Poczucie winy towarzyszy każdej mamie, niezależnie od sposoby karmienia
fot. Fotolia

Poczucie winy – to uczucie łączy wszystkie mamy

Pierś czy butelka? Nieważne, w jaki sposób karmisz dziecko. Wszystkie mamy czują to samo, chociaż mają ku temu inne powody.
Hanna Szczesiak
Poczucie winy towarzyszy każdej mamie, niezależnie od sposoby karmienia
fot. Fotolia
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu przeprowadzili serię testów, aby zbadać doświadczenia 3 grup mam: mam karmiących wyłącznie piersią, wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub karmiących naprzemiennie. W badaniu wzięło udział ponad 1600 mam karmiących dzieci do 2 roku życia. Zostały poproszone o wypełnienie ankiet dotyczących ich emocji i wrażeń towarzyszących karmieniu.

Każda mama czuje się winna

Ze wszystkich mam karmiących wyłącznie mieszanką aż 68% przyznało, że czują się napiętnowane przez społeczeństwo ze względu na sposób karmienia, jaki wybrały. Niewiele mniej ma z tego powodu poczucie winy. Aż 76% mam musi bronić swojego wyboru i tłumaczyć się przed innymi.

Poczucie winy towarzyszy wszystkim mamom, także tym, które karmią piersią lub karmią naprzemiennie. W przypadku mam karmiących naturalnie poczucie winy jest związane m.in. z debatą dotyczącą karmienia w miejscach publicznych.  Inną przyczną poczucia winy jest konieczność powrotu do pracy – kobiety czują się winne, że muszą  włączyć do diety dziecka mieszanki.

"Kobiety, które karmią piersią, są zestresowane i boją się, że zaniedbują innych członków rodziny i swoje obowiązki. Kobiety, które nie karmią piersią mają poczucie winy z powodu sposobu karmienia. Wstydzą się, kiedy muszą wyjaśniać, dlaczego nie karmią piersią i mają wrażenie, że nie wpisują się w utworzoną przez społeczeństwo rolę dobrej matki. To badanie pokazuje związek pomiędzy presją karmienia piersią a emocjami i uczuciami matek" – powiedziała Sophia Komninou, jedna z badaczek.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

"Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka"

Karmienie piersią co najmniej do 6 miesiąca życia dziecka jest zalecane przez większość specjalistów. Mleko mamy to dla maluszka najlepszy pokarm, który dostarcza mu wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju, chroni przed alergiami i pozytywnie wpływa na jego zdrowie w przyszłości. Mimo to presja karmienia piersią wywiera szkodliwy wpływ na mamy, które z różnych powodów nie mogą karmić naturalnie i korzystają ze sztucznych mieszanek.

Każda mama zasługuje na szacunek, niezależnie od sposobu karmienia, jaki wybrała. Chcieć nie zawsze znaczy móc! Są mamy, które mimo starań i chęci nie mogą karmić piersią. Co robić? Z jednej strony powinniśmy zachęcać mamy do karmienia naturalnego, jednak z drugiej, nie możemy wywierać presji na kobietach, które wybrały inny sposób karmienia. Poczucie winy i wstydu nie służą ani mamie, ani dziecku.

W jaki sposób wy karmicie albo karmiłyście swoje maluchy?

Czytaj także: Uratowała życie noworodka, karmiąc go piersią

źródło: sciencedaily.com
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy