podanie do szkoły
fot. Adobe Stock

Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]

Podanie to pismo, w którym zwracamy się z konkretną prośbą do danej instytucji. Uczniowie piszą podanie o przyjęcie do szkoły, rodzice mogą pisać podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy. Sprawdź, jak poprawnie napisać podanie.
Joanna  Biegaj
podanie do szkoły
fot. Adobe Stock
Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z jakąś prośbą. Powinno zawierać konkretne elementy umieszczone w odpowiednim miejscu. Pisząc podanie, należy zadbać o aspekty estetyczne – kartka (formatu A4) nie może być pomięta, zniszczona, a pismo powinno być staranne i wyraźne. Wygląd podania świadczy nie tylko o nas, ale również o naszym stosunku do adresata. 

Jak napisać podanie?

Oto instrukcja, w jaki sposób napisać podanie do szkoły lub innej instytucji: 
  1. W prawym górnym rogu kartki zapisz miejscowość i datę (dzień, miesiąc, rok) złożenia podania.
  2. Na górze po lewej stronie umieść dane osobowe osoby piszącej podanie: imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu.
  3. Poniżej danych osobowych, po prawej stronie kartki wpisz dane osoby lub instytucji, do której kierujesz podanie.
  4. Poniżej danych adresata, na środku kartki umieść tytuł. Może on ograniczać się jedynie do słowa „Podanie” lub być bardziej doprecyzowany, np. „Podanie o przeniesienie do innej klasy”.
  5. Kolejnym punktem jest treść właściwa, czyli prośba napisana w prosty i zwięzły sposób. Jeśli jest to konieczne, możesz dodać uzasadnienie prośby, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”.
  6. Na samym dole po prawej stronie złóż swój podpis.
  7. Jeżeli do podania chcesz dołączyć jakieś dokumenty – po lewej stronie dopisz spis załączników.
Pisząc podanie, nie można zapominać o formach grzecznościowych używanych w korespondencji. Do danej osoby należy zwracać się „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, a podanie zakończyć słowami „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem".

Wzór podania

Możesz też skorzystać z przygotowanego przez nas gotowego wzoru podania. Wystarczy kliknąć w zdjęcie i pobrać dokument, a następnie uzupełnić druk odpowiednimi danymi.

podanie do szkoły

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy