Chłopiec zakażony meningokokami
fot. Facebook/7 News Australia

Czemu w Święta meningokoki są najgroźniejsze? Sprawdź!

W połowie przypadków zakażeń meningokokami dzieci nie są prawidłowo diagnozowane przez lekarzy. Zobacz, jak rozpoznać pierwsze objawy zakażenia.
Hanna Szczesiak
Chłopiec zakażony meningokokami
fot. Facebook/7 News Australia
Meningokoki atakują najczęściej w… Święta Bożego Narodzenia – wynika z lekarskich statystyk. To ważna wiadomość, bo meningokoki, czyli bakterie dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mogą spowodować śmierć dziecka w zaledwie 24 godziny. Maluch, który jednego dnia był zdrowy, drugiego dnia może być w bardzo ciężkim stanie. Zakażenie meningokokami może także doprowadzić do uogólnionego zakażenie organizmu, czyli sepsy.

Zakażenie meningokokami może być śmiertelne

Jaki jest powód, dla którego w Święta ryzyko zakażenia meningokokami jest większe? W Święta dzieci mają o wiele częstszy kontakt z ludźmi, nie tylko z najbliższymi, ale także z dalszą rodziną czy zupełnie obcymi (np. podczas świątecznych zakupów). Meningokoki przenoszone są drogą kropelkową, dlatego każdy bliższy kontakt z inną osobą może być dla dziecka zagrożeniem. Bakterie mogą przebywać w gardle i nosie osoby zdrowej, która jest nosicielem, a nawet o tym nie wie. 

"Zimą rodzice muszą być szczególnie ostrożni. Nasze układy odpornościowe są słabsze i wzrasta ryzyko zakażenia meningokokami. Jeśli zauważycie objawy podobne do grypy lub zatrucia alkoholem, jak najszybciej wezwijcie pomoc" – mówi Rob Dawson, szef wsparcia Fundacji Badań nad Meningokokami (ang. The Meningitis Research Foundation). Dawson ostrzega, że w połowie przypadków, dzieci nie są prawidłowo diagnozowane podczas pierwszej wizyty u lekarza. Rodzice powinni dobrze zapoznać się z objawami zakażenia meningokokami i ufać własnej intuicji. Od tego zależy zdrowie ich dziecka!
Redakcja poleca: Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]
Co musisz wiedzieć o sepsie i co możesz zrobić, by twoje dziecko nigdy na nią nie zachorowało? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Jakie są objawy zakażenia meningokokami?

 • gorączka,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • zimne dłonie i stopy,
 • brak apetytu,
 • senność lub drażliwość,
 • płacz,
 • osłupienie,
 • sztywność karku,
 • wzmożone pragnienie i ból gardła (młodzież do 16. roku życia),
 • charakterystyczne wybroczyny na skórze.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka większość z tych objawów, nie zwlekaj i dzwoń po pogotowie!

Zaszczep dziecko!

Jednym ze skutecznych sposobów ochrony malucha przed meningokokami jest szczepienie. Wyodrębniono kilkanaście grup meningokoków, jednak Polsce najgroźniejsze są bakterie z grup B i C. Szczepionkę przeciw meningokokom tych grup można podawać już niemowlętom od 2. miesiąca życia.

Czytaj także: Nikt im nie powiedział o tej szczepionce. Oto skutki!


źródło: netmums.com
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy