napięcie mięśniowe
fot. Fotolia

Dlaczego lekarz podciąga niemowlę za rączki podczas badania?

Podczas badania małego dziecka lekarz podciągnął twoje maleństwo za rączki? Sprawdź dlaczego! O wartości tego badania mówi pediatra neonatolog.
Alicja Rotfeld
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
napięcie mięśniowe
fot. Fotolia
Widziałam, jak neonatolog podciągał mojego synka za rączki do pozycji siedzącej. Po co to robił, skoro Marcinek i tak nie umie jeszcze trzymać główki? Czy mu to nie zaszkodziło? 
Wiktoria Więcławska  z Suwałk

Takie badanie wykonuje lekarz neonatolog jeszcze w szpitalu, potem także pediatra podczas wizyty kontrolnej w przychodni. Sprawdzają w ten sposób, czy mięśnie dziecka pracują prawidłowo. (Czytaj więcej o napięciu mięśniowym niemowlęcia).

Noworodek nie jest w stanie sam sztywno utrzymywać główki (czyli ciągnąć jej razem z tułowiem), więc gdy jest podciągany za rączki z leżenia na pleckach, opada ona w tył. Lekarz sprawdza jednak, czy nie opada ona całkiem bezwładnie – to mogłoby świadczyć o zbyt słabym napięciu mięśni.

Warto podkreślić, że tego badania nie powinni wykonywać rodzice w domu. Rodzicom brak doświadczenia w ocenie tego, co jest prawidłowe, a co nie. Poza tym niemowlę, w zależności od nastroju, może się różnie zachowywać. Jeśli mama lub tata zauważą coś niepokojącego, powinni poprosić lekarza w przychodni, by wyjaśnił wszelkie wątpliwości. Można też zabrać dziecko do neurologa.

Proszę jednak pamiętać, że niemowlę powinno sprawnie dźwigać głowę dopiero około 3. miesiąca życia. Nie wymagajmy zbyt wiele od noworodka!
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy