GRY
 
 

Podaj smoka

Wiele dzieci nie potrafi bez niego żyć – nie od parady nazywany jest pocieszycielem. Jaki smoczek wybrać?

fot. Materiały prasowe
Najlepiej, by smok układał się w buzi jak sutek podczas karmienia piersią – stąd gumka w kształcie łezki. dzięki temu malec może trzymać język w naturalnej pozycji, a nie owijać go wokół smoczka. Dobre są gryzaki z silikonu i lateksu – pod warunkiem, że maleństwo nie jest uczulone na któreś z tworzyw.

Wybierając smoczek, zwróć uwagę, czy ma atest (symbol CE czy EN 1400 oznacza, że spełnia europejskie normy) lub pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Ważny jest też przedział wiekowy – są smoczki od trzeciego miesiąca życia, od trzeciego do szóstego i więcej – wraz z rozwojem dziecka rośnie też buzia.

Od kiedy?
Prawidłowa kolejność jest taka – bobasek najpierw uczy się ssać pierś, a dopiero później smoczek. Dlaczego? Bo ssanie piersi i smoczka wymaga innych ruchów warg i języka. Bo nieprawidłowe ssanie może być przyczyną bolesności brodawek czy zmniejszenia laktacji. Dlatego zanim kupisz najlepszy smoczek dla maleństwa, pozwól mu nauczyć się ssania piersi – dopóki nie ustabilizuje się laktacja (poznasz po tym, że między karmieniami piersi są miękkie, a nie nabrzmiałe od mleka). W tym pierwszym okresie najlepszą reakcją na płacz noworodka niech będzie karmienie – dzięki temu malec zaspokoi głód, odruch ssania, ale też potrzebę bliskości.
Ile kupić smoczków? Przydadzą się dwie, trzy sztuki.I wszystkie warto brać na spacer – bo gdy jeden wyląduje na ziemi, będziesz mogła podać dziecku zapasowy.

Tego nie rób!
Przestrzegaj kilku zasad:
1. Nie oblizuj smoczka, tylko go umyj. W twojej ślinie mogą być bakterie wywołujące próchnicę.
2. Nie wieszaj go na sznurku wokół szyi malca. Istnieje ryzyko uduszenia dziecka.
3. Nie podawaj zużytego gryzaczka. Maluch może ugryźć kawałek naderwanej gumy i się nim zakrztusić. Dlatego zmieniaj smoczki co 6–8 tygodni.
4. Nie maczaj smoczka w sokach lub cukrze. W ten sposób rozwija się u dziecka próchnica.


Lekcja uspokajania - czwarta część konkursu rozwiązana!
Często smoczek jest jedynym sposobem na osuszenie łez. Ale czy każdy jest dobry dla każdego smyka? Czy trudno namówić maluszka do jego ssania? Namówiliśmy forumowiczki, by podzieliły się swoim doświadczeniem i wzięły udział w konkursie „Ważne debiuty” zorganizowanym wspólnie z Aventem. Rady, jak nauczyć dziecko ssać smoka, znajdziesz na www.debiuty.babyonline.pl. Najciekawsze publikujemy na łamach „Mamo, to ja” (może i ty zadebiutujesz jako nasza autorka?). Oto one:

c.d. na następnej stronie »
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (1 ocena)

3.0
Doładuj
Przeładuj