Pod wpływem

Rodzice pod wpływem dzieci stają się bardziej dziecinni. Infantylizacja jest powszechna i pogłębia się z każdym kolejnym dzieckiem. Czy może odwrotnie: rodzice pod wpływem dzieci bardziej się starzeją?
Rodzice pod wpływem dzieci stają się bardziej dziecinni. Infantylizacja jest powszechna i pogłębia się z każdym kolejnym dzieckiem. Czy może odwrotnie: rodzice pod wpływem dzieci bardziej się starzeją? Mężczyzna w sile wieku, który staje się ojcem, ulega zdziadzieniu, nawet nie korzystając z urlopu tacierzyńskiego. „Każda wizyta na placu zabaw, każde pchnięcie wózka bądź bezpośredni kontakt z substancją typu sudocrem lub bebiko powoduje utratę trzech do czterech cebulek włosów dziennie, co w efekcie prowadzi do łysienia ojców”, piszą polscy psychologowie w najnowszym numerze miesięcznika „Psychologia przedwczoraj i pojutrze”.

W społeczeństwie polskim zdania są podzielone, podkreśla magister tornister Sergiusz Tabelka z Głównego Instytutu Trutututu. Na pytanie: „Czy dziecko odmłodziło pana/panią” 45 proc. badanych odpowiada: „Tak, poczułem/łam się młodziej”, natomiast 40 proc.: „Poczułem/łam się starzej”. A 5 proc. ludności odpowiedziało: „Nie zauważyłem/łam, że mam dziecko”. To największe tego typu badania w Polsce przeprowadzone dzięki grantowi z Unii Europejskiej w ramach programu „Słoneczna geriatria na terenach Europy Środkowej”. Głównie mężczyźni i wyborcy PIS czuli odmładzające skutki posiadania dzieci.

Natychmiast podzieliły się i media. Programy prawicowe przemilczają efekty starzenia się, a zdziecinnienie przedstawiają w pozytywny sposób, np. konsekwentnie unikając używania słowa „infantylizacja”. Dokument autorstwa Ewy Przyspieszalskiej wręcz roi się od bohaterów odmłodzonych rodzicielstwem. Jeden z nich, pan Florian, opowiada: „Więcej czasu spędzam na rekonstrukcjach bitew i zabawie w małego powstańca. Zszedłem z gabinetowego fotela na poziom podłogi, to fascynujące!”. Pan Piotr z kolei podkreśla: „Koleżanka z pracy zauważyła, że odmłodziłem nawet moją garderobę. Kiedyś preferowałem marynarki Bytom, a teraz noszę bluzę z naszywką Star Wars, którą wybrał dla mnie mój czwarty syn”. I kontynuuje swą opowieść, siedząc w gabinecie wyklejonym tapetą Hello Kitty: „Wakacje dla dorosłych porzuciłem ze względu na alkohol i sporty ekstremalne. Jeżdżę z przyjaciółkami ze żłobka do Rabki Zdrój, gdzie pani Wojciechowa pozwala nam przytulać i karmić kozy”.

Tymczasem kobiety, zarówno mężatki, jak i singielki samotnie wychowujące dzieci, a w szczególności mieszkanki Wielkopolski o dochodach powyżej 5 tys. zł brutto, podkreślają, że od kiedy urodziły dzieci, „czują, że się zmatronizowały”, a ich partnerzy stali się „jacyś tacy podtatusiali”. Ankieterzy, próbując doprecyzować pojęcie „podtatusienia”, otrzymali następujące wyjaśnienia. Mężczyzna podtatusiały: a) nagle interesuje się kosiarkami w dziale ogrodniczym OBI; b) zaczyna mieć bóle w krzyżu od nieumiejętnego noszenia dzieci; c) wymienia koszule na mniej dopasowane, by zakryć brzuch spowodowany dojadaniem po dzieciach; d) o jedynych w roku trwających trzy dni męskich wakacjach opowiada przez cały rok; e) bezbłędnie rozróżnia markę McLaren od marki Maclaren.

Kobiety w filmie dokumentalnym francuskiej telewizji TEVESĘK jako najbardziej postarzające wymieniały m.in: „telefony od niani, gdy zabawa w klubie dopiero rusza, ustępowanie przez nastolatki miejsc w tramwaju oraz dramatyczny spadek w liczbie kochanków”. Cecylia z Avignonu barwnie opowiadała o fenomenie pań kosmetyczek wciskających matkom kremy na rozstępy: „Wiele bezdzietnych, a nawet ojców ma cellulitis, ale tylko nam, matkom, wciska się te preparaty”. Miejmy nadzieję, że współcześni rodzice w końcu dojrzeją i krem na rozstępy potraktują jako powód do dumy.


Tekst: Agata Passent/Syndykat Autorów.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy