Podróż z dzieckiem koronawirus
fot. AdobeStock

Podróż z dzieckiem w czasie pandemii: czym jechać na wakacje (i nie tylko)

Wybierając się w podróż z dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i innym podróżującym. W środkach transportu publicznego obowiązują różne wytyczne sanitarne. Noszenie maseczek i dezynfekcja miejsc ogólnodostępnych to tylko niektóre z nich.
Milena Oszczepalińska
Podróż z dzieckiem koronawirus
fot. AdobeStock
Podróżowanie z dzieckiem w dobie koronawirusa może nie być tak proste, jak wcześniej, co nie znaczy, że jest niemożliwe. Najbezpieczniej jest jechać z dzieckiem na wakacje własnym samochodem, ale i tu należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w trakcie podróży. Do autobusu, samolotu czy pociągu nie wsiadajcie bez maseczek i płynu dezynfekującego.

Spis treści:

Podróż z dzieckiem samochodem

Własny samochód to obecnie najbezpieczniejszy środek transportu, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia się COVID-19. Planując rodzinne wakacje, warto wybrać takie miejsce, do którego bez przeszkód dojedziemy autem. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że w czasie podróży nie musimy mieć na sobie maseczek ochronnych, jeśli jedziemy z osobami,  z którymi mieszkamy na co dzień. Własny samochód chroni nas też przed długim kontaktem z obcymi ludźmi, którzy mogliby być nosicielami koronawirusa. Jednak i tu warto zachować środki ostrożności, takie jak częste mycie rąk czy dezynfekcja powierzchni użytkowych np. za każdym razem, gdy wsiadamy do auta po postoju. Jeśli wysiadamy z samochodu i idziemy coś zjeść lub kupić w sklepie przy stacji benzynowej, zakładamy maseczki.
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.

Podróż z dzieckiem autobusem lub pociągiem

Podróżując dowolnym środkiem transportu zbiorowego, powinniśmy być czujni na to, w jakim stanie zdrowia są nasi współpasażerowie. Gdy tylko widzimy, że ktoś z podróżujących poczuł się wyraźnie gorzej, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym fakcie kierowcę pojazdu lub obsługę.

Trzeba pamiętać również o tym, że w środkach transportu publicznego wciąż obowiązuje limit pasażerów. Jak podaje rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obecnie wynosi on:
 • 100% liczby miejsc siedzących albo
 • 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Podróż z dzieckiem samolotem

1 czerwca wznowione zostały podróże lotnicze, na razie wyłącznie na terenie kraju (wstrzymanie lotów międzynarodowych przedłużono do 16 czerwca, zostaną one przywrócone prawdopodobnie wraz z całkowitym otwarciem granic). Równocześnie wprowadzono nowe zasady, jakie mają obowiązywać na lotniskach, a także w samolotach. Oprócz takich podstawowych zasad, jak konieczność zachowywania dystansu społecznego i dezynfekowania rąk, są to:
 • pomiar temperatury pasażerów;
 • ograniczenia z korzystania z usług i obiektów lotniczych, w tym placów zabaw dla dzieci;
 • obowiązek zasłaniania nosa i ust na lotnisku i w trakcie całego lotu (maseczki należy wymieniać co 4 godziny);
 • ograniczenia serwisu pokładowego (brak ciepłych posiłków w samolotach, napoje i zimne przekąski pakowane w indywidualnych opakowaniach).

Podróż z dzieckiem – ważne zasady w czasie pandemii koronawirusa

Wybierając się na rodzinny wyjazd, pamiętaj o tym, by:
 • zabrać ze sobą choćby niewielką buteleczkę środka do dezynfekcji rąk (małemu dziecku trudno jest wytłumaczyć, żeby nie dotykało wszystkiego, co napotka);
 • zachowywać bezpieczny dystans z innymi ludźmi (minimum 1,5 metra), nie tylko w czasie podróży, lecz także podczas pobytu w miejscu docelowym;
 • podróżując transportem zbiorowym, mieć cały czas na sobie maseczkę ochronną (dotyczy to również maseczek dla dzieci powyżej 4 roku życia);
 • nie zapominać o częstym myciu rąk, zwłaszcza przed posiłkami (w pociągach, samolotach i busach są toalety, więc nie powinno być z tym żadnego problemu);
 • spakować do bagażu zabawki na podróż dla dziecka (przydają się zawsze, nie tylko w czasie pandemii, ale obecnie szczególnie ważne jest to, by dziecko korzystało z własnych zabawek, a nie cudzych);
 • przemyć poręcze, podłokietniki i blaty, z których będziemy korzystać w czasie podróży środkiem do dezynfekcji zawierającym minimum 60 proc. alkoholu.
W razie gdyby w czasie podróży ktoś z pasażerów znajdujących się w promieniu 2 metrów od naszego miejsca kichał lub kaszlał, najlepiej, o ile to możliwe, przesiąść się na bardziej odległe miejsce.
Źródło: gis.gov.pl, inforail.pl, pasazer.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy