GRY
 
 

Podróż z dzieckiem

Samochodem możesz w każdej chwili zabrać smyka na wymarzone wakacje albo weekend za miastem. Sprawdź, jak dobrze przygotować się do jazdy. O czym pamiętać przed i w trakcie podróży?

mama, niemowlę, podróż, samochód

Kiedy słońce przypieka, szkoda siedzieć z malcem w mieście. Lepiej wsiąść w auto i choć na kilka godzin wyrwać się nad pobliskie jezioro, rzekę czy do lasu. By jednak ta wycieczka była udana, najpierw musisz dobrze przygotować się do drogi, a w podróży pamiętać o kilku zasadach.

Sprawdź fotelik samochodowy

Czy twoje dziecko podróżuje w foteliku odpowiednim dla swego wieku i wagi? Dla niemowląt są nosidełka do 10–13 kg montowane tyłem do kierunku jazdy, wyposażone we własne pasy. Dzięki takiemu ustawieniu podczas nagłego hamowania delikatne mięśnie szyi są mniej narażone na nadwerężenie. Z przodu możesz przewozić dziecko tylko wtedy, gdy w samochodzie nie ma poduszki powietrznej. Dzieci powyżej 10–13 kg można przewozić przodem do kierunku jazdy. Pasy w foteliku muszą być dostosowane do wzrostu dziecka (nie mogą dotykać szyi!). Pas bezpieczeństwa powinien przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie może być poluzowany. Zagłówek ma stanowić stabilne oparcie dla główki dziecka. Pamiętaj też, żeby nie umieszczać fotelika na środku tylnego siedzenia – to najniebezpieczniejsze miejsce w aucie.

Czytaj także: Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Zabierz ze sobą apteczkę

Także w podróży maluch może dostać gorączki, biegunki, może stłuc sobie kolanko podczas postoju... Dlatego do auta koniecznie zapakuj apteczkę. Włóż do niej podstawowe leki: przeciwgorączkowy paracetamol, środki przydatne przy biegunce, a także wodę utlenioną i plastry.

Spakuj rzeczy do bagażnika

Nie zostawiaj nic na tylnej półce, siedzeniu czy pod nogami – w razie kolizji lub nagłego hamowania wszystkie przedmioty leżące luzem zostaną rozrzucone pod wpływem ogromnej siły. Przyczyną tragedii może być nawet zwykła butelka wody, która w czasie jazdy przesunie się i np. unieruchomi hamulec!

Zablokuj drzwi auta

Ciekawski malec, szarpiąc za klamkę, mógłby otworzyć je od wewnątrz! Nowsze auta są wyposażone w specjalną blokadę, która uniemożliwia dziecku ich otwarcie.

Pamiętaj o postojach

Ze śpiącym małym pasażerem możesz jechać bez postojów, aż do czasu gdy się nie obudzi. Wtedy dobrze jest zrobić krótki przystanek na świeżym powietrzu i nakarmić dziecko. Jeśli jednak smyk nie ma zwyczaju spać w samochodzie, zaplanuj kilka krótkich postojów (mniej więcej co półtorej, dwie godziny) i jeden długi, godzinny, np. w porze obiadowej.

Zobacz także: Podróż z dzieckiem  - poradnik.
Doładuj
Przeładuj