mleko mamy
fot. fotolia.com

Wyjątkowe tłuszcze w mleku mamy

Kwasy tłuszczowe zawarte w pokarmie mamy są rzeczywiście wyjątkowe. Z nich budowany jest m.in. układ nerwowy dziecka.
mleko mamy
fot. fotolia.com

Wyjątkowe kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe zawarte w pokarmie mamy są rzeczywiście wyjątkowe. To tzw. kwasy LC-PUFA (występują też w oleju rybim). Maluch nie wykorzystuje ich, tak jak większość tłuszczów, jako źródła energii, ale jako szczególnie cenny budulec komórek i różnych tkanek, w tym układu nerwowego. Dzięki nim codziennie mogą powstawać nowe połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi w bardzo szybko rozwijającym się mózgu malca.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

Składniki odżywcze

Pokarm jest też doskonałym źródłem wszystkich niezbędnych dla dziecka składników odżywczych. Są one podane w odpowiednich proporcjach, również tłuszcze – to z nich maluch czerpie aż 50 proc. energii. Ale nocny pokarm różni się od dziennego. Zawiera aż trzy razy więcej tłuszczu! Karmiąc smyka w nocy, jeszcze bardziej przyczyniasz się więc do jego rozwoju.

Odpowiada: dr hab. Piotr Socha, pediatra gastroenterolog, Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii, Centrum Zdrowia Dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy