostatnie godziny przed wyjazdem do szpitala na gromadzenie sił, które będą ci wkrótce bardzo potrzebne. Jeśli masz ochotę, zjedz coś pożywnego. Często odwiedzaj toaletę (pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu). Zadzwoń do męża i... odpoczywaj!

Czytaj też: Jak wyglądają i jak odchodzą wody płodowe?

Skurcze porodowe

Są zazwyczaj bolesne. Kobiety opisują je jako „opasujące”, a nawet ściskające cały brzuch. Z godziny na godzinę się nasilają. Skurcze porodowe stają się także coraz dłuższe – trwają 40–60 sekund. Pojawiają się również coraz częściej – kolejno co 10, potem co 7 i 5 minut. Będziesz je czuć bez względu na pozycję – gdy usiądziesz, staniesz, położysz się oraz gdy zaczniesz chodzić.

Gdy odchodzą wody płodowe

U kobiet, które rodzą po raz pierwszy, pęknięcie błon płodowych następuje dopiero w pierwszym okresie porodu. Bardzo często jednak zmiana ciśnień w atmosferze powoduje pęknięcie pęcherza płodowego wcześniej. Jeżeli więc zaczną odchodzić wody płodowe (najczęściej sączą się powoli, a nie chlustają), to znak, że musisz działać. Między nogi włóż grubą podpaskę lub biały ręcznik. Przyjrzyj się wyciekowi. Powinien być przezroczysty i bezbarwny.
  [content:0_21953,2_1339,0_24780,0_23988:CMNews]

Jeśli zaobserwujesz u siebie sączenie czystych wód płodowych, spokojnie jedź do szpitala. Gdy mają kolor zielonkawy, to oznak, że twoje dziecko zaznało jakiegoś dyskomfortu, np. oddało smółkę. Nie jest to sytuacja zagrożenia jego życia, ale nie zwlekaj z wyjazdem do szpitala – trzeba wyjaśnić przyczynę zmiany zabarwienia wód.

Sprawdź też: Jak dziecko układa się tuż przed porodem – 5 pozycji
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy