"Podróż na koniec świata" Henning Mankell

Henning Mankell "Podróż na koniec świata", przekład Paulina Rosińska, premiera 23 czerwca 2010 r., literatura dla młodszych i starszych, 3 cześć cyklu o Joelu. Wiek 12 +

Piętnastoletni Joel właśnie skończył szkołę i zamierza zostać marynarzem. Nieoczekiwanie otrzymuje jednak tajemniczy list, w wyniku czego postanawia odnaleźć swoją mamę. Matka opuściła go, gdy był mały i od tej pory nie dała znaku życia. Chłopak wyrusza w wielką podróż w towarzystwie ojca, który zdaje się skrywać jakąś tajemnicę z przeszłości.
Czy dojdzie do spotkania? Czy wyprawa do Sztokholmu okaże się tylko fascynującą przygodą, a może wywróci świat Joela do góry nogami? Jaki będzie finał prywatnego śledztwa prowadzonego przez nastoletniego bohatera? Mankell z powagą traktuje młodego czytelnika, nie upiększa i nie spłaszcza rzeczywistości. W swojej książce porusza problemy nastolatków na całym świecie. Poszukiwanie własnej tożsamości, dojrzewanie czy inicjacja seksualna, to tematy poruszane w książkach o przygodach Joela.
.

Zwięzły, hemingwayowski styl… Podróż na koniec świata, choć stanowi integralną część cyklu o Joelu, z powodzeniem można czytać jako odrębną, w pełni autonomiczną powieść.
„School Librarian Journal”

Opowieść o Joelu frapuje i wzrusza.
„School Librarian”


Henning Mankell (ur. 1948) to jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich, wybitny dziennikarz i człowiek teatru. Stał się sławny dzięki serii kryminałów, których bohaterem jest komisarz Wallander. Książki Mankella publikowane są w trzydziestu dziewięciu krajach. On sam mieszka na zmianę w Szwecji i Mozambiku. Zdobył wiele wyróżnień literackich, a ponadto Erich-Maria-Remarque-Friedenspreis za szczególne zasługi w obronie praw człowieka (2009). Odnosi także ogromne sukcesy jako twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej, za którą został uhonorowany Nagrodą Astrid Lindgren (1996). Nakładem W.A.B. ukazało się dotychczas jedenaście jego powieści dla dorosłych, w tym książka spoza cyklu kryminalnego – Comédia infantil (2008), oraz cykl o nastoletnim Joelu: Pies, który biegł ku gwieździe (2008), Cienie rosną o zmierzchu (2009) i Chłopiec, który spał pod pierzyną śniegu (2009). Podróż na koniec świata to czwarta i ostatnia część opowieści o Joelu.

Redakcja poleca: Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]
Wakacyjny wyjazd to niezwykła przygoda dla całej rodziny. Jednak jednym z wyzwań, z jakim muszą się zmierzyć rodzice, jest kwestia żywienia dziecka "na mieście".
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy