cena leku pomagającego zwalczać koronawirusa
fot. Adobe Stock

Podano cenę leku na koronawirusa – to będzie BARDZO drogie leczenie!

Znana jest już cena leku pomagającego szybciej zwalczyć koronawirusa. Podawanie leku ma skracać leczenie zakażenia COVID-19 o cztery dni. Niestety jego cena to będą spore pieniądze, a to oznacza, że walka z koronawirusem pochłonie kolejne miliony dolarów.
Agnieszka Majchrzak
cena leku pomagającego zwalczać koronawirusa
fot. Adobe Stock
Chodzi o lek remdesivir, który był testowany w USA i Europie i uzyskał bardzo dobre wyniki badań w skuteczności walki z koronawirusem. To pierwszy bardzo ważny krok na drodze opanowania wirusa, kolejnym ma być wynalezienie szczepionki na koronawirusa.

9 tys. złotych na jednego chorego z COVID-19

Amerykańska firma Gilaed Sciences podała cenę leku przeciwwirusowego remdesivir. Jedna jego fiolka ma kosztować 390 dolarów – około 1 tys. 545 złotych.

Ale chory z COVID-19 będzie musiał być poddany 5-dniowej kuracji, z użyciem sześciu fiolek leku, co w sumie da koszt 2 tys. 340 dolarów za jednego pacjenta (ok. 9 tys. 273 złotych).

Firma zastrzega, że i tak zaniżyła cenę leku ze względu na pilne potrzeby związane z opanowaniem pandemii koronawirusa.

„Firma postanowiła wycenić remdesivir znacznie poniżej tej wartości" – napisał w liście otwartym prezes Gilaed Sciences Daniel O'Day. Podkreślił, że w normalnych okolicznościach wyceniliby lek zgodnie z jego wartością.

„Aby zapewnić szeroki i równy dostęp w czasie pilnej globalnej potrzeby, ustaliliśmy cenę dla rządów krajów rozwiniętych w wysokości 390 dolarów za fiolkę. W oparciu o obecne plany leczenia oczekuje się, że znaczna większość pacjentów będzie objęta 5-dniowym cyklem leczenia z użyciem sześciu fiolek remdesiviru, co daje koszt w wysokości 2340 dolarów za pacjenta" – wycenił O'Day.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Czy remdesivir uwolni ludzkość od koronawirusa?

Remdesivir nie gwarantuje stuprocentowego wyleczenia. To opracowany w 2014 roku lek do walki z gorączką krwotoczną wywołaną wirusem Ebola. Amerykański Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIAID) podkreśla, że stosowanie go przy COVID-19 skraca o cztery dni proces leczenia i zmniejsza również nieznacznie ryzyko śmierci.

Jeszcze w maju szef Europejskiej Agencji Leków zapowiedział, że remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu COVID-19.

Badania przeprowadzone w USA i Europie pokazują, że remdesivir przyspiesza o 31 proc. czas zdrowienia chorych zakażonym koronawirusem (z 15 do 11 dni). Po jego podaniu szybciej ustępuje gorączka i kłopoty z oddychaniem.

Dzięki remdesivirowi mamy oszczędzić pieniądze

Gilaed Sciences szacuje, że terapia remdesivirem zmniejszy koszty leczenia chorych z COVID-19. Dzięki temu więcej pacjentów zostanie wyleczonych i szybciej wrócą do domu.

„Pierwsze wyniki badania NIAID u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wykazały, że remdesivir skrócił czas powrotu do zdrowia średnio o cztery dni" – napisał prezes Gilaed Sciences.

Jego zdaniem, biorąc za przykład Stany Zjednoczone, dzięki terapii remdesivirem wcześniejsze wypisanie ze szpitala jednego pacjenta „przyniosłoby oszczędności dla szpitala w wysokości około 12 tysięcy dolarów".

Gdzie będzie stosowane leczenie remdesivirem?

Gilaed Sciences chce, aby lek we wskazanej przez firmę cenie był powszechnie dostępny w rozwiniętych krajach na całym świecie.

„Cena ta zostanie zaoferowana wszystkim rządom w krajach rozwiniętych na całym świecie, w których remdesivir jest zatwierdzony lub dopuszczony do użytku" – zapewnił jej prezes. Jego zdaniem taka cena leku pozwoli na jego powszechny dostęp.

Wiadomo, że lek jest testowany w Polsce, a zgodę na jego stosowanie wydało Ministerstwo Zdrowia. Remdesivir jest podawany chorym na COVID-19 w szpitalach we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Łodzi i w Kielcach.

Źródło: businessinsider.com.pl, infodent24.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy