Podawanie leków dziecku

Radzimy, jak podawać maluszkowi lekarstwa w sposób pewny i bezpieczny.

Jak podawać dziecku leki?

Podawanie lekarstw, nawet tych bez recepty, uzgodnij z pediatrą. Dowiedz się wcześniej, jaki lek będzie odpowiedni, np. jeśli dziecko nagle zacznie gorączkować. Dla najmłodszych lekarstwa trzeba dobierać starannie i dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania.
 • Zadbaj, by twojego malca prowadził jeden lekarz, który zna dziecko, jego stan zdrowia i sposób, w jaki reaguje na lekarstwa.
 • Poproś lekarza, aby zapisywał na karteczce wskazówki dotyczące leczenia (a najlepiej w specjalnym zeszycie): jak często malec powinien dostać lekarstwo i w jakiej dawce. Powinnaś wiedzieć, ile dziecko waży, bo dawkę leku oblicza się w stosunku do wagi smyka.
 • Podczas wizyty wyjaśniaj wszystkie swoje wątpliwości dotyczące podawania leków. Doświadczeni pediatrzy zawsze mówią, że nie ma głupich pytań, więc się nie krępuj, tylko dowiedz się, jakie jest działanie preparatu, jakich skutków ubocznych można się spodziewać i o których z nich musisz powiedzieć lekarzowi.
 • Spytaj lekarza, kiedy można spodziewać się poprawy i kiedy przyjść na kolejną wizytę, gdyby leczenie nie przynosiło efektów. Dowiedz się, kiedy trzeba zakończyć kurację.
 • Zapamiętaj: Przed podaniem leku sprawdź, czy dajesz właściwy, dokładnie przeczytaj jego nazwę, zwłaszcza gdy musisz podać preparat wieczorem albo w nocy przy przyćmionym świetle. O pomyłki wtedy nietrudno. Usuń z apteczki leki przeterminowane, o zmienionej barwie, zapachu lub konsystencji.
Redakcja poleca: Gdy rodzi się chore dziecko...
Czasem ciąża przebiega bez niepokojących objawów, a mimo to na świat przychodzi chore dziecko. Jak dowiadują się o tym rodzice? Czy mogą liczyć na wsparcie?

Jak podawać dziecku leki w płynnej postaci?

Małe dzieci nie połkną tabletki, nie umieją też jej ssać (to grozi zakrztuszeniem). Gdy lek występuje tylko
w takiej postaci, a lekarz uzna, że trzeba go zastosować, rozgnieć tabletkę, wymieszaj z wodą, podaj na łyżeczce.
 • Używaj miarki, strzykawki lub łyżeczki z podziałką. Posadź malucha na kolanach, przytrzymaj jedną ręką, a drugą podaj do buzi lekarstwo. Nie dotykaj łyżeczką tylnej części języka – w ten sposób wywołałabyś odruch wymiotny. Strzykawka ma tę przewagę nad łyżeczką, że pozwala dokładnie odmierzyć dawkę leku. Zakraplacz skieruj w miejsce pomiędzy policzkiem a dziąsłem.
 • Daj dziecku czas na przełknięcie. Aby dziecko się nie zakrztusiło, wlej do jego buzi tylko tyle leku, ile może połknąć naraz. Jeżeli się wyrywa, poproś kogoś o pomoc, ale unikaj podawania leku na siłę. Jeśli zwymiotuje, spróbuj jeszcze raz po 10–20 minutach. Gdy wymioty powtarzają się, lekarz może zmienić lek lub zalecić podanie w innej postaci.
 • Wybierz porę przed karmieniem, aby podać lek, chyba że lekarz wyraźnie zaleci inny moment. Gdy malec zgłodnieje, jest większa szansa, że uda się go namówić na przyjęcie czegoś, co mu niekoniecznie smakuje.
 • Zapamiętaj: Jeżeli dziecko dostaje kilka leków, narysuj schemat ich podawania i powieś w widocznym miejscu. Zapisuj, kiedy jaki zastosowałaś, bo łatwo o tym zapomnieć. Jest to konieczne, gdy dzieckiem opiekuje się więcej niż jedna osoba.

Leki nie tylko doustnie

O lekach musisz wiedzieć więcej, niż napisano w ulotce. Źle zastosowane, przyniosą więcej szkody niż pożytku.
 • Kropelki do nosa. Połóż malucha płasko, swoją dłoń umieść pod jego główką i lekko unieś. Gdy wpuszczasz krople do lewej dziurki, głowę przechyl w prawo, i odwrotnie. Po chwili posadź malca.
 • Krople do ucha. Żadnych nie wpuszczaj do uszu na własną rękę. Jeśli krople zaleci lekarz, połóż malca na boku, przytrzymaj główkę jedną ręką, a drugą je wpuść. Masuj nad uchem, by lek lepiej wniknął do środka.
 • Kropelki do oczu. Leżącemu dziecku przemyj powieki gazikiem umoczonym w soli fizjologicznej. Rozchyl powieki palcem wskazującym i kciukiem, wpuść 1–2 krople do kącika od strony noska. Spływający po buzi nadmiar płynu wytrzyj wacikiem. Jeśli dziecko jest niespokojne, poproś kogoś o pomoc.
 • Czopki. Połóż maluszka na plecach, unieś nóżki, posmaruj odbyt wazeliną, wprowadź czopek (cieńszym końcem), przytrzymaj pośladki, by się nie wysunął. Potem ułóż malca na boku.
 • Smarowanie maścią. Nie obowiązuje zasada: im grubiej, tym lepiej. Skóra musi oddychać. Nie stosuj maści ze sterydami na własną rękę ani dłużej, niż zalecił lekarz.
 • Zastrzyki. Mogą być dożylne, domięśniowe, podskórne. Dożylnych nie robi się w domu. Tak podany lek dostaje się bezpośrednio do krwi i działa najsilniej. Domięśniowe musi robić doświadczona pielęgniarka.
 • Za pomocą nebulizatora. To urządzenie zaopatrzone w maseczkę, które służy do nawilżania dróg oddechowych i wziewnego podawania leków. Zamiast nebulizatora można też używać inhalatora z maseczką.

Pięć ważnych „nie”przy podawaniu leków

 1. Nie kontynuuj podawania leku, jeśli zauważyłaś niepokojące reakcje: występują uporczywe wymioty, wysypka, pokrzywka, obrzęk wokół ust, trudności z oddychaniem. Szybko skontaktuj się z lekarzem.
 2. Nie wymuszaj na lekarzu przepisania antybiotyków. Te silnie działające leki stosowane są u dzieci zbyt często. Nie skracaj bez porozumienia z lekarzem czasu podawania ich ani niepotrzebnie go nie wydłużaj.
 3. Nie wyjmuj lekarstw z oryginalnych opakowań, dopilnuj też, by żaden leczniczy preparat nie był w zasięgu dziecięcych rączek.
 4. Nie trzymaj leków w jasnych i ciepłych miejscach, niektóre muszą stać w lodówce.
 5. Nie podawaj syropów wykrztuśnych i rozrzedzających wydzielinę wieczorem. Ostatnią dawkę dziecko powinno przyjąć do godz. 1

Zobacz też: Mam chore dziecko – niech świat się dostosuje!

Konsultacja: Ewa Kamińska, farmakolog kieruje Zakładem Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy