rodzice oburzeni podręcznikiem w zerówce
fot. Adobe Stock

Tatuś musi być Polakiem! Rodzice oburzeni pokazywaniem multikulti w zerówce

Mama jest Polką, ale dlaczego tata jest z Afryki? To tak wygląda polska rodzina? Burza w internecie wokół podręcznika dla sześciolatków.
Agnieszka Majchrzak
rodzice oburzeni podręcznikiem w zerówce
fot. Adobe Stock
Podręcznik dla sześciolatków "Olek i Ada" poziom B+ wydawnictwa MAC wzbudził kontrowersje i opinie o promowaniu idei multikulti oraz propagandy.

Dlaczego nie mają polskich imion?

Bohaterami książki są m.in. Kalim, Abraham i Abdul, którzy pochodzą z małżeństw mieszanych. Mamy są Polkami, ale tatusiowie pochodzą ze Środkowego Wchodu lub Afryki. Taki model polskiej rodziny nie przypadł do gustu wszystkim. Oburzenie w sieci wywołał fragment podręcznika opisujący pochodzenie rodziców chłopców i dlaczego ich tatusiowie zamieszkali w Polsce.

"Mamy Kalima, Abdula, Abrahama to Polki. A tatusiowie? Tata Kalima jest z Konga. Abdula z Iraku, a Abrahama z Izraela. W kraju taty Abdula i taty Kalima trwa wojna, a u taty Abrahama – walka. Dla Kalima, Abdula i Abrahama Polska to spokojny kraj. Tutaj własny dom, posiłki, zabawa. Tutaj nie ma wojny, nie ma walk – jest spokojne życie" – brzmi fragment, który wywołał krytykę.
Redakcja poleca: Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]
Twoje dziecko choruje częściej niż inne? Skoro tak, to nie tylko je lecz, ale też spróbuj zainteresować nauką. Wśród noblistów i odkrywców wielu było takich, którzy chorowali jako dzieci - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Po co komu wielokulturowość?

Jak opisuje onet.pl, wielu osobom nie spodobało się promowanie wielokulturowości. Szczególnie w tak młodym wieku. Skrytykowano stereotypowe rozwiązanie, że to matka jest Polką, a tata obcokrajowcem oraz posiadanie przez bohaterów imion wywodzących się z innej kultury. Nie spodobało się także to, że główne postaci podręcznika to sami chłopcy i nie ma mowy o córkach. Są też uwagi to nieporadności stylistycznej tekstu.
  [content:0_5493,0_25042,0_23461,0_19885:CMNews]

Trudno ocenić podręcznik po jednym jego fragmencie. Trzeba przeczytać całość, aby móc w tej sprawie wyrobić sobie pogląd. Warto jednak pamiętać, że w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. dotyczącym podstawy programowej wychowania przedszkolnego w zadaniach przedszkola podkreślono poznawanie innych kultur.
  Taka edukacja uczy dzieci tolerancji, otwartości na innych i jest też źródłem wiedzy. Warto dzieci zaznajamiać z innymi kulturami i pozolić im na to, aby same z czasem wyrobiły sobie zdanie na ich temat. Unikanie pewnych zagadnień nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest także to, aby rozmwiać o kulturach innych narodów w sposób wyważony, dojrzały i bez używania stereotypów.

A co Wy sądzicie na ten temat? Podzielcie się swoim zdaniem.

Źródło: onet

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy