smutek podczas karmienia piersią
fot. Adobe Stock

Karmisz piersią i jesteś smutna? Niewykluczone, że cierpisz na D-MER

Czujesz smutek, lęk, rozdrażnienie podczas karmienia mlekiem? Być może jesteś jedną z tych mam, które cierpią na niekontrolowany spadek emocji. To nie Twoja wina!
Agnieszka Majchrzak
smutek podczas karmienia piersią
fot. Adobe Stock
Chodzi o D-MER, który jest hormonalną i fizjologiczną reakcją organizmu na uwalnianie mleka matki.

D-MER  wywołuje smutek, lęk, rozdrażnienie

Czy kiedykolwiek doświadczyłaś nagłego poczucia niekontrolowanego smutku lub innej nieprzyjemnej emocji podczas karmienia piersią? To właśnie mógł być D-MER, czyli Dysphoric Milk Ejection Reflex. Jest to to stan, który dotyka niektóre kobiety podczas karmienia piersią i jest doświadczany jako nagłe uczucie dysforii, czyli obniżenia nastroju. Możesz być smutna, rozdrażniona, czuć lęk lub inne nieprzyjemne, negatywne emocje. Dochodzi do niego w momencie, 
gdy zaczynasz karmić piersią, na krótko przed uwolnieniem mleka i trwa to najwyżej kilka minut.

D-MER to nie to samo co niechęć do karmienia piersią. Różni się od innych problemów związanych z karmieniem piersią i nie należy go mylić z depresją poporodową, zmęczeniem karmieniem piersią, nudnościami, drażliwością piersi lub brodawek, zniecierpliwieniem dziecka podczas jedzenia.
Redakcja poleca: Problemy z karmieniem piersią. Jak je pokonać? [WIDEO]
Karmienie piersią niestety nie zawsze przebiega tak sprawnie, jakbyśmy sobie tego życzyły. Czasami musimy pokonać pewne trudności, żeby z powodzeniem karmić swoje dziecko. Zobacz, co radzi położna.

Za D-MER odpowiada nagły spadek dopaminy

Analizy pokazały, że negatywne emocje odczuwane przez matkę podczas uwalniania mleka wynikają z nieprawidłowego spadku naturalnej chemicznej dopaminy w organizmie. U wszystkich kobiet w okresie laktacji, po uwolnieniu mleka, poziom dopaminy (odpowiedzialnej za uczucie radości) obniża się, aby zrobić miejsce dla większej ilości prolaktyny, odpowiedzialnej za wydzielanie się mleka. 

Większość karmiących mam nawet sobie z tego nie zdaje sprawy, że to się dzieje. Jednak u matek cierpiących na D-MER, dopamina nie spada właściwie, co powoduje nagłą falę smutku lub innych negatywnych emocji. Trwa to aż do momentu, gdy prolaktyna wzrośnie i poziom dopaminy ustabilizuje się. Istnieją różne stopnie D-MER, od łagodnej formy, poprzez ​​umiarkowaną lub ciężką.

Stan ten został po raz pierwszy zidentyfikowany 11 lat temu przez amerykańską konsultantkę laktacyjną Alię Macrinę Heise, która doświadczyła go podczas karmienia swojego trzeciego dziecka. Była tym bardzo silnie zaskoczona. Niestety na darmo szukała wyjaśnienia u specjalistów. Zaczęła własne badania, które wkrótce ujawniły, że jest coś więcej w smutku, 
który czuła. Obecnie Heise jest autorką publikacji na ten temat.

Czy D-MER można leczyć?

Najprostszym sposobem byłoby oczywiście odstawienie od piersi, ale dla wielu matek jest to rozwiązanie mniej niż idealne. W łagodnych przypadkach stan ten sam się koryguje w ciągu 3-9 miesięcy. Jednak gdy D-MER jest ciężki, może minąć rok lub nawet dłużej, aby przeszedł. 

Ważna jest świadomość i edukacja, tak aby kobiety nauczyły sie rozpoznawać objawy i zrozumiały, że to problem medyczny, a nie emocjonalny. Wiadomo, że D-MER zaostrza się w stresie i po spożyciu produktów zawierających kofeinę, a łagodzić go może większą ilością snu lub ćwiczeniami. W bardzo ciężkich przypadkach lekarze mogą przepisać mamie karmiącej leki na zwiększenie poziomu dopaminy. 

Cały czas trwają badania nad szerszym poznaniem D-MER. Ważne, aby kobiety nie ignorowały w sobie tego stanu i jeśli czują, że coś jest nie w porządku, rozmawiały o tym z lekarzem. To, czego doświadczasz, może nie być D-MER, może to być coś zupełnie innego, ale zawsze lepiej jest szukać profesjonalnej opinii wcześniej niż później. Nie cierp w milczeniu. 

Czy w pierwszych miesiącach karmienia piersią odczuwałaś stan smutku, który mógł być D-MER? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Źródło:  babyology

Zobacz też: 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy